Alexa

"Yönetici Atama Sistemi Tartışılmalıdır"

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Yönetici Atama Taslağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Yönetici Atama Sistemi Tartışılmalıdır"

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak kamuda mülakata karşı olduklarını ifade eden Koncuk, ancak hükümetin bakış açısının böyle olmadığını, her alanda mülakatı esas alan düzenlemeler yaptığını kaydetti.

MEB’in yönetici atama sistemini tartışmaya açtığını söyleyen ismail Koncuk, "Yönetici atamada mülakat KALDI/GEÇTİ şeklinde yapılabilir ve atamalar sadece yazılı puan üstünlüğüne göre yapılabilir. Tüm bunlar tartışılmalı ve daha adil sistem bulunmalıdır." dedi.

"Önemli olan bu tartışmalara gereken değeri göstermek"

MEB'in yönetici atama sistemini tartışmaya açtığını ve halen tartışılmakta olduğunu belirten Koncuk, "Geçen gün yaptığım değerlendirmede temsil, diksiyon vb konularda mülakatın % 10-15 oranında, yazılımın %85-90 oranında kabul edilebileceğini açıklamıştım. Bu dahi tartışılabilir bir durumdur. MEB'e bir teklif daha getirelim, çünkü mülakattan vazgeçilmeyeceği gibi bir durumu da dikkate almalıyız. Yönetici atamada mülakat KALDI/GEÇTİ şeklinde yapılabilir ve atamalar sadece yazılı puan üstünlüğüne göre yapılabilir. Tüm bunlar tartışılmalı ve daha adil sistem bulunmalıdır. MEB'in yönetici atama konusunu tartışmaya açmasını önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Önemli olan bu tartışmalara gereken değeri göstermek, eğitimcilere kulak vermektir. Samimiyeti hep birlikte görmek istiyoruz. En doğrusu yapılsın istiyoruz." dedi.

"Mülakat şuan uygulandığı gibi devam ederse ne öğretmen, memur alımında ne de yönetici atamada bugüne kadar yaşadığımız alın teri hırsızlığı bitecektir." ifadelerini kullanan Koncuk, 3. yol hem memur alımında hem de yönetici atamada bulunması gerektiğini belirtti.

Şubat ayında yapılacak öğretmen alımında uygulanacak yöntemin açıklanmasını beklediklerini söyleyen Koncuk, "Ya da şu açıklanmalı, hatta garanti verilmelidir, KPSS puanından daha düşük bir mülakat notu verilmeyecek, kimsenin mülakat puanı da KPSS'sinden yüksek olmayacak, diye bekliyoruz.” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE