Alexa

Kamu Başdenetçisi Malkoç; Kadın Mahkûmları Ziyaret Etti

Kamu Başdenetçisi Malkoç, 8 Mart Kadınlar Günü’nde Kadın Mahkûmları Ziyaret Etti

Kamu Başdenetçisi Malkoç; Kadın Mahkûmları Ziyaret Etti

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Kurumun kadın personeliyle bir araya geldi. Dünya Kadınlar Günü’nün bütün kadınlara ve insanlığa hayırlı olması temennisinde bulunan Malkoç, “Dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için bugün düzenlenmiş. Umut ediyorum ki bugünün hatırına olumsuz olan konulara dikkat çekilir, tekrarlanmaması için gerekli çalışmalar, gayretler ortaya çıkar ve olumlu yönlerde teşvik edilir” dedi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kadınlar Günü nedeniyle Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu da ziyaret ederek hükümlü kadınların kadınlar gününü kutladı. 


“Kadına şiddet bütün toplumlarda var”


Kadınların çok fazla sıkıntıları olduğunu kaydeden Malkoç, “Başta şiddet konusu gelmektedir maalesef bu bütün toplumlarda var. Türkiye toplumunu ele aldığımızda geçen yıldan bu yıla kadar 397 kadın cinayete kurban gitti. Sadece bizim toplumumuzun değil en gelişmiş örnek olarak gösterilen toplumlarda da aynı şey var. Bütün mesele insanın kendi özünü ve insan olduğunu hatırlayabilmesidir” diye konuştu.


Malkoç, bir toplumun medeniyet değerlerini mi ölçeceksiniz, bir toplumun eğitim kalitesini mi ölçeceksiniz, bir toplumun kültür düzeyini mi ölçeceksiniz kadınlara bakın bunu açıkça görürsünüz”


İnsan bir yönüyle eşrefi mahlûkat ama diğer yönüyle de yaratılmışların en alçalmışıdır. Eğer insanoğlu iyi yönünü, ahlakı, yardımı, erdemi, toplumda iyiliği, merhameti, sevgiyi ön plana çıkarırsa bunu toplumsal kaynaşma haline getirirse o toplum zaten erdemli toplum olur. Cenabı Allah’ın insana verdiği özellikler vardır. İnsan bu özelliklerin farkına varıp bunları artırmaya çalışırsa kadınlarımız rahat eder ve kadınlarımızın rahat etmesi demek toplumun rahat etmesi demektir. Çünkü tarih bize şunu göstermiştir; bir toplumun medeniyet değerlerini mi ölçeceksiniz, bir toplumun eğitim kalitesini mi ölçeceksiniz, bir toplumun kültür düzeyini mi ölçeceksiniz kadınlara bakın bunu açıkça görürsünüz” şeklinde konuştu. 


Kamu Denetçiliği Kurumu çalışanlarının yüzde 50’ye yakınının kadınlardan oluştuğunu söyleyen Malkoç, KDK’nın hakkaniyeti arayan bir kurum olduğunu ve çalışanlarının yüzde 50’sinin kadın olmasının aynı zamanda hakkaniyetin titizliğini ortaya koyduğunu vurguladı.


Kadınların erkeklere göre işlerinin çok daha fazla olduğunu belirten Malkoç, “Bir defa kadın annedir, anne adayıdır ve toplumu şekillendirecek olan çocukları yetiştirir. Türkiye’de bu alanda titizlikle takip edilen konular var. Her ne kadar bunların çoğu istatistiklere yansımıyorsa bile biz toplum hayatında bunu fark ediyoruz. Türkiye’de üniversitede kız çocuklarının okuma oranı arttı” dedi.


“Malkoç, 600 hükümlü kadın ayda 800 kitap okuyor. Bu Türkiye ortalamasının üzerinde”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kadınlar Günü nedeniyle Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu da ziyaret ederek mahkûm kadınların kadınlar gününü kutladı. 


Şeref Malkoç, “Kapasitenin çok üzerinde bir doluluk var, ancak bu fiziki olarak imkânların var olmasıyla giderilmiş bir sıkıntı. Aldığımız bilgiye göre burası 350 kişilik kapasitesi olan bir cezaevi ancak 600 civarında tutuklu veya hükümlü var. Bu konuda kütüphaneden faydalanma oranı bizi çok sevindirdi. Çünkü 600 hükümlü ayda 800 kitap okuyor. Bu Türkiye ortalamasının üzerinde. Böyle sosyal imkânların olması çok iyi. Ayrıca içeride lise veya üniversiteye devam edenlerin oranı yüzde 22 civarında, bu önemli bir rakam. Kimse düşmesin ama bugün burada bulunan arkadaşları ziyaret etmek de umarım anlamlıdır" ifadelerini kullandı.


Bu arada cezaevine yakınlarını ziyarete gelen vatandaşlar da oldu. Bir kadın mahkûmunda 3 yaşındaki oğlu Umut da bugün annesini görmenin sevincini yaşadı.
Celile Özlem Tunçak da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak amacıyla cezaevindeki kadın mahkûmları ziyaret ettiklerini, kütüphane, çocuk bakımevi, uyku odaları, oyuncaklar ve el işi atölyeleri gibi çok güzel hizmetler gördüklerini belirterek, mahkûm kadınların bundan faydalanmakta olduğunu ve bunu görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi. 


15 Temmuzda kadınların ön saflarda cesurca yer aldığını hatırlatan Tunçak, “Bütün şehit olan kadınlarımızı rahmetle anıyorum ve şehitlerimizin yakınlarına sabırlar diliyorum. Kadın haklarından, insan haklarından sorumlu denetçi olmaktan da memnuniyet duyuyorum” değerlendirmesinde bulundu.


 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 00:03
YORUM EKLE

banner325