Alexa

Prof. Dr. Osman Turan vefatının 40. yılında anıldı

Prof. Dr. Osman Turan, vefatının 40. yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Karadeniz Araştırmaları Enstitüsünce düzenlenen "Vefatının 40. yılında Prof. Dr. Osman Turan" konulu panelle anıldı.

Prof. Dr. Osman Turan vefatının 40. yılında anıldı

Türk Ocakları Onursal Başkanları’ndan ve Eski Trabzon Milletvekillerinden Prof. Dr. Osman Turan, vefatının 40. yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Karadeniz Araştırmaları Enstitüsünce düzenlenen "Vefatının 40. yılında Prof. Dr. Osman Turan" konulu panelle anıldı.

27 Şubat 2018 tarihinde Trabzon’da Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen panele Trabzon Valisi Yücel Yavuz’da katıldı.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Turan'ın adının verildiği KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panel öncesi yaptığı açılış konuşmasında, Turan’ın çok değerli bir bilim ve siyaset adamı olduğunu söyledi. Bir milleti ayakta tutanın kökleri olduğunu vurgulayan Vali Yavuz, ‘’Nasıl bir çınar ağacı kökleriyle yaşıyorsa bir millet de ülke de kökleri ve tarihiyle yaşar. Onun için bu tür etkinliklere önem vermemiz ve bunlarında hakkını teslim etmemiz gerekiyor’’ dedi.

Panele Turanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Turan, Yönetim Kurulu Üyesi Nilüfer Turan Hatipoğlu ve Peli Parke Bölge Sorumlusu Volkan Şen‘de katıldı.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un ardından panelde konuşma yapan Turanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Turan ‘’Herkesin okuyup anlayabileceği ve okumasında da fayda görüldüğü söylenen ‘Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi Tarihi’ bana göre rahmetli Osman Turan’ın şaheseridir. Hatta rahmetli Nevzat Kuzuoğlu bu eserin tanıtılması için bir toplantıda şöyle demiştir: Böyle bir eser bugüne kadar yazılmadı bundan sonra da yazılacağını zannetmiyorum.’ Yine bu eser hakkında Avrupalı bir Türk düşmanı mütefekkir’e soruyorlar: ‘Bu kitap doğru mudur?’ Adam diyor ki maalesef doğrudur. Rahmetlinin burada sayamayacağım kadar çok özellikleri var ama ben burada birazını anlatarak sizlere hayatından bahsetmiş oldum. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 12:37
YORUM EKLE