Alexa

Mantolamaya (Isı Yalıtımı) Dikkat! Sizi de Yakmasın

Dünyanın bir çok ülkesinde yalıtım malzemesinden kaynaklı yangınların insanları tehdit ettiğini haberlerden okuyoruz. Mantolama olarak adlandırılan binaların ısı yalıtımının ne kadar önemli olduğunu dün bir kez daha İzmir Konak'ta bir otelde çıkan yangında yaşadık.

Mantolamaya (Isı Yalıtımı) Dikkat! Sizi de Yakmasın

İzmir'in Konak ilçesinde bir otelde çıkan yangında,4 kişi  yaralandı. otelın alevler içinde kaldığı görüntüler basına servis edildi. Alican Otel'de henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı. Binayı alevler sararken, otelde kalanlar canlarını kurtarmak için otelin camlarından otomobillerin üzerine atladı. Otel yangınıyla ilgili soruşturma devam ediyor. 

Yangına  sebep olan ve yanma sürecini artıran ve tamamen binayı sarmasına neden olan unsurlar bilirkişi raporlarıyla ortaya çıkacaktır.

Gerek video ve gerekse fofoğnaf görüntülerinden anlaşıldığı kadarıyla yanan otel ahşaptan yapılan bir otel değildi.Buna rağmen Otelin çıra gibi yandığı görülüyor. Bunun tek sebebinin yalıtım malzemesinden kaynaklandığı iddialar arasında bulunuyor.

Isı yalıtımında nelere dikkat edilmelidir? Yangınların daha büyük facialara sebep olmaması için neler yapmalıdır? Isı yalıtımında merdiven altı imalatın bir çok sakıncalı tarafları olduğu ancak vatandaşın bu hususlarda ne yapacağını bilmediği gerçeğiyle neler yapılması gerektiği hususuyla ilgili olarak bir bilenden sorularımıza cevap aradık.

Devlet Bu İşe El Atmalıdır

Bu tür yangınların artması ve binaların alev topu haline gelerek insanların canını tehlikeye düşürmesinin genellikle mantolamadan kaynaklandığını belirten bir firmanın Isı Yalıtım Karadeniz Bölge Müdürü Fuat Çetin, "mantolama yapılırken yanlış ürün tercih edilmesi malesef bu tür hadiselerde vatandaşın can güvenliğini tehlikeye düşürüyor. Çok rahat bir şekilde söndürülebilir yangınlarda dahi bu kullanılan malzemeler yangını körüklemekte söndürülemez hale getirilmektedir. Devlet kesinlikle yanıcı etkisi olan bu matolama malzemelerini yasaklamalıdır. İnsanların can güvenliği herşeyden daha önemlidir." ifadelerini kullandı.

mantolama

Dış cepheler yanıyor

Doğalgazın kullanımının yaygınlaşması ile birlikte cep yakan faturalarda hayatımızın bir parçası olduğunu ifade eden Çetin, ısı yalıtımı yada moda tabiri ile mantolama yaptıranların sayısı bir çığ gibi büyümekte. Tabi bununla birlikte aralarında ünlü markalarında bulunduğu bir çok firma talebe orantılı bir sürü yatırımla birlikte Mantolama sektörüne girmiş durumda. Rant büyük olunca hile hurda işleride büyük oluyor. Günümüzde bu ürünler ile birlikte yaşanan yangınlarında şekli ve tehlikesi değişti. Bir çok örnekte izlediğimiz gibi bir kaç dakika hatta saniye içerisinde alev topuna dönüşen binalar ve bir kaç dakikada insanı öldürebilen zehirli gazlar…." dedi. 

"Bu Gazlar Öldürücüdür"

Yangınlarda can kayıplarının önemli bölümü, yanma sırasında ortaya çıktığını, dumandan ve bu dumanın içindeki gazlardan kaynaklandığını, Hidrojen–siyanür, karbondioksit, karbon monoksit ve karbon-sülfür gibi başlıca zehirleyici gazların solunduğunda kana karışarak insanı zehirlediğini belirten Fuat Çetin, "Bu gazlar öldürücüdür. Göz yaşartma gibi etkileriyle kaçış alanı bulmayı zorlaştırarak insan hayatını tehdit etmektedir. Amonyak, hidroklorik asit ve kükürt dioksit gibi gazlar tahriş edici etkileri ile da insanların sağlığına kalıcı veya geçici zararlar verebilir." şeklinde kaydetti.

"Ses yalıtımı, su yalıtımı, nem yalıtımı hatta yangına karşı yangın yalıtımı dahi yaptırmalı"Yangın yalıtımı yapılarak; yapı malzemelerinde sıcaklık yükselmesi yavaşlatıldığını ve hem yapının içerisindeki kişilerin yapıyı terk etmeleri hem de söndürme ekiplerinin yangını kontrol altına almaları için süre kazandıklarını belirten Çetin, "konuya sadece ısı yalıtımı değilde topyekün bir yalıtım olarak bakmak gerekiyor. Mesela dış cepheye uygulanacak sistem ısı yalıtımının yanında bir ses yalıtımı, su yalıtımı , nem yalıtımı hatta yangına karşı yangın yalıtımı dahi yapmalı yani bir taş ile beş kuş vurulmalı. Ürün seçerken bu özellikte ürün seçenekleri hatta yeni sistemler bile halihazırda var. İnsanımız ısı yalıtımı yapıcam diye 1 veya 2 dakişka içide kül olma tehlikesi bulunan ürünlere mahkum değiller." dedi.

Korkutan İddia!

Bir firmanın Isı Yalıtım Karadeniz Bölge Müdürü Fuat Çetin, yaptığı korkutucu açıklamalarla insanları birkez daha düşünmeye davet ederek, "Olaya sadece mantoloma değilde top yekün bir izolasyon mantığı ile bakmadıktan sonra yapılan uygulamalar göz boyamaktan ve rant sağlamaktan öteye geçmeyecektir. İnsanlarımızın konu ile alakalı yeterli bilgi sahibi olmamasından kaynaklanan bir sürü yanlış uygulama şu anda binalarımızda."dedi.

"Mantolamada Rant Kaygısı"

Mantolama veya yalıkım malzemeleri ile ilgili vatandaşın doğru bilgilendirilmesi gerektiğini savunan Fuat Çetin, "Bir kere insanımızın bu konunun ülke genelinde çok büyük bir rant oluşturduğunu dolayısı ile bir çok firmanın bundan büyük rant elde ettiklerini ve rekabet edebilmek adına  sürekli malzeme kalitesinin değiştiğini hatta bir çok büyük firmanın bir kaç kalite ürün ürettiğini ve kalitenin yerlerde süründüğünü bilmesi gerekir. Bunun yanında insanımızın sanki tek bir mantoloma sistemi varmış gibi yanıcı ve yanması durumunda çok zehirli gaz üreten eps veya xps köpük sistemlerine yönlendirilmesi maalesef rant kaygısından başka bir şey değildir. Öncelikle insanımızın tüm yalıtım sistemleri ile ilgili bilgilendirilmesi gerekiyor. İnsanlar tek sisteme mahkum değiller, doğru ürünün uzman ekiplerle yapılması bu işin olmazsa olmaz kuralıdır."şeklinde konuştu.

Binalara sadece ısı yalıtımı değilde topyekün bir yalıtım olarak bakmak gerektiğini ifade eden Çetin şöyle konuştu:

Bu Olay Tipik Bir Türkiye Sorunudur

"Mesela dış cepheye uygulanacak sistem ısı yalıtımının yanında bir ses yalıtımı, su yalıtımı , nem yalıtımı hatta yangına karşı yangın yalıtımı dahi yapmalı yani bir taş ile beş kuş vurulmalı. Ürün seçerken bu özellikte ürün seçenekleri hatta yeni sistemler bile halihazırda var. İnsanımız ısı yalıtımı yapıcam diye 1 veya 2 dakika içide kül olma tehlikesi bulunan ürünlere mahkum değiller. En önemlilerinden bir tanesi taş yünüdür ve yeni çıkan topyekün yalıtım yapan yalıtım sıvaları kesinlikle değerlendirilmelidir. Maalesef günümüzde mantolomaya el atmış kartellerin milyon dolarlık reklamları sayesinde vatandaş ranta kurban edilmekte ve özellikle okullarımızda bu yanıcı malzemeler kullanılmaya devam etmektedir. Yani olay tipik bir türkiye sorunudur.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 23:55
YORUM EKLE