Alexa
banner314

Kaçak Akım Rölesi ile Kendinizi Koruyun!

Elektrik kaçağı sorunlarına karşı önlem alabilmek için kaçak akım rölesi kullanılabilir ve ölümcül tehlikelerin önüne geçilebilir.

Kaçak Akım Rölesi ile Kendinizi Koruyun!
banner327

Elektrik kaçağı sonucu en ölümcül olan kazalardan biridir. Kaçak akım nedeniyle oluşacak kazalarda kurtulma şansı çok azdır. Yapılan istatistiklerde ülkemizde her yıl elektrik kaçaklarından dolayı 50 ile 100 arasında kaza yaşanmaktadır. Bu nedenle bu sorunlara karşı önlem alabilmek için kaçak akım rölesi kullanılabilir ve ölümcül tehlikelerin önüne geçilebilir.

Bir elektrik devresine giren akım ile çıkan akım arasında bir fark meydana geliyorsa yani bir fark varsa bu devrede kaçak akım var demektir. Bu akım devrede başıboş bir şekilde dolaşmakta ve kaçacak bir yer aramaktadır. İşte bu noktada olası bir insan teması, hayvan teması ile devrede yer alan başıboş akım bir iletken aracılığıyla devreden kaçar ve bu sırada iletken eğer canlıysa üzerinden geçerek hem canlıyı telef eder hem de kendini kurtarır.

Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Bir devreye giriş yapan elektrik akımı ile devreden çıkış yapan elektrik akımı aynı olmalıdır. Ancak giren ve çıkan akım arasında bir fark meydana gelmişse bu demektir ki sistemde kaçak akım var. İşte bu noktada elektrik devresinin faz ve nötr iletkenleri arasında bir fark oluştuğunda devreyi açan anahtara kaçak akım rölesi adı verilir.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Yukarıda rölenin tanımını yapmıştık. Şimdi biraz da kaçak akım rölesi çalışma prensibinden bahsedelim. Devreye giren akım ile çıkan akım aynı olmak zorundadır. Eğer arada bir fark meydana gelirse kaçak akım ortaya çıkar ve devreden çıkmak için hazır bir durumda bekler. Devreden çıkış noktasında ise eğer bir canlı ile yani insan, hayvan gibi bir iletken ile teması durumunda bu akım bu canlıyı aracı olarak kullanarak kendini toprağa eğer çıkış yoksa da canlı vücuduna aktaracaktır ve bu da ölümle sonuçlanacaktır. İşte tam bu noktada kaçak akım rölesi devreye girer. Devrede meydana gelen fark ölçüm transformatörü üzerinde bir manyetik akı oluşturur. Oluşan bu manyetik akı, algılama sargısı üzerinde yeni bir akım oluşturulmasını sağlar. Bu akım kumanda devresinde bulunan elektromanyetik bobinini harekete geçirir ve cihazın kapalı halde olan ana kontaklarını açarak faz ve nötr iletkenleri ile şebekeyi birbirinden ayırmış olur. Rölenin üzerinde bir test butonu bulunur. Bu buton ile cihazımızın çalışıp çalışmadığını test edebiliriz.

Kaçak Akım Rölesi Fiyatı

Kaçak akım rölesi fiyatı hakkında net bir rakam belirtmek doğru olmayacaktır. Ancak piyasada adı bilinen ve kaliteli markaların rölelerini ele alacak olursak ortalama olarak 100 TL gibi bir rakam belirtebiliriz. Sizlerde kaçak akım rölesi hakkında daha net bilgi almak için Faz Ticaret adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE

banner307

banner325