Yandex Metrika

Yurtdışında Restoran ya da Kafe Açmak

Yurtdışında şube aç, masraflar devletten.

Yurtdışında Restoran ya da Kafe Açmak
21 Aralık 2014 Pazar 19:59

Yurtdışında restoran ya da kafe açma planlarınız varsa devlet desteklerinden yararlanmayı ihmal etmeyin. Zira yabancı bir ülkede franchising sistemiyle şube açarken kuruluş masraflarınızın önemli bir bölümü devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca kira desteği var. Üstelik aşçı ya da şef giderleri içinde destek almanız mümkün. Evet, "Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması,Türk Malı imajının Yerleştirilmesi ve Turquality'nin Desteklenmesi" tebliğine göre, yurtdışında franchising sistemiyle restoran ya da kafe açacaklara çok cazip hibe desdesteklerinden yararlanmak isteyen markaların yurtdışında l.yurtiçinde ise en az 5 şubeye sahip olması gerekiyor. Yurtdışında açılacak lokanta ya da kafelerin Türk kültür unsurlarını yansıtması gerekiyor.

Buna göre ilk başvuru esnasında menüde en az %50 oranındaTürk mutfağını temsil eden yemeklerin bulunması gerekiyor. Mağazanın kurulum, dekorasyon harcamalarının yüzde 50'si devlet tarafından karşılanacak. Bu destek mağaza başına en fazla 50 bin dolarla sınırlı Kira giderleriniz % 50'si, 2 yıl boyunca karşılanıyor. Bu miktarda yıllık mağaza başına azami 50 bin $ olarak belirlenmiş. Tum bunlar ilk 10 franchise mağazanın kuruluş ve kira masrafları için geçerli. Yurtdışı danışmanlık hizmetleri alırsanız bununu içinde destek almanız mümkün. Danışmanlıklara ilişkin giderlerin yüzde 50'si karşılanıyor. Limit en fazla yıllık 300 bin $. Aşçı ya da şef giderleri içinde destek alma şansınız var. Aynı anda azami 3 kişi için, %50 oranında ve yıllık en fazla 200 bin $. Şirketlerin danışmanlık şirketlerince gerçekleştirilecek Gelişim Yol Haritası çalışmasını yaptırmaları zorunlu. Şirketler bu harcamalarla ilgili yine destek alabiliyorlar. Tüm bu desteklerle yerli markalarımızın yurtdışında rekabet gücünün artırılması hedeflendiği için şirket yapıları da inceleniyor.

Örneğin desteklerden yararlanabilmek için şirket sermayesinin %50'nin üzerinde yerli olma zorunluluğu var. Şirket %100 yerliyse söz konusu desteklerden %50 oranında yararlanabilir. %70 yerli sermaye olması durumda ise bu oran %35'e düşüyor. Marka sahibi şirketin bu desteklerden yararlanabilmesi için Turquality'nin istediği "mükemmel yönetim" modeline sahip olması gerekiyor. Bunun için 10 ana performans kriterine göre şirketiniz mercek altına alınıyor. Bu kriterler şu şekilde sıralıyor: Stratejik planlama ve kurumsal performans yönetimi, finansal performans, marka yönetimi, marka performansı, tedarik zinciri yönetimi, müşteri-pazarlama ve ticaret yönetimi, ürün tasarım-geliştirme, insan kaynakları yönetimi, kurumsal yönetişim ve bilgi teknolojileri. Yurtdışında marka koruması"tescil"ile sağlanabiliyor. Ancak sa dece marka tesciliyle iş bitmiyor elbette. Onu üçüncü şahıslara karşı koruyabilmek adına gerekli adımların da atılması gerekiyor. Bu noktada "marka izleme" hizmeti ön plana çıkıyor. Marka izleme hizmetiyle dünya genelinde veya ticari faaliyet gösterilen ülkeleri kapsayacak şekilde bölgesel olarak bülten yayınları kontrol edilebiliyor. Marka sahipleri, kendilerininkine benzer gördükleri marka yayınlarına itiraz ederek veya hukuki işlem başlatarak tescil almalarını engelleyebilir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.