Alexa

Türkiye Kamu-Sen 1 Mayıs'ta Samsun'a Çıktı

Kamu-Sen Genel Merkezi’nce, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında yürüyaş ve miting etkinliği gerçekleştirildi.

Türkiye Kamu-Sen 1 Mayıs'ta Samsun'a Çıktı

TürkiyeKamu-Sen Genel Merkezi’nce,1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Samsun'da düzenlenen mitingte binlerce kişi yürüdü. Türkiye Kamu-Sen Genel Merkez i tarafından organize edilen Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

“1919’dan 2019’a Milli Mücadelenin 100. Yılında Samsun’dayız” sloganı ile yola çıkan Türkiye Kamu-Sen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde Samsun’da düzenlediği muhteşem mitingle Emek ve Dayanışma Gününü adına yakışır bir şekilde kutladı. Türkiye’nin dört bir yanından Samsun’a akın eden Türkiye Kamu-Sen üyeleri Milli Mücadelenin başladığı kent olan Samsun’da coşkuyla karşılandı.

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL BAŞKANLARI SAMSUN'DA

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle Samsun'da bir araya gelen,Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları, il temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci ve Samsun Kamu-Sen çatısı altında bulunan şubeleri tam kadro mitinge katıldı.

ÇALIŞANLARIN İSTEKLERİ DİLE GETİRİLDİ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanında yapılan konuşmmada, kamu çalışanlarının istek ve talepleri dile getirilerek, FETÖ belasını başımıza saran bu tarafgir anlayıştan vazgeçilmedikçe, kamuya yeni örgütler çöreklenebileceğine, Öğretmenlerin 4+2 sözleşmeli uygulaması 3+1’e indirilecek dendi unutulduğuna. Tam bir yıl önce kamu görevlilerine 3600 ek gösterge sözü verildiğinin unutulduğuna dikkat çekilerek, "Ek gösterge adaletsizliği yüzünden emeklilik kabusa dönüşüyor dedik. Yardımcı hizmetlilerin sorunları, memurlarımızın, teknisyenlerin, şeflerin ek ödeme ve özel hizmet tazminatı başta olmak üzere, maruz kaldıkları adaletsizlikler, çalışanlarımızı canından bezdirdi. Emeklilerimiz de düşük maaşla yoksulluk içinde hayat mücadelesi veriyor” dedi.

ENGELLER KALDIRILSIN

Gerçek anlamda sendikal haklarına kavuşmak, sosyal devlet ilkesini hayata geçirmek için kararlılıkla mücadele edeceklerinin altını çizen Kahveci, "Toplumumuzdaki kutuplaşmaların son bulması, milli birlik ve beraberliğimiz için bütün azmimizle çalışacağız. Devletimizin tüm kurumlarının hukuk devleti anlayışıyla hareket etmesi için kararlılıkla mücadele edeceğiz. Toplu pazarlık ve örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın diye, vatandaşlarımızın yüzü gülsün diye daha çok çalışacağız. Huzurlu ve insan onuruna yaraşır bir yaşam istiyoruz. İstihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesini istiyoruz." dedi.

ADİL BER GELİR DAĞILIMI...

Sözleşmeli personel istihdamının kaldırılmasını ve tüm güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istediklerini dile getiren Kahveci; " Kamu personel sistemi aile birliği üzerine inşa edilsin, parçalanmış aile dramı son bulsun, çocuklar annesiz, babasız büyümesin istiyoruz. Enflasyon kadar zam çıkmazından kurtulmak istiyoruz. Adil bir gelir dağılımı istiyoruz." ifadelerini kullandı.

ADALET ve EŞİTLİK...

Ek gösterge düzenlemesinin tüm memurların sorunlarını çözecek şekilde geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Genel Başkan Önder Kahveci; Yardımcı hizmetler sınıfı personelinin ve üniversiteli işçilerin sorunları çözülsün istiyoruz. Dar ve sabit gelirlinin üzerine bir karabasan gibi çöken vergi adaletsizliğinin son bulmasını istiyoruz. Kamuda atamada ve görevde yükselmede adalet, eşitlik, hakkaniyet ve liyakat öne çıksın, bütün adaletsizlikler son bulsun, hak eden hak ettiği yere gelsin istiyoruz. Geleceğe güvenle bakan, birbirine saygılı, mutlu, müreffeh, muasır medeniyet seviyesinin de üzerine çıkmış bir toplum istiyoruz” şeklinde konuştu.

ATATÜRK’ÜN YOLU YOLUMUZ, İLKELERİ İLKEMİZDİR”

Atatürk, asırlardır İslam’a saldıran Haçlılara, son hezimetini yaşatan komutandır. Atatürk Lawrenceların oyunlarını bozan, İngilizlerin desteklediği Yunan’ı, içimizdeki işbirlikçilerle birlikte denize döken kumandandır. Atatürk, parçalanmış bir milleti ayağa kaldıran, işgale uğramış toprakları özgürlüğüne kavuşturan ve idarecilerine kadar esir alınmış bir devletten hür, bağımsız, çağdaş bir cumhuriyet çıkaran liderdir. Atatürk, emperyalistlere, işgalcilere ve mandacı köhnemiş zihniyete öyle bir darbe vurmuştur ki, o yumruğun acısı bir asırdır dededen toruna devam etmektedir. Her fırsatta gerek içimizdeki gerekse dışımızdaki hainlerin Atatürk’e saldırması bu yüzdendir. Türkiye Cumhuriyeti durdukça onların hezeyanları artarak devam edecek, öfkeleri dinmeyecek, yaraları kanayacaktır. Bizlere bu cennet vatanı bırakan ve bu devleti kazandıran Atatürk ve silah arkadaşlarına minnettarız. Yolu yolumuz, ilkeleri ilkemizdir.  Allah onlardan razı olsun! İstiklal mücadelemizin başlangıcının, hürriyet sevdamızın, bağımsızlık hareketine dönüşmesinin yüzüncü yılında, o kutlu mücadelenin mihenk noktasından her alanda yeni bir milli mücadele ateşi yakmak üzere burada toplandık.

Çalışanlarımızın kıdem tazminatına göz dikiliyor

 Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek bu güzel şehrimize, kurtuluşumuza vesile olacak bir sürecin başlangıcı olması dileklerimizle, en temel insani ve demokratik haklarımızı haykırmaya geldik.  Toplumun her alanında adalet talebimizi duyurmaya geldik. Türk milleti olarak bir ve bütün olduğumuzu bir kere daha dost düşman herkese göstermeye geldik. İşçi, memur, emekli, işsiz her kesimden insanımızın yüreği, mutlu, huzurlu, refah içinde bir Türkiye için atıyor. Bugün, güvencesiz ve kuralsız çalışmanın yaygınlaştığı, yoksulluğun insanların kaderi olarak sunulduğu, çaresizliğin pompalandığı bir dönemi yaşıyoruz.  Çalışanların yarısı kayıt dışında, sosyal güvenceden, emeklilik hakkından mahrum bir şekilde çalışıyor.  Çalışanlarımızın kıdem tazminatına göz dikiliyor, esnek ve kuralsız çalışma biçimleri yaygınlaştırılmak isteniyor.

100 YIL ÖNCEKİ İNANÇ VE KARARLILIKLA MİLLİ BİRLİK, MİLLİ EGEMENLİK, MİLLİ DEVLET VE MİLLİ SENDİKA İÇİN HER ALANDA YENİDEN MİLLİ MÜCADELEYE BİSMİLLAH

“Önce Elif olmak Mehmet olmaktır mesele

Elif gibi dümdüz Mehmet gibi şahan

Sonra bir kadın, bir erkek ve sonra vatan

Dalgalanan bayrağın gölgesinde bir olmaktır mesele

Birlik olmak hiç hayıflanmadan

Kınalı Alileri yetiştiren ana olmaktır Elif

Erzurum tabyalarında Nene Hatun olmaktır

Kazma kürek demeden ne bulduysa çağlayan

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirinde Elif olmaktır

Mustafa Kemal’in kağnısını yürüten

Arif Nihat’ın şiirinde bayrak olmaktır

Nereye dikilmek istiyorsa oraya dikilen.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!” 

TALİP GEYLAN; TÜRK MİLLETİNİ ESARETTEN KURTARAN SÜREÇ

Miting ardından kapsamhaber'in sorusu üzerine açıklamada bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Samsun’da kutladıklarını belirterek "Samsun’da hem başta Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları olmak üzere kahraman ecdadımızı minnetle andık. hem de kamu çalışanlarının hak ve taleplerini gür bir sesle dile getirdik. Atatürk ve yol arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak, Türk milletini esaretten kurtaran süreci başlattığı gibi, Türkiye Kamu-Sen de 1 Mayıs’ta Samsun’a ayak bastı ve kamu çalışanlarını içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtaracak yeni bir süreci başlattı" dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 19:10
YORUM EKLE