Alexa
banner314

Vejdet Ersoy, 12 Eylül'e İnat Avukat Oldu

Av. Vejdet Ersoy, 12 Eylül 1980 darbesinde 11 yıl cezaevinde yatmıştı. cezaevinden çıktıktan sonra 12 Eylül adaletsizliğine karşı onur meselesi yaparak avukat oldu.

Vejdet Ersoy, 12 Eylül'e İnat Avukat Oldu
banner327

Av. Vejdet Ersoy, 12 Eylül 1980 darbesiyle birlikte evinden alındığında henüz 22 yaşında civan gibi bir delikanlıydı.Ersoy 11 yıl cezaevinde yatmıştı; cezaevinden çıktıktan sonra 12 Eylül adaletsizliğine karşı onur meselesi yaparak avukat olan Ersoy;  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi iken ülkücü olduğu gerekçesiyle genç yaşında hücrelere koyulmuştu.

Hukuk Fakültesi öğrencisi iken 12 Eylül ihtilalinde bir sabah askerler tarafından evden alındıktan 11 yıl sonra evini görebilen Av. Vejdet Ersoy, cezaevinden çıktıktan sonra 12 Eylül adaletsizliğine karşı onur meselesi yaparak avukat oldu.


 “Rahmetli babam adalet kavramını çok önemserdi. Annemin ismi bile Adalet. Benden avukat olması istediler. 12 Eylül bunu engelledi. Yıllar sonra avukatlık ruhsatımı alıp babama götürdüm. Ruhsatı gördükten bir süre sonra vefat etti”

12 Eylül 1980 ihtilalinde henüz 22 yaşında olan  Av.Vejdet Ersoy, MHP davasından cezaevine girdi. Ersoy, 11 yıl cezaevinde yattıktan sonra onur meselesi yaparak hukuk fakültesini bitirip avukat oldu.

 
Av. Vejdet Ersoy, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi iken 12 Eylül ihtilali oldu. İhtilalin ardından ülkücü görüşe sahip olduğu için askerler tarafından gözaltına alındı. Askeri hakimlerin olduğu mahkemede MHP davasından yargılanarak 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

22 yaşında girdiği cezaevini ‘Taş Medrese’ olarak gördü. Mamak Cezaevi B Blokta ülkücülerin başkanlığını yaptı. Daha sonra geçtiği Bursa Özel Tip Cezaevi’nde de ülkücülerin başkanı oldu. Aynı dönemde ülkücülerin cezaevinden çıkardığı ‘Bizim Dergah’ dergisinin genel yayın koordinatörlüğünü yaptı. Daha ilginç olanı ise, eşi ile cezaevinde evlendi.

KÖY HİZMETLERİNDE BEKÇİLİK


1991 yılında 11 yıl sonra cezaevinden çıktıktan sonra ilk işi yarım kalan hukuk fakültesini tamamlamak oldu.

Vejdet Ersoy, bir yandan geri kalan derslerine devam ederken bir yandan da Köy Hizmetleri Müdürlüğünün giriş kapısında iki yıl bekçilik yaptı.

1994 yılında fakülteyi bitiren ve stajını tamamlayan Ersoy, aynı yıl avukatlık ruhsatını alarak 12 Eylül’ün yarım bıraktığı hayalini tamamlamayı başardı. Ruhsatını almasının ardından Ordu Belediyesinde kurum avukatlığı yapmaya başlayan Ersoy, son 3 yıldır kendisine ait Hukuk Bürosu ile avukatlık mesleğini devam ettiriyor.

Av. Vejdet Ersoy, 12 Eylül ile adaletsizliğini görüp yaşadıktan sonra adalet kavramının ne demek olduğunu daha iyi anladığını belirtti. Ersoy, Cezaevinde iken avukatlığı onur meselesi haline getirdiğini belirtti.

Ersoy, “Babam adaletli bir insandı. Adalet kavramını çok önemserdi. Düşünün, annemin ismi bile Adalet. Babam hep avukat olmamı istedi. Ben de kendisine söz verdim. Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi iken bir sabah gelip beni aldılar. 11 yıl cezaevinde yattım. Çok zorluklara, çok sıkıntılara katlandık. Açıkçası ömrümüzden ömür gitti. Bu arada cezaevinde evlendim. Cezaevinden çıktıktan sonra hukuk fakültesini bitirmeyi onur meselesi yaptım. Bir yandan bekçilik yaptım bir yandan da kalan derslerimi çalışıp avukatlık ruhsatını aldım. Ruhsatı alır almaz babama götürdüm. Babam ruhsatı gördükten bir süre sonra vefat etti. Allah'a şükür ekmeğimizi mesleğimizden yiyoruz” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 14:43
YORUM EKLE

banner307

banner325