Alexa

Prof. Dr. İlber Ortaylı; Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "18 yaşındaki Türk çocuğu kimse kusura bakmasın yetiştirme tarzımız dolayısıyla bir ahmaktır. Liseyi bitiren çocukları Amerika’ya yollamayın diyoruz" dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı; Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Yüreğir Belediyesi, Türkiye Gençlik Vakfı, Birlik Vakfı Adana Şubesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Yüreğir Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Tarihte Ortadoğu ve Türkiye” konulu konferansta konuştu.Ortaylı,  liseyi bitirdikten sonra Amerika'ya okumak için giden çocukların çok yanlış kararlar verdiğini söyleyerek, "18 yaşındaki Türk çocuğu kimse kusura bakmasın yetiştirme tarzımız dolayısıyla bir ahmaktır. Liseyi bitiren çocukları Amerika’ya yollamayın diyoruz" dedi.

"Kudüs-ü Şerif'in asıl kısmına girmek için torpil lazım"


 Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kudüs sorununa değinerek, Osmanlı’nın Kudüs’e girmesinin stratejik bir anlamı olmadığını ifade etti. Osmanlı'nın Kudüs’e girmesinin fazla stratejik anlamı olmadığını belirten Ortaylı; Kudüs, Kudüs’tür. Ben 2 senede bir gidiyorum. İlk gidişimden bu yana 20 yıl geçti. Kudüs-ü Şerif'in asıl kısmına girmek için torpil lazım. Kudüs’ün içerisine giremiyorsun, girmek istiyorsan bahşiş veriyorsun. Kudüs’ten içeri girerken izzeti nefsi kırılmayan bir adam tanımadım ama yine de oraya sahip çıkıyoruz, çünkü Kudüs bizimdir diyoruz” dedi.

Türkiye Genclik vakfi İlber ortayli

"Ben utanıyorum, bu toplum Mimar Sinan’ı yetiştirmiş"

Opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkeziyle ilgili de konuşan Ortaylı, “İstanbul’daki opera binasının ses sistemi çok kötüydü. Belli ki yapan mimar anlamıyor o işten. Anlamadığı tescil edilmesine rağmen yeni yapımı yine ona verdiler. Ben utanıyorum, bu toplum Mimar Sinan’ı yetiştirmiş. Adam yapamıyor ama ben orada hangi tiyatroyu seyrettiysem, hangi konseri izlediysem ekosistemi çok kötü oranın. Zaten kendisini bilen o kadar dar alana opera binası yapmaz. Bu görgüsüzlük. Hükümeti eleştiriyorum zannetmeyin, ahalide iş yok” diye konuştu.

“Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok”


ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizine de değinen Ortaylı, “Ankara’daki büyükelçinin Washington’a sormadan vize yasağı koyması bir numaradır. Hem kendisine bir isim koyacak hem de Trump umurumda değil, ne duruma düşer diye düşünmeyecek. Avrupa’da insanlar bizdekilerin Amerika’yı sevdiği kadar sevmez. Amerikan budalası olan Türklerdir. Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok” ifadelerini kullandı.

Türk çocukları ahmaktır”


Türkiye’den Amerika’ya okumak için gitmenin liseden sonra çok yanlış olduğunu ifade eden Prof Ortaylı,  “Liseyi bitiren çocukları Amerika’ya yollamayın diyoruz. Taze fidandır, hele bizimkiler tam taze fidandır. 18 yaşındaki Türk çocuğu kimse kusura bakmasın yetiştirme tarzımız dolayısıyla bir ahmaktır. Koca koca mevki sahibi insanlar Green Card aldık diye seviniyorlar. Ne ayıp şey ya. Sen amele misin? Bunu Avrupa’da göremezsin. Avrupa’da çok uzun zaman Amerika’ya göç edenler muvaffakiyetsiz insandır, alt tabakadır. Kimse oraya gittim diye övünmez” dedi. 

 Onlar “24 saat namaz mı kılıyorlar?”


Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde bulunan Kabe’nin etrafına yüksek binaların dikilmesini de eleştiren Ortaylı, “Kabe’nin etrafına apartmanlar, gökdelenler yapıyorlar. Kabe arada küçücük kalıyor. Şimdi bana senet verseler inanmam, o otellerde bunlar hep namuslu mu duruyorlar. Hiç mi bir şey yapmıyorlar? 24 saat namaz mı kılıyorlar” dedi.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 22:35
YORUM EKLE