Yandex Metrika

Zorunlu Trafik Sigortası Eşdeğer Parça Uygulaması

1 Haziran 2015 tarihinde yenilenen trafik sigortası şartlarında en dikkat çeken konulardan biri de eşdeğer parça uygulamasıydı.

Zorunlu Trafik Sigortası Eşdeğer Parça Uygulaması
10 Şubat 2016 Çarşamba 16:59

1 Haziran 2015 tarihinde yenilenen trafik sigortası şartlarında en dikkat çeken konulardan biri de eşdeğer parça uygulamasıydı. Yeni düzenlemeyle birlikte eşdeğer ( muadil)  parçaya yönelik birçok konu netlik kazandı.

Bundan böyle hasarlı araçların onarımında eşdeğer parça kullanılabilecek, ancak bu eşdeğer parçaların ilgili birimlerden tarafından belgelendirilmesi gerekecek. Sizler için trafik sigortası eşdeğer parça uygulaması hakkında önemli bilgileri bir araya getirdik.

Eşdeğer parça uygulaması

1 Haziran 2015 tarihi itibariyle belirlenen yeni trafik sigortası şartları gereğince, kaza yapan aracın hasarının onarımında eş değer parça kullanılabiliyor. Buna göre kaza  yapılan tarih esas alınarak 3 yaşından büyük olmayan motorlu araçların hasar gören parçası eşdeğer parça ile değiştirilebiliyor. Bunun için bazı şartlar var.

Hasarlı parçanın onarımı gerçekleştirilemeyip orijinal parçanın bulunamadığı durumlarda eşdeğer veya ömrünü tamamlamamış araçlar kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişimi yapılabiliyor. Tabi önce orijinali bulunmaya çalışılıyor, orijinali bulunamadığı takdirde eşdeğer parçaya başvuruluyor.

 Hasar gören parçanın eşdeğer parça ile onarılması mümkünken,  onarımın sigorta şirketinin bilgisi dışında orijinal parça ile yapılması durumunda sorumluluğun bir kısmını şirket alıyor.

 Bu durumda sigorta şirketi eşdeğer parça bedeli değerinde bir sorumluluk alırken, kısmi onarımlarda yedek parça temin edebiliyor.

Belgelendirme konusu

Eşdeğer parça uygulamasında öne çıkan detaylardan biri de belgelendirme mevzusu. 1 Haziran 2015 tarihinde zorunlu trafik sigortasında yapılan düzenleme itibariyle eşdeğer parçalar belgelendirildiği gibi, sigorta şirketleri belgesiz araç parçası kullanamıyor.

Buna göre araçların onarımında kullanılacak eşdeğer parçanın TSE tarafından çeşitli testlerden geçirilerek 2 yıllığına belgelendirilmesi şart. Bu noktada söz konusu olan parçalar, dünya standartlarında testlere tabi tutularak kullanışlılık, malzeme ve boyutları bakımından onaydan geçiyor.

Genelge kapsamında yurt içinde üretilen parçalar TSE tarafından belgelendiriliyor.  Yurt dışından ithal edilen parçaların kullanımı ise Türk Akreditasyon Kurumu veya Uluslararası akreditasyon çatısı altındaki ISOIEC 17065 standardına uygun kuruluşların onayı ile mümkün oluyor.

Yurt dışında belgelendirilmemiş ithal parçaların belgelendirilmiş sayılmaları için de TSE’nin onayı gerekli.

Bir motorlu araçta beş bine yakın parça bulunuyor. Ancak bunlar arasında kazalarda en çok zarar gören parçaların belgelendirilmesi yeterli. Özellikle kazalarda sık hasara uğrayan ve araç sahiplerinin şikayetlerine maruz kalan metal, plastik ve aydınlatma parçalarının belgelendirilmesi gerek.

Türkiye Sigortalar Birliği’nin de belirttiği üzere kullanılacak eşdeğer parça mevzuata uygun bir şekilde üretilmiş ve bu doğrultuda belgelendirilmiş olmalı. Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen belgelendirme 2 yıllığına geçerli oluyor.

Sigorta şirketi ile sigortalı arasında eşdeğer parçaya ilişkin bir sıkıntı olması durumunda, Sigorta Tahkim Komisyonu ya da yetkili mahkemeler aracılığıyla sorun çözülüyor.

Bu eşdeğer parça uygulaması zorunlu trafik sigortası kapsamında geçerli. Henüz trafik sigortanız yoksa bir an önce yaptırıp hem kaçak durumda trafiğe çıkmaktan kurtulabilir, hem de herhangi bir hasar durumunda eşdeğer parça uygulamasından yararlanabilirsiniz.

 Uygun fiyata zorunlu trafik sigortası arıyorsanız, Koalay.com’a girip 5 basit adımda araç bilgilerinizi girerek en uygun trafik poliçesine ulaşabilirsiniz. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.