Alexa
banner314

KHK'dan çıkan Disiplin Affına Mahkum yakınları Sevindi mi?

OHAL kapsamında çıkartılan yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yargıda düzenlemeler yapılırken mahkumları sevindiren ve ümitlendiren bir haber öne çıktı.

KHK'dan çıkan Disiplin Affına Mahkum yakınları Sevindi mi?
banner327

OHAL kapsamında KHK ile yapılan düzenlemelerde  yabancı mahkûm takası ve mahkûma disiplin cezası affı cezaevlerinde yatan hükümlülerin ümit kaynağı oldu. KHK ile çıkan kararın az sayıda mahkumu ilgilendirmesi dolayısıyla genel olarak hükümlüler sevinemedi. 

Daha genele hitap edebilecek bir Af veya ceza indirimi bekleyen makmumlar ve yakınları cezaevlerinde disiplin suçlarıyla ilgili şartlı affa sevinemedi.

Habertürk'e göre; Mahkûmlara ilişkin madde ise kapalı cezaevindeki hükümlülerin infaz edilen disiplin cezalarının kaldırılması için aranan süre koşulunu, 1 Ağustos 2017’den önceki eylemleriyle sınırlı olmak üzere kaldırıyor. Bu düzenleme ile yaklaşık 10 bin hükümlü kapalıdan açık cezaevine ayrılacak. Bunların 3 bini ise denetimli serbestlik kapsamı dahilinde derhal tahliye olacak.

Yeni düzenlemeye göre takasla ilgili bölümde; Türk vatandaşları hariç olmak üzere tutuklu veya hükümlüler ırkı, etnik kökeni, dini, vatandaşlığı nedeniyle cezalandırılmayacağı, işkenceye maruz kalmayacağı gibi güvenceler bulunması kaydıyla milli güvenliğin veya ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde Dışişleri Bakanı’nın talebi, Adalet Bakanı’nın teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile başka bir ülkeye iade edilebilecek veya başka bir ülkede tutuklu ya da hükümlü bulunanlar ile takas edilebilecek.

Çıkan yasada darbe ve cinsel suçlar hariç tutulmuştur. 

Terör, darbe ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan hükümlüler düzenlemeden faydalanamayacak.

Mahkum yakınları daha genel bir af veya ceza indirimi haberini Bayramdan önce beklediklerini, disiplin affı ile çok sınırlı ve kısıtlı salıverilme işlemi gerçekleşeceğini belirtti.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
birgul akdag
birgul akdag - 2 yıl Önce

büyük bir umutla bekliyoruz ama afmis yasaymiz cikarmicaklar devletin büyükleri siz diyusunuzki köpek gibi yalvRsinlar yakarsinlar ama biz esimiz için çocuklarımız için yalvaririz öbür dünyada siz kime yalvaricaksiniz biz size diyuruz lütfen lütfen siz kime diyeceksiniz lütfen Allah sizi affetmicek çünkü önünüze geleni oraya tikiyursunuz Allahtan kurkun uyuşturucu için eşime 14 sene ceza verdiler Allah affetsin sizi öbür dünyayı onutmayin

serkanbaba
serkanbaba - 2 yıl Önce

Neyine sevinicek insanlar utanmiyorlar 5 sene bile indirim yapmak istemiyorlar nedenini soylim 5 sene indirim yaparlarsa cok mahkum cikicak ve cezaevlerinde kantin vs satislari sigara satislari olmucak buda devlet icin kötü demek bunlar hep cikarcilik yapiyorlar verdikleri uyustucu cezasi bike 12 sene 16 sene bu nedir? 5 seneyi anladikda bukadar agir cezaalr neden ? Gasp hirsizlik kapkac yapana indirim var ama uyusturucuya yok bumu adalet? Insanlarin hicmi 1 sefer şansi yok bumu anlayisiniz Ahirette elbet size indirimmmi bindirimmi göstericekler merak etmeyin devlet büyükleri orada ve dünyada tek Allah var elbet cekiceksiniz herseyi gören duyan herseyi bilen Allah

Demirhan
Demirhan - 2 yıl Önce

Acik ceza evinden firar edenler disiplin cezasindan faydalaniyormu

Mahkum esi
Mahkum esi - 2 yıl Önce

Sabah basligi okudum gozlerim parladi kalbim yerinden cikcak gibi oldu sonu okudum gozlerimden yas durmadi terorle mucadele girmio her terorle mucadeleden yatan adammi oldurmis bombami yapms neyin kafasnda bu devlet bukadar haksizlikmi yapilir bu gozyaslarimizin sebebini Allah birakmasn bukadar haksizlik yapilmazz

Mahkum esi
Mahkum esi - 2 yıl Önce

benim esim benden dolayi yatiyo kucuk yasta evlenndik diye esim cezasini bitirmisti normalde ama disiplin aldi suan 5 ayi var cikabilirmi oda bu yasadan yararlanirmi

izzettin orak
izzettin orak - 2 yıl Önce

haksız yere 4kişiye 30 yıl ceza verdiniz defalarca yasa çıktı 1 yıl cinayatta çıkmadı 12yıl yatıyorlar nerde bu adelet

af
af - 2 yıl Önce

yargıtay başkanı dahi hakimlerin savcıların üçte biri terör örgütü odağındaydı diyor peki bu üçte bir adaletlimi işlem yaptı? imam,abi talimatı ilemi işlem yaptı ? burada dahi şüphe varsa, genel af için yeterlidir.

banner307

banner325