Alexa

(Ozan) Arif Şirin Kimdir? (1949 - 13- 02 - 2019)

sanat insanı, Ülkücü sanatçı Ozan Arif Bugün hayatını kaybetti. Ülkücü milliyetçi camianın uzun yıllardır sesi olan çilekeş sanatçı Ozan Arif, 69 yaşında hastalığına yenik düştü. Peki Ozan Arif kimdir?

(Ozan) Arif Şirin Kimdir? (1949 - 13- 02 - 2019)

Bir süredir kanser tedavisi gören Ozan Arif bugün sabaha karşı 04.50'de Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ozan Arif Hayatını Kaybetti Ozan Arif'in kim olduğu merak ediliyor.

Ülkücü sanatçı Ozan Arif (Şirin) Kimdir?

Giresun`un Alucra ilçesine bağlı Hapu köyünde 10 Haziran 1949`da doğan Ozan Arif, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdi. Ailesine kısa zamanda maddi yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna layan Arif Şirin, Okul süresi boyunca kışları okuyup yazları rençberlik yapan bir öğrenci idi.İlk göreve başladığı okul, Samsun`da Karaoyumca köyündeki ilkokuldur.

Bir yıllık stajyerlik süresinden sonra, yine Samsun`da Devgeriş köyüne tayin olan Şirin, 1972 yılında yine aynı köyde stajyerlik yapmakta olan ve ona ömrü boyunca en büyük desteği veren Süheylâ hanımla evlendi. Devgeriş köyünde beş yılı öğretmenlik, dört yılı ise okul müdürlüğü olmak üzere dokuz yıl hizmet verdi.

Ozan Arif, o devrin yöneticilerinin büyük baskısı ile, maalesef 1979 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrılmak zorunda kaldı. ı.

12 Eylül askeri darbesinden sonra ailesini geride bırakarak yurt dışına çıkmak zorunda kalan Ozan Arif, 1991 yılına kadar sürgünde vatan hasreti çekti. 1991'de yurda döndüğünde yaklaşık yarım milyon insan tarafından karşılanan Ozan Arif, Bu o zamana kadar kayıtlara geçen en büyük karşılama töreniydi.

OZAN ARİF ÖDÜLLERİ

Güzel sanatlara yeteneği, şiire ilgisi ve özellikle şairliğe olan kabiliyetinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlayan Ozan Arif`in başarıları hayatının ileriki yıllarında yöresel sınırları aşıp Türkiye genelinde de devam etti.

Birçok şiir ve Halk Edebiyatı yarışmalarında üstün başarı gösteren Ozan Arif`in Türk Halk Edebiyatı`nın şiir, atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme ve diğer dallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikalar ve ödüller vardır.

Bunların yanında Konya`da Türkiye Aşıklar Bayramı`nda değişik yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde eden Ozan Arif, yine Konya Aşıklar Bayramı`nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır.

Lakin kendisi onun için en büyük ödülü şöyle ifade ediyor:

"...ortaokul çağlarında çocuk yaşta bu sevdaya gönül vermişim. O yaşlardan beri verdiğim mücadelenin karşılığını, tertemiz yüreklerde sevgi sarayları kurarak aldım. Ülküdaşlarımın sevgi ve muhabbetinden daha büyük beşeri ödül olamaz." 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 10:49
YORUM EKLE