Yandex Metrika

Türk Ocakları'ndan; 'İnce bir sızı: Nisan 1915'

Üyesi Prof. Dr. Tufan Gündüz, Ermeni meselesi ve Çanakkale Savaşı üzerine yazdığı "Nisan'ın İki Günü" adlı romanını ve o romanından uyarlanan "İnce Bir Sızı: Nisan 2015" tiyatro oyununu anlattı.

Türk Ocakları'ndan; 'İnce bir sızı: Nisan 1915'
02 Ocak 2016 Cumartesi 22:30

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenli olarak yaptığı Ocakbaşı Sohbetlerinde bu hafta Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tufan Gündüz vardı.

Ermeni meselesi ve Çanakkale Savaşı üzerine yazdığı "Nisan'ın İki Günü" adlı romanını ve o romanından uyarlanan "İnce Bir Sızı: Nisan 1915" tiyatro oyununu anlattı.

Türk Ocakları Galip Erdem Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz yaptı. Türk Ocaklı birinin devlet tiyatrolarında oyununun sahnelenmesinin gururunu yaşadığını ifade eden Şahingöz, Gündüz’e gelecek çalışmalarında başarılartufan gurduz diledi.

Ardından Prof. Dr. Tufan Gündüz’ü konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

ERMENİ MESELESİNİN 100. YILI YAKLAŞIYORDU

Gündüz, konuşmasında romanın yazılış aşamalarından başlayarak tiyatro haline geliş sürecini değerlendirdi. Tehcir meselesinin yüzüncü yılının yaklaşması sebebiyle bu romanı ve oyunu kaleme aldığını ifade eden Gündüz, yazıyı kaleme almaya başladığında bu konuda ciddi bir çalışma olmadığını da ekledi. Ayrıca, tehcir meselesi hakkında yapılan takdim ve sunumunun yanlış yapıldığını, zaman-mekan ilişkisinin daima göz ardı edildiğinden bahsetti. Bu sebeple, Çanakkale, Tehcir ve Sarıkamış’ın birbirlerinden ayrı hadiseler olmadığını açıkladı.

Romanda gerçek karakterlerden ve olaylardan kesitler sunduğunu söyleyen Gündüz, Ermeni tehcirinin yüzüncü yılında bütün Türk milletinin bu meselenin gerçek yüzünü anlama ve anlatma konusundaki sorumluluğunun, kendi payına düşen kısmını yerine getirmeye çalıştığını ifade etti.

SENARYO’DA ERMENİ KARAKTER GÖZE ÇARPIYOR

Gündüz, Ermeni meselesi üzerinden Osmanlı Devleti’ni hedef alanların, yüz yıllık emellerini Çanakkale Savaşı’nı fırsat bilerek gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi. Bu dönemde Osmanlı hükümetinin ise zaaf göstermediğine, sabrettiğine dikkat çeken Gündüz, 24 Nisan 1915’de hükümetin sabır taşının çatladığını ve Ermenici faaliyetlerin üzerine giderek tutuklamalar yaptığını belirtti. Bu süreçte bile hükümetin, olaylara adli birer vaka olarak bakmış olduğunu açıklayan Gündüz, tutuklamaların bu yüzden tedbir amaçlı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tufan Gündüz romanında ve tiyatro oyununda Ermenileri hedef gösteren bir amacın olmadığını, tepkinin olaya yani bölücülüğe olduğunu ifade etti. Hikâyede aynı zamanda Çanakkale Savaşında Osmanlı saflarında vatanı uğruna savaşan, Ermeni bir tüccarın oğlu Karabet’in de en çok sevilen karakterlerden olduğuna değindi. Ardından soru cevap kısmına geçildi.

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ



İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.