Alexa

Türkiye Seramik Federasyonunda Erdem Çenesiz 2. Kez Başkan Oldu

Türkiye Seramik Federasyonu Olağan Genel Kurulunda bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen kurulda 2019-2021 dönem başkanlığına oy birliğiyle ikinci kez Erdem Çenesiz getirildi.

Türkiye Seramik Federasyonunda Erdem Çenesiz 2. Kez Başkan Oldu

2 yılda bir düzenlenen bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Türkiye Seramik Federasyonu Olağan Genel Kurulu’nun faaliyet raporu masaya yatırılırken, Kurulda yerli kaynaklarla üretim yapan seramik sanayisinin gelişen yapısı değerlendirildi. Ekonomistler tarafından hazırlanan ‘Seramik Sektörü Yerli Katma Değer Raporu’nun da açıklandığı toplantıda plaket töreni düzenlendi.Törenin ardından 2019-2021 dönem başkanlığına oy birliğiyle ikinci kez Erdem Çenesiz getirildi.

14 Haziran 2019 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te düzenlenen ve geniş çapta katılımın olduğu kurulda, rakamlarla seramik sektörünün büyüklüğü ele alınırken, yeni dönem hedeflerden ve sektörün sorunları ile çözüm önerilerinden de bahsedildi.

Seramik Federasyonunca hazırlanan raporda, 10 yıllık süre zarfında, 7,32 milyar Dolarlık inşaat seramikleri ihracatının gerçekleştirildiğine işaret edildi.Seramik kaplama malzemeleri ihracatının 5,33 milyar Dolar ve seramik sağlık gereçleri ihracatının da 1,97 milyar Dolara ulaştığı dikkat çekildi. 10 yıl içerisinde gerçekleştirilen toplam 7,32 milyar Dolarlık ihracatın, 5,93 milyar Dolarlık yerli katma değer yarattığı gözlemlendi.

OLAĞANÜSTÜ ARTIŞ...

İnşaat seramikleri sektöründe yapılan üretimin, ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığı açıklanan raporda, 2009-2018 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde, seramik kaplama malzemelerinin toplam 42,1 milyar TL’ye ve seramik sağlık gereçlerinin ise 14,7 milyar TL üretim değerine ulaştığı belirtilen toplantıda Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, “Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye ünvanını kullanmaya yetkilendirilmiş olan Federasyonumuz; 7 dernek, 87 büyük sanayi işletmesi, 1.500’den fazla KOBİ, TUİK verilerine göre 60.000 direk çalışan ve 300.000 binden fazla dolaylı istihdam yaratan büyük bir yapıdır. İhracat konusunda elde ettiğimiz başarı ise yadsınamaz. 2018 yılında 2017’ye göre %12 büyüyerek 1.2 milyar Dolar ihracat yaptık. Bu yılın ilk 5 ayında da doğalgaz maliyetlerindeki olağanüstü artışa rağmen ihracatımızı %6 artırdık. " dedi.

Sektörün gerçekleştirdiği ihracat ile her 100 Dolarlık ihracatın 83 Doları ülkemize kaldığına dikkat çeken Çenesiz, "Bu oran başlı başına bir rekordur” dedi. Başkanlık döneminde yapılan faaliyetlere de değinen Çenesiz; “2 yılda başkanlık olarak 175 günde 182 faaliyet, genel sekreterlik olarak 168 günde 165 faaliyet yapıldı. Tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

"EMRİNİZDEYİZ"

Kurulda konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati; Seramiğin 8 bin yıllık geçmişi olan bir yerde bulunduklarını ifade ederek; "Bu merkezden dünyaya açılıyor olmak gurur verici. İhracat rakamlarının sadece seramik sektöründe değil, bütün sektörlerimizde arttığını altını çizerek belirtmek isterim. Türkiye olarak, son 6 yıl içerisinde gerçekleşen birçok ekonomik saldırıyı bertaraf ederek bunu başardık. Üstesinden geldiğimiz her saldırı, bizi daha da güçlendiriyor. Krizleri fırsata çevirerek ilerliyoruz. Seçimden sonraki 4 yıllık süreçte de bütün sektörlerimiz avantaj elde etmeye devam edecek. Üretim ve ihracat odaklı çalışmalara imza atılacak. " dedi.

Coğrafyanın zorluklarını biliyor ama aynı zamanda fırsatlarıda dile getiren Nebati; "Bu fırsatları yakalamak için bütün sektör paydaşlarının bir arada çalışması gerektiğini hatırlatmak isterim. Öncelikli sorunları ve yol haritalarını belirlemeli, bu doğrultuda strateji geliştirerek hareket etmeliyiz. İlerleyen dönemde, ekonomi alanında atılmış adımlar sayesinde sektörlerimizde çok daha iyi noktalara gelineceğini düşünüyoruz. Bakanlığımız adına sizden de isteğimiz; bizden talep edin, isteyin, sıkıştırın, çalıştırın, bizi de içine katın. Birlik olalım, birlikte çözelim. Elele vererek yürüyelim, ortak adımlar atalım. Emrinizdeyiz” dedi.

“Seramik sektörü ülkemiz için çok önemli”

Türkiye'nin ekonomik açıdan güçlü bir ülke olduğunun unutulmaması gerekdiğini hatırlatan Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay burada yaptığı açıklamada; “Seramik sektöründe hayata geçirilen 1,2 milyar Dolarlık ihracatın bizim için çok önemli olduğunu söylemeliyim. Bu gelişme, sektörümüzün ithalata bağımlı olmadığını gösteriyor. Biz asla seramik sektörünü ihmal edemeyiz. Büyük başarılara imza atan bu sektörün, her zaman yanında olacağız. Bütün sektör temsilcilerimizin, gelişimin önünü açmak adına sektöre katkı sunmalarını bekliyoruz. " dedi

2017-2019 dönemi başkanlığını yürüten Erdem Çenesiz, 2019-2021 yılı yeni dönem için çoğunluğun onayını alarak yeniden başkan oldu.

Başkan yardımcıları şöyle:

Zeki İlter Yurtbay, Ali Ercan, Hasan Pehlivan, Erkan Güral, Müfit Ülke, Hakan Çanakçı, Ferdi Erdoğan, Aydın Eşer ve Nihat Özyurt

Sektör Temsilcilerinden 21 kişiye plaket verildi:

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı adına Ali Aköz, Seranit Granit Seramik A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Güral Vitrifiye Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, Yurtbay Seramik Kurucu Başkanı Zeki Yurtbay adına İlter Yurtbay, Ercan Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan adına Cengiz Erdinç, NG Kütahya Seramik A. Ş. NG Şirketler Grubu Başkanı Nafi Güral adına Erkan Güral, Çanakçılar Seramik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mithat Çanakçı adına Hakan Çanakçı, Çanakçılar Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Onursal Başkanı Mehmet Çanakçı adına Belma Arat, İbrahim Polat Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat adına Adnan Polat, Anka Toprak Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Aydın adına yine aynı isimli torunu Halil İbrahim Aydın, Uşak Seramik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Tanış, Turan Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Çakmak adına Sadık Bora Çakmak, Tara Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Zabcı, Seramiksan A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Demirdöver, Turkuaz Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Özkaya adına Kürşat Özkaya plaketlerini aldı.

Törende, Eski Federasyon Başkanları Zeynep Bodur Okyay, Ahmet Yamaner ve Adnan Polat’a verilen plaketlerin ardından; Kale Seramik A. Ş. merhum İbrahim Bodur anısına Zeynep Bodur Okyay, Elginkan Holding A. Ş. merhum Ekrem Elginkan anısına Gaye Akçen ve Hitit Seramik A. Ş. merhum İbrahim Hızal anısına Sevgi Hızal’a plaket verildi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 19:18
YORUM EKLE