Alexa
banner314

1944 Stalin'in Sürgününü Unutmadık

Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi bir grup, 18 Mayıs 1944'de Kırım Tatarları'nın SSCB'den sürgün edilmesini Ukrayna Başkonsolosluğu önünde protesto etti.

1944 Stalin'in Sürgününü Unutmadık
banner327

Kırım Tatarları'nın SSCB'den Orta Asya'ya sürgün edilmesinin 69'uncu yıldönümünü nedeniyle Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi bir grup, Florya'daki Ukrayna Başkonsolosluğu önüne geldi. Gruptakiler '18 Mayıs 1944 Stalin'in Sürgününü Unutmadık Unutmayacağız Unutturmayacağız' yazılı pankart ile 'Kırımoğlu'nu Destekliyoruz" ve 'Mogılyov Seni Kırım'da İstemiyoruz' yazılı döviz taşıdı. Dernek üyeleri Ukrayna Hükümeti'nin Kırım politikalarını sloganlarla protesto etti.

Basın açıklaması yapan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şube Başkanı Celal İçten 1944 olaylarını kınayarak '18 Mayıs 1944 senesinde Kırım Tatarları bir gece içerisinde hayvan vagonlarına doldurularak vatanları Kırım'dan Sibirya, Urallar ve Orta Asya köylerine sürgüne gönderilmişti. Bu insanlık faciası 423 bin Kırım Tatarı'nın yarısının sürgün esnasında şehit olmasında neden olmuştur. Kırım Tatar halkının 1944 sürgünüyle çiğnenen milli hak ve hukuklarının uluslararası güvence altında iade edilmesi gerekmektedir. Kırım Tatarları olarak Ukrayna Hükümeti'nden taleplerimiz vardır. Ana dilde eğitim ve televizyon yayınlarının arttırılması. Sürgünden dönemeyen Tatarların dönmesini sağlayacak tedbirlerin alınması. Dönenler için konut yapılabilmesi için toprak ayrılması. Kırım Tatar Milli Kurultayı ve onun belirlediği Kırım Tatar Milli Meclisi'nin tanınması. Çözüm içim Ukrayna ve Kırım yetkililerinin diyalog içerisinde olması. 1944 olayları sonrası değiştirilen Kırım sokak isimlerinin geri verilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Yaklaşık 200 kişilik grup, basın açıklamasının ardından başkonsolosluk önüne siyah çelenk bıraktı. Konsolosluğun posta kutusuna mektup atan dernek üyeleri, trenlerle sürgün edilen yakınları için tren yoluna da siyah çelenk bırakarak olaysız şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2013, 04:13
YORUM EKLE

banner307

banner325