Alexa

PKK'nın özerklik Oyunu!

2014 yılında IŞİD’in saldırıları sonucu Şengal dağlarına kaçmak zorunda kalan Ezidiler, PKK’nın kanton oyunu ile karşı karşıya bulunuyor.

PKK'nın özerklik Oyunu!

PKK, Ezidileri askeri ve politik olarak örgütlemeye çalışıyor. Kontrolü daha sonra eline alabilmek için çoğunluğu Ezidilerden oluşan YBŞ'yi (Şengal Direniş Birlikleri) kurdular.

IŞİD’e karşı savaştığı gerekçesiyle dışarıdan destek alan PKK, Mart ayı içerisinde Sincar’da kanton sistemi ilan etmeye hazırlandığı belirtiliyor.
Örgütün nihai amacının Kandil’e alternatif olarak, Irak’ın kuzey bölgesindeki Ninova ili sınırları içinde bulunan Şengal-Sincar bölgesindeki dağlara üst kurmak olduğu bildiriliyor.

PKK OYUNU

IŞİD tarafından 2014 yılında işgal edilen Sincar-Şengal bölgesi peşmerge güçlerince, 2015 yılında geri alınmasıyla birlikte, bölgede bulunan PKK'nın özerk bölge kurmak için baskı ve şiddet uyguladığı Ezidileri de askeri ve politik olarak örgütlediği meydana çıktı. çıkmıştı.


Merkezi Irak Yönetimi, Sincar’ın kendisine bağlı kalması çerçevesinde Sincar’da PKK’yı, IKBY’nin etkinliğini zayıflatan bir güç olarak görüyor. Örgüt bölgedeki “sosyal, kültürel ve siyasi” dengeleri değiştirerek konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bölgeyi IŞİD’ten kurtarma adı altında buraya yerleşen Terör Örgütü PKK, yerel halkı örgütleyerek 2014 yılında YBŞ’nin kurulmasını sağladı. PKK eğitimli elemanlarını YBŞ içinde görevlendirirken, kendi kurduğu kamplarda da direnişçilere eğitim verdiği biliniyor.

Sincar’da KDP’ye alternatif bir özerk yapı kurmak isteyen YBŞ, peşmerge ile çatışıyor. PKK, Rojava peşmerge sınır hattındaki Hana Sor ile Sinuni yerleşim birimlerinin yakınındaki bölgede yol kapatarak kontrol noktası oluşturuyor. Gerginliğe neden olan olay sonrasında geçtiğimiz hafta PKK-YBŞ mensupları ile KDP’ye bağlı Rojava peşmergeleri arasında çatışma çıktı.

Ölü ve yaralıların olduğu çatışmanın sona ermesiyle birlikte PYD-YPG  mensupları Suriye’de, Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi bürolarına saldırı düzenlendi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin Kamışlı-Amuda-Derbesi’deki siyasi büroları ateşe verildi. Suriye’den peşmergelere katılanların aileleri tespit ederek şiddet ve baskı uyguladı. Süleymaniye ve Kerkük’te ise PKK tarafından KDP aleyhtarı gösteriler yapılarak halk ayaklandırıldı.

Yaşanan tüm bu gelişmelerle birlikte PKK peşmergelerle yaşanan bu çatışmaların tarihi bir propaganda fırsatı olarak görüyor. Kandil ve Sincar arasında koridor oluşturmak isteyen PKK, Kandil’e alternatif,Irak’ın kuzey bölgesindeki Ninova ili sınırları içerisinde bulunan Sincar bölgesindeki dağlara üst kurmak istiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 13:07
YORUM EKLE