Alexa

Rum Yönetiminden Türkiye Tehdidi

Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Fatih gemisinde görev alan personeli 'uluslararası tutuklama emri' çıkarmakla tehdit etti.

Rum Yönetiminden Türkiye Tehdidi

Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarının başlaması üzerine Güney Kıbrıs Rum yönetimi, personeli 'uluslararası tutuklama emri' çıkarmakla tehdit etti.

Doğu Akdeniz'de Fatih sondaj gemisinin sondaj çalışmalarına başlamasından sonra Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları, sondaj çalışmaları yapıldığı bölgede görev yapmaya başladı.

Rum yönetimi de, Fatih gemisinde görev alan personeli 'uluslararası tutuklama emri' çıkarmakla tehdit etti.

Rum yönetimi, Sahil Radyosu aracıyla Fatih gemisinde görev alan personeli tehdit etti. Rum yönetimi, Fatih mürettebatını “haklarında uluslararası tutuklama emri çıkartmakla” tehdit etti.Radyodan yapılan anonsta, “Faaliyetlerinize derhal son verin“denildi.

Rum yönetiminin Fatih mürettebatı hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarıp çıkarmayacağı da sorulan Prodromu “Yasanın verdiği izin çerçevesinde, bu tür faaliyetlere katılanların kişisel sorumlulukları vardır ve aranabilir. Bu, hükümetin planladığı önlemlerden biridir. Kıbrıs (Rum) Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde sondaj yapılması halinde gemi kaptanları olarak veya destek hizmetleri verenler olarak uluslararası yargıda kovuşturulabilirler”dedi.

YORUM EKLE