Alexa

Kurban Bayramı'nda Cezaevlerinde Açık Görüş (Kurban Bayramı 2019)

Kurban Bayramı dolayısıyla Cezaevlerinde bulunan mahkumlar yakınlarıyla hasret giderecek. Peki cezaevlerinde Hükümlü ve tutuklular hangi günlerde yakınlarıyla açık görüş yapabilecek?

Kurban Bayramı'nda Cezaevlerinde Açık Görüş (Kurban Bayramı 2019)

Kurban Bayramı vesilesiyle Mahkum ve yakınları bir birlerine sarılabilecek ve hasret giderecekler.

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler Kurban Bayramında ;aileleriyle ve yakın akrabalarıyla açık görüş yapabilecekler. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanabilecek.

Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, “Bayramlarda ve özel günlerde açık görüş” yapabilme imkanı tanıyan 15 inci maddesi gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüş izni verilmektedir.

2019 yılı Kurban Bayramı nedeniyle mahkumlar aileleriyle yakın akrabaları ile görüş yapabilecekler.

Açık Görüşten Kimler Yararlanamayacak
Disiplin cezası olanlar açık görüşten yararlandırılmayacak. Adlî suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar halinde görüş yapılabilecek. Her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespiti yapılacak. Bu gruplar aynı görüş mahallinde kesinlikle bulundurulamayacak.

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle açık görüş yapabilecekler.

Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin akrabalık durumlarını resmî belgeler ile ıspatlamaları gerekecek.

Açık görüşler, yetişkin ve genç hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla, çocuk hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için ise bir saatten az ve üç saatten fazla olmamak kaydıyla yapılabilecek.. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek. Tutuklular ile ziyaretçilere, herhangi bir nedenle ikinci defa izin verilmeyecek.

Cezaevlerinde Görüş Günü

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 01:59
YORUM EKLE

banner325