Alexa

Kara Harp Okulu davasında karar!

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki eylemlerle ilgili karar açıklandı,

Kara Harp Okulu davasında karar!

Kara Harp Okulundaki eylemlerle ilgili 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası verilirken, 60 sanık ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 100 sanık ise beraat etti.


15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulunda yaşananlarla ilgili davada karar açıklandı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 164 sanıklı davada, 4 kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis, 60 kişi de müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 100 sanık ise beraat etti.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis alan isimlerin Erdoğan Kurt, Volkan Kenci, Salim Başaran ve Kenan Çakar olduğu öğrenildi.

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, sanık ve avukatlarının, cumhuriyet  savcısının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptıklarını belirtti. Karar  öncesi sanıkların son sözleri sorulduktan sonra duruşmaya verilen aradan sonra mahkeme kararını açıkladı. Tutuklu  sanıklar Erdoğan Kurt, Volkan Kenci, Salim Başaran ve Kenan Çakar'a "Anayasal  düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ayrı ayrı "ağırlaştırılmış müebbet"  hapisle cezalandırılmalarına karar verildi.

Sanklar için takdir hakkı kullanmayan mahkeme, aynı suçtan  60 sanığa önce ağırlaştırılmış müebbet hapis, takdir hakkıyla sanıkların  cezalarını "müebbet hapse" çevirdi. Sanıkların 100'ü hakkında ise beraat kararı veren mahkeme,  ağırlaştırılmış ve müebbet hapis cezası alanların hükümle birlikte  tutuklanmalarına karar verildi.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 17:50
YORUM EKLE

banner325