Alexa

Rahşan Affı Ne Demek? Feti Yıldız'dan Feyzioğlu Cevabı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Yargı Reformu Strateji Belgesini değerlendirdiği açıklamada, 'Rahşah Affı' da ceza indirimiydi. Belki infaz rejiminde iyileştirme yapılarak, şartlı tahliye, denetimli serbestlik yapılabilir." dedi. Peki Rahşan affı nedir?

Rahşan Affı Ne Demek? Feti Yıldız'dan Feyzioğlu Cevabı

Affın tehlikeli bir cümle olduğunu belirten Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Rahşan Hanımefendi'nin adının verildiği 'Rahşah Affı' da ceza indirimiydi. Belki infaz rejiminde iyileştirme yapılarak, şartlı tahliye, denetimli serbestlik yapılabilir." dedi. Mahkum ve tutuklu ve hükümlü yakınları tarafından "RAHŞAN AFFI" merak ediliyor. Peki Rahşan affı nedir?

Sosyal medya twitter hesabından Metin Feyzioğlu'nun bu sözlerini değerlendiren MHP Genel Başkan yardımcısı Feti Yıldız; "Türkiye Barolar Birliği Başkanın bile “şartlı ceza indirimi “Kanun teklifinin amaç ve etkilerini tam olarak anlayamadığı, Rahşan affı ile karıştırdığı, Anayasa Mahkemesinin çerçeveyi genişleteceği beyanları karşısında söylenecek tek söz ... Başkan, sözleriniz gerçeği yansıtmıyor."dedi

RAHŞAN AFFI NEDİR?

Rahşan Ecevit’in adıyla anılan "RAHŞAN Affı" ne zaman çıkmış ve neden dolayı çıkmıştır?

Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasasıdır. 22 Aralık 2000’de Rahşan Ecevit’in önerisiyle çıkartılmıştır. Devlete işlenen suçların dışındaki suçlara erteleme ve şartlı salıverme getiren yasası olan bu yasa kamuoyunda Rahşan Affı olarak anıldı.

9 Aralık 2000’de ölüm orucu eylemlerini sona erdirmek için başlatılan Hayata Dönüş Operasyonu’nda 3 gün sonra  yasa çıkartıldı. Cezaevlerinden yer kalmadığı için çıkartılan bu af, 70 bin kişilik cezaevlerinin nüfusunu 40 bine düşürdü.

Rahşan Ecevit, yaptığı affı şu şekilde tanımladı:“ Ben affı garibanlar için istedim, katiller yararlandı”

RAHŞAN AFFINDA TASARININ MADDELERİ NEDİR

Tasarı, 4 maddeden oluşuyor. Birinci maddede idam cezaları ve müebbet cezalarının durumu ile şartlı salıverme hükmü, af kapsamı dışında kalacak suçlar, davaların nasıl süreceği, şartlı salıvermenin koşulları, aftan yararlanmanın hukuki altyapısı düzenleniyor.

Af kapsamına giren ölüm cezaları uygulanmayacak ve müebbete çevrilecek. 36 yıl olarak uygulanacak bu suçlar ise, tabi oldukları kanunların infaz hükümlerine göre değerlendirilecek. Bazılarına 10 yıllık indirim yapılacak. Böylece af kapsamına giren ve ölüm cezasıyla mahkûm olan bir kişi 26 yıl yattıktan sonra çıkabilecek.

Toplam cezaları 10 yıldan fazla olanlar da tabii oldukları infaz hükümlerine göre fazla olan cezalarını çektikten sonra şartla salıverilecekler.

Erteleme konusu suç, kabahat ise 1 yıl, cürüm ise 5 yıl içinde suç işleyenler, eski cezalarını da çekecekler. Suç işlemeyenler ise affedilecek.

Terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan TCK'nın 169. maddesine ceza alanlar da aftan yararlanabilecekler. PKK'ya silah zoruyla yardım etmek durumunda kalan binlerce insan affedilecek.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, tasarının, yarın Adalet Komisyonu'nda ele alınacağını ve bayramdan önce de yasalaşacağını söyledi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 02:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayten
Ayten - 5 ay Önce

Vatan haini terörist değiliz bunlarada af İSTEMİYORUZ kanaatle ömürlük Cezalar verildi TCK 81 Azilli değildir nasilki 188 yatan mahkûm baron değilse her maddesinde mağdurrrr var bize cezaları kat kat verirken MADDE AYRIMI yapmadılar eşit kapsamlı yasa verilmelidir