Alexa

KIBRIS GAZİLERİ SANAT FESTİVALİ' NE DAMGA VURDULAR!

Samsun Lövelet' te sona eren; Çocuk Gelişim, Sanat ve Kültür Festivali'nin en dikkat çekici ve akıllarda kalan özelliği, Kıbrıs Gazileri oldu.

KIBRIS GAZİLERİ SANAT FESTİVALİ' NE DAMGA VURDULAR!

Çocuk Gelişim, Sanat ve Kültür Festivali Samsun Lövelet' te gerçekleştirildi. Kıbrıs Gazileri vatan, bayrak ve yurt hakkında duyup aktardıkları, duygu ve düşünceleri ilgi topladı.

Asude Mert, Yusuf Durmuş,  Dursun ve İlknur Ünsal'ın sunduğu programda  Kıbrıs Gazileri' nden Fahri Çamur, Vehbi Cömert, Mehmet Yüksel ve Ali Gümüş sırayla kendilerini tanıttı.

ÇOCUKLARIMIZ ONLARA DOKUNDU

Program ve Festival Sunucusu ve Komite Başkanı Asude Mert " Biz insanlar, burada şarkılar söylerken, şiirler okuyup okullara gidip saçlarımızı model yaparken, onlar savaşıyorlardı efendim. Onlar, bu savaştan sağ ve Gazi olarak döndüler. Bize bu ülkeyi, bu huzuru, bu ortamı çocuklarımıza sağlarken; bizlere birçok güzellikleri hediye ettikleri için, huzrlarında saygıyla eğiliyoruz. Biz Gala Programı' nı onlarla kapatmak stiyoruz. Çünkü onlar olmasaydı bizler bugün burada olamayacaktık. Çok minnettarız kendilerine. Onlar Açılış Günü de buradaydılar. Çocuklarımız onlara dokundu. Ne demek olduklarını öğrendiler; bu vatanın, bu Millet' in, bu bayrağın, bu ezanın. " diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi." dedi.

Kıbrıs Gazisi Fahri Çamur ise burada yaptığı konuşmada "Dünyada hiçbir toprak parçası; bizim topraklarımız kadar vatan olmayı haketmedi. Sarıkamış' ta, Çanakale' de, Conkbayırı' nda, İstiklal Savaşı' nda ve yakın tarihimizde, Kore' de ve Kıbrıs' ta biz savaşı bire bir yaşadık. Şehitler verdik, kanlar döktük ama sonuç olarak şu kanaata vardık; Bu ezan susmayacak, bu bayrak inmeyecek, bu vatan bölünmeyecek." şeklinde konuştu. 

Program; çalınan marşlar ve ellerde sallanılan ay-yıldızlı Türk Bayrakları ile ve izleyicilerin coşkulu alkışlarıyla sona erdi. Programın sonunda Kıbrıs Gazileri' mize belgeleri takdim edildi.

Haber: Oktay ZERRİN- Samsın

YORUM EKLE