Alexa

Münbiç nerede? (Münbiç'e Girilecek mi?)

Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin Operasyonu sonrasında insanlar tarafından bu bölge merak edilmeye başlandı. TSK tarafından bu bölgede yapılan aperasyonların ardından Münbiç merak edilmeye başlandı. Peki Münbiç nerede? Münbiç 'in harita üzerinde yeri nerede? soruları sorulmaya başlandı.

Münbiç nerede? (Münbiç'e Girilecek mi?)

Münbiç nerede? olduğu merak ediliyor. Zeytin Dalı Harekatı ile başlayan Afrin operasyonu sonrasında hedefin Münbiç olduğu açıklanmasıyla herkes Münbiç'i merak etmeye başladı. Peki Münbiç nerede? İşte, Münbiç'in nerede olduğuna dair ayrıntılar...

  MÜNBİÇ NEREDE?

  Menbic veya Menbij olarakta bilinen şehir Halep ilindedir. Fırat nehrinin 30 km batısında yer alıyor. Suriye'nin kuzeyinde yer alan bu bölge Türkiye'ye yaklaşık 40 km mesafede bulunuyor. Münbiç şehri, Osmanlı Devletinin kazasıydı. 93 Harbi sonrası bu bölgeye Çerkesler yerleştirilmiştir. şu anda kaç kişi yaşandığı hususunda bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, İç savaş öncesi gerçekleştirilen nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyordu.

  munbic nerede?

  munbic

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında Türkiye'nin hedeflerini şu şekilde özetledi:

  "Terörden arındırılmış güvenli bölge diye bir tezimiz var. Başından beri bunu söylüyoruz bu olmazsa Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa her zaman tehdit altında. Dertleri ne? Kuzey Suriye'de yeni bir devlet kurmak. Biz böyle bir devletin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu böyle bilinmeli." Erdoğan Ağustos ayında da ayrıca, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yapılan operasyonların "DAEŞ , PKK ve YPG tehdit olmaktan çıkana kadar" devam edeceğini ifade etti.

  MHP Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Aydın Afrin ile yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu;

  “Afrin operasyonunu sadece tek başına Afrin olarak düşünmemek lazım. Fırat Kalkanı ile başlayıp, İdlib operasyonu ile devam etti. Bugünde Afrin. Gerçekten strajetik arka planı çok güçlü bir harekat. Sadece Suriye ile 911 kilometre sınır hattımız var. Bu sınır güvenliğini sağlamak durumundayız” dedi. ve devamla; "Bu sadece Afrin ve Münbiç ile kalmayacak. Sorun nereye kadar devam ediyor, Fitrenin yuvası nerde oraya kadar gidecek. Başarılı bir harekat. Askeri derslerde kullanılacak bir harekat.." demişti.

  Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Korgeneral, Hasan Kundakçı bugün yaptığı açıklamada,

  ABD sadece masada değil, sahada da boş durmayıp, kirli oyunlarını sürdürdüğünü belirterek, TSK Afrin operasyonu bittikten sonra kesinlikle Menbiç'e gitmesi gerektiğini Koordineli olarak da Fırat'ın doğusuna atlaması gerektiğini belirtti.

  KAPSAMHABER

  Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2018, 12:36
  YORUM EKLE