Alexa

Türkiye'yi denetim sürecine sokacak tasarıya HDP'li milletvekilleri kabul oyu verdi

AKPM Türk heyetinde, AK Parti, CHP, MHP ve HDP milletvekilleri vardı.Türk heyetindeki, Ak Parti, CHP ve MHP Ret oyu verirken HDP Milletvekilleri kabul oyu kullandı.

Türkiye'yi denetim sürecine sokacak tasarıya HDP'li milletvekilleri kabul oyu verdi

AKPM Türk heyetinde bulunan AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri ret oyu verirken, HDPli Ertuğrul Kürkçü ve Filiz Kerestecioğlu Demir kabul oyu kullandı.

Konuyla ilgili çıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 'AKPM kararı, Türkiye düşmanı çevrelerin siyasi operasyonudur. Hakikatle ve hakkaniyetle ilgisi olmayan bu maksatlı kararı kınıyoruz.' dedi. 

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Türkiye'nin yeniden denetim sürecine alınması kararına iki HDP'li üye Ertuğrul Kürkçü ve Filiz Kerestecioğlu katıldı. CHP'li üyeler de AKP ve MHP ile birlikte izleme sürecine karşı çıktı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ne CHP'den Deniz Baykal, Gülsün Bilgehan, Haluk Koç, İlhan Kesici katıldı.

MHP'den Zuhal Topçu katılırken AK Parti'den şu isimler yer aldı: Mehmet Kasım Gülpınar, Suat Önal, Salih Fırat, Talip Küçükcan, Erkan Kandemir, Emine Nur Günay, Serap Yaşar, Burhanettin Uysal. Raporun tamamının oylanması öncesi Türkiye karşıtı grubun verdiği değişiklik önergelerinin büyük bir bölümü kabul görürken, "Türkiye'de OHAL'in mümkün olan en kısa zamanda kaldırılması" ifadesinin "derhal kaldırılması" şeklinde değiştirilmesine ilişkin önerge reddedildi.

YORUM EKLE