Yandex Metrika

Prof. Dr. Çağlayan, OMÜ Rektör Adaylığını Açıkladı

Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Adaylığını açıkladı.

Prof. Dr. Çağlayan, OMÜ Rektör Adaylığını Açıkladı
06 Şubat 2016 Cumartesi 23:15

Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörlük seçimi için aday olduğunu açıkladı.

Türk Ocakları  Samsun Şubesi eski Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan"ın Basın açıklaması şöyle:

Ondokuz Mayıs Üniversitesi şehrimizin ekonomisinde, kültüründe eğitiminde, sağlık hizmeti vermede, bölgesel kalkınmasında öncü kuruluşlar arasında yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları ile hem şehrimizi hem de ülkemizi başarıyla temsil etmektedir. Şehrimize ve ülkemize katkıları açısından bakıldığında büyük bir hizmet alanı olan üniversitemizin güvenilir, liyakat ehli ve enerjik bir heyetle yönetilmesi verilen hizmetin kalitesini artıracağına şüphe yoktur.

Bilindiği üzere her kuruluşun başarısı ya da başarısızlığında, o kurumun yönetici kadrosunun liyakat düzeyi büyük rol oynamaktadır. Bir üniversite rektörünün akademik kaliteyi yükseltmek için akademik özerklik ve özgürlüğe önem vermesi, yönetişim anlayışını benimsemesi, öğretim üyelerinin atama ve yükseltilmelerinde bilimsel başarı kıstaslarını esas alması, akademik etik anlayışına bağlılığı, bilimsellikten taviz vermemesi beklenir. Ayrıca rektörün yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve sanayi çevreleri ile işbirliğine açık olması üniversitenin etkinliğini artıracaktır.

Akademik kaliteyi oluşturan sistem kalitesi, insan kalitesi, donanım kalitesi ve tüm bu kalite boyutlarının oluşmasına ve kurumsallaşmasına imkân sağlayarak destek olacak liderlik kalitesi, ideal bir üniversitenin temel niteliğidir. Dolayısıyla bütün akademinin lideri vasfını da taşıyacak olan rektörün akademik önderlik yapabilecek donanımda olması gereklidir. Akademik liderlik için hem akademik birikime, hem idarî tecrübeye, hem de özgüven sahibi olunmasına ihtiyaç vardır. Aynı zamanda rektör, sosyal cephesi güçlü, insan sevgisi büyük, hizmet odaklı, kendisi ile barışık, akademik ve idarî personele liyakat ölçütlerinde yaklaşacak bir anlayışı benimsemelidir.

Bilim, dünyanın en kıymetli hazinesidir. Bilimi üreten akademisyenler de bu hazinenin sahibi en saygın meslek gurubudur. Bilgi üretmenin değerine paha biçilemez. Bilim insanı saygınlığının farkında olmalı, sorumluluğunu yerine getirirken öğrencilerine örnek olmalıdır. Temsil makamında bulunan Rektör, iç disiplini sağlarken dışa dönük olarak öğretim üyelerinin saygınlığını korumalıdır. Akademik saygınlığı korumak adına öğretim üyesi ile Rektör adayı seçim öncesinde kişisel beklentiler üzerinden değil, genel ilkeler üzerinden çalışmalarını yürütmelidir.

Üniversite, evrensel düşüncenin gelişme ve yaşamasına müsaade etmelidir. Farklı bakış açıları bilimin gelişmesinin temel şartlarındandır. Öğretim üyelerinin tamamı, çalıştığı bölümde huzurlu olmayı ve saygı duyulmayı hak etmektedir. Üniversitede başta paralel yapı olmak üzere herhangi bir grubun tahakkümüne izin verilmemelidir.

Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliğinde lisans hayatıma başladığım 1985’ten bu yana Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ndeyim. Yüksek lisans ve doktoramı yurtdışında Manchester ve Edinburgh Üniversitelerinde Ondokuz Mayıs Üniversitesinin desteği ile yaptım. Fen-Edebiyat ve Eğitim Fakültelerimizde anabilim dalı başkanlığından başlayarak bölüm başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı, fakülte ve enstitü kurul üyelikleri, fakülte yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundum. Halen devam eden Yabancı Diller Yüksekokul Müdürlüğü, Senato ve Üniversite Yönetim Kurulu üyeliklerini icra eden bir öğretim üyesi olarak Üniversitemizin idaresi için gerekli temel bilgi ve tecrübeye sahip olduğumu düşünmekteyim. Ayrıca farklı sivil toplum kuruluşlarında da yöneticilik yaptım; İlkadım Kent Konseyi Kurucu Başkanlığı, Türk Ocağı Samsun Şubesi Başkanlığı, Samsun Kültür ve Sanat Platformu Başkan Yardımcılığı görevlerinde edindiğim tecrübe, yönetici karakterimi geliştirdiği gibi rektörlük nasip olursa üniversite yönetiminde sivil anlayışımın kaynağı olacaktır. Bir Samsunlu olarak şehrimizin üniversitemizden daha fazla katkı payı alması için şehir-üniversite ilişkilerindeki bağın kuvvetlendirilmesi gerektiğine, yerel yönetimlerle ortak çalışmaların artırılması zaruretine inanmaktayım.
41. yaşına giren üniversitemizin bugüne kadar olumlu gelişiminde yönetimlerde görev alarak katkı sağlayan hocalarımıza müteşekkirim. Binlerce öğretim elemanı, idari personeli ve 50.000’i aşan öğrencisi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinin idaresine talip olmanın büyük bir sorumluluk sahibi olmayı gerektirdiğinin farkındayım. Hem akademik, hem idarî hem de malî boyutu ile devasa bir görev sahası olan Rektörlük görevine Haziran 2016’da gerçekleşecek seçimde, öğretim üyesi arkadaşlarla yaptığım istişareler neticesinde aday olmaya kara verdim. İnanıyorum ki taşıdığım hizmet aşkı, insan sevgisi, bilgi birikimim ve idarî tecrübem üniversitemizin kıymetli mensupları ve şehrimizle birleştiğinde bu zorlu görevi verimli ve keyifli bir hizmete dönüştürecektir. Üniversitemizi; şehrimizle bütünleşmiş, kurumsal aidiyet ruhunu geliştirmiş, bilimsel çalışmaları ile bölge ve ülke kalkınmasına katkı sağlamış, akademik başarısını Türkiye’de ilk 5 seviyelerine taşımış bir üniversiteye dönüştürmek hedefimdir. Yapmayı planladığımız çalışmalar web sayfamızda yer almaktadır. Bu hedefe hep birlikte ulaşmak için seçim sürecinde basınımızın ve Samsun kamuoyunun desteğini bekliyor, 2016 rektörlük seçiminin üniversitemize hayırlara vesile olması temennisi ile selam ve saygılarımı sunuyorum.




İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.