Alexa

O Savaşta Türkistanlı esir askerler Kurşuna Dizildi

İhlas Vakfı Türk Dünyası Koordinatörü Numan Aydoğan Ünal, 1941 Yılında Birkaç milyon Türkistanlı askere alındığını, Çoğunluğu orta ve yüksekokul talebeleri veya ilk, ortaokul öğretmenleri olduğunu, savaş esnasında ise çoğun öldüğünü veya esir olduğunu Çok az kimsenin yurduna geri dönebildiğini yazdı.

O Savaşta Türkistanlı esir askerler Kurşuna Dizildi

Millî Türkistan Ordusu ilk defa 2 Mayıs 1942 yılında Bryansk ormanlarında Kızıl Ordu’ya karşı çarpıştığını belirten Numan Aydoğan Ünal; "Yapılan savaşlarda çeşitli başarılar kazanıldı. Ruslar, Türkistan lejyonundan esir aldıkları askerleri “kara faşistler” diye hemen kurşuna diziyorlardı." dedi.

Türkiye Gazetesinde yazan Numan Aydoğan Ünal "II. Dünya Savaşında Türkistanlı esir askerler" başlığı altında yayınladığı makalesinde, "Bir zamanlar, Karahanlılar, Gazneliler, Selçuklular, Timurlular gibi devletlerin ve muhteşem medeniyetlerin kurulduğu, binlerce âlim ve evliyanın yetiştiği Türkistan, 19. asrın ikinci yarısından itibaren çok büyük felaket ve facialar yaşadı. Bütün Türkistan Ruslar tarafından işgal edildi. Türk tarih, kültür ve medeniyeti yok edildi. Son büyük felaket de II. Dünya Savaşında yaşandı...

1941 yılında Hitler Almanyası ile Stalin’in Sovyet Rusyası arasında savaş başladı. Birkaç milyon Türkistanlı, askere alındı. Savaş esnasında bunların çoğu öldü veya esir oldu. Çok az kimse yurduna geri dönebildi. Bu hususta Özbekistan eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov şöyle demektedir: “II. Dünya Savaşında bir buçuk milyon genç, yani yaklaşık Özbekistan nüfusunun %22’si, askere alınarak muhtelif cephelere sevk edildi. Savaş sonrasında bunlardan sadece 60 bin kadarı ülkesine geri gelebildi.” Yine Türkmenistan eski Cumhurbaşkanı Sefer Murat Türkmenbaşı da, II. Dünya Savaşında 740 bin Türkmen gencinin askere alındığını, bunların hemen hemen tamamının çeşitli cephelerde öldüğünü, binlercesinin de sakat kaldığını ifade ediyor."

DEVAMINI OKU...

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 20:53
YORUM EKLE