Yandex Metrika

2014'ün Unutulmazları

2014 yılında akıllarda kalan haberlerden derlediğimiz almanakta bugün ekim, kasım ve aralık aylarına mercek tutuyoruz.

2014'ün Unutulmazları
01 Ocak 2015 Perşembe 15:17

 2014 yılında akıllarda kalan haberlerden derlediğimiz almanakta bugün ekim, kasım ve aralık aylarına mercek tutuyoruz.

EKİM 2014
Ekim ayında da önemli olaylar yaşandı. Kuşkusuz bunların en başında gelen ay sonunda Karaman’da yaşanan maden faciası oldu. 20 işçimiz hayatını kaybetti. Bu ay içinde NATO’nun yeni genel sekreteri görevine başlarken HSYK’da kritik seçimler yapıldı ve çözüm süreci resmi gazetede yayımlandı. İşte Ekim 2014’ten akıllarda kalanlar...

1 Ekim: Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni yasama yılına başladı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in konuşması ile başlayan açılışta, Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez cumhurbaşkanı sıfatıyla genel kurula hitap etti.

2 Ekim: Çözüm süreci, Bakanlar Kurulu kararı ile 'devlet politikası' haline geldi. Karar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

- NATO'nun yeni Genel Sekreteri Norveç eski Başbakanı Jens Stoltenberg oldu. Stoltenberg, görevi eski Genel Sekreter Rsmussen'den devraldı. Stoltenberg, NATO adına ilk açıklamasında, Türkiye’ye herhangi bir saldırı olması durumunda ortak yanıt vereceğini bildirdi.

3 Ekim: Türkiye, yeni bir tezkere ile daha tanıştı. Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen Irak-Suriye tezkeresi, 298 oyla kabul edildi.

6 Ekim: IŞİD'in Kobani'ye saldırılarına tepkisiz kalındığı bahanesiyle izinsiz gösteri düzenleyen terör örgütü yandaşı bazı gruplar kamu binaları, banka şubeleri, iş yerleri, araçlar ve güvenlik güçlerine taş, sopa, molotof kokteyli ve silahlarla saldırdı. Olaylarda zaman zaman rastgele ateş açıldı. 8 Ekim'e kadar süren olaylarda resmi olmayan rakamlara göre 50 kişi öldü, yaklaşık 700 kişi yaralandı. Resmi rakamlara göre ise bilanço şöyle; 35 il olaylardan etkilendi; 31 kişi öldü, 2 emniyet görevlisi şehit oldu, 221 sivil ve 139 güvenlik görevlisi yaralandı; 212 okul binası, 67 emniyet binası, 25 kaymakamlık binası, 29 parti binası, çocuk yuvaları, Kızılay kan merkezleri, belediye binalarının aralarında olduğu 780, toplamda da bin 113 bina yakıldı veya tahrip edildi; özel araçlar, belediye araçları, ambulanslar ve polis araçlarının da aralarında bulunduğu bin 177 araç kullanılamaz hale getirildi; eylemlere katılan bin 24 kişi gözaltına alındı; 58 kişi tutuklandı.

11 Ekim: 17 yaşındaki lise öğrencisi Münevver Karabulut'u başını keserek öldüren ve 24 yıl hapis cezası alan Cem Garipoğlu, Silivri’de 5 No'lu L Tipi Kapalı Cezaevi'nde intihar etti.

14 Ekim: HSYK’da kritik seçimler yapıldı. Seçimler sonrası HSYK’da görev yapacak adlî yargıdan 7 asıl 4 yedek, idarî yargıdan ise 3 asıl, 2 yedek üye belirlendi. Seçimde en yüksek oyu Ergenekon şüphelisi savcı aldı, en düşük oyu Ergenekon davası hâkimi aldı.

- 21. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, tedavi gördüğü GATA'da vefat etti.

- Gazeteci-Yazar Hüseyin Üzmez, Ankara'da tedavi gördüğü özel hastanede 83 yaşında hayatını kaybetti.

17 Ekim: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan iş adamı Reza Zarrab ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Salih Kaan Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 53 kişi hakkında "takipsizlik" kararı verdi.

- Ergenekon davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve sağlık gerekçeleriyle tahliye edilen emekli Albay Arif Doğan, vefat etti.

25 Ekim: Galatasaray’da Ünal Aysal’ın istifa etmesinin ardından yapılan olağanüstü genel kurulda 35. başkan seçildi. Eski başkanlardan Alp Yalman ile yarışan Duygun Yarsuvat, 200 oy farkla sarı-kırmızılı camianın yeni başkanı oldu.

29 Ekim: Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü yakınlarındaki kömür ocağında ocaktaki suyun galeriyi basması sonucu 18 işçi mahsur kaldı. Günler süren çalışmaların ardından mahsur kalan işçilerin cansız bedenlerine ulaşılabildi.

KASIM 2014
Kasım 2014’te YÖK Başkanı ani bir kararla değiştirilirken, şike davası kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Bu arada Brezilya A Milli takımı 58 yıl aradan sonra geldiği Türkiye’de millilerimizi 4-0 yendi. En önemli gelişmelerden biri de Papa’nın Türkiye’ye gelişi oldu. İşte Kasım 2014’te öne çıkanlar:

6 Kasım: Yükseköğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya görevden alınarak Başbakanlık Başmüşavirliği'ne getirildi. YÖK'ün başına Prof. Dr. Yekta Saraç getirildi.

9 Kasım: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin "futbolda şike" davasına ilişkin 31 sanık hakkındaki bozma hükmüne uyulmasına karar verdi.

12 Kasım: Brezilya A Milli Futbol Takımı, 58 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’ye gelerek A Milli Futbol Takımı ile hazırlık maçı yaptı. Karşılaşmayı konuk ekip, Neymar’ın iki, Villian’ın bir ve Semih’in kendi kalemize attığı golle 4-0 galip tamamladı.

18 Kasım: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Refah Partisi dönemine ait 'Kayıp Trilyon' davası kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verdi.

26 Kasım: 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili davada, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz beraat etti. Böylece Özal'a suikast davası da kapanmış oldu.

28-29 Kasım: Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko, 3 günlük resmi ziyaret için Türkiye’ye geldi. İlk ziyaretini Anıtkabir'e gerçekleştiren papa, Ak Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile ortak basın toplantısı yapan Papa, daha sonra İstanbul’da Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi'ni gezdi; bazı ayinleri yönetti.

28 Kasım: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ilk kez Tunceli'ye gitti. Valiliği ziyaret ederek burada açıklama yapan Bahçeli, ildeki gösteriler sebebiyle programını yarıda kesti.

ARALIK 2014
2014 yılının son ayında Türkiye’nin gündemini medyaya yapılan operasyon meşgul etti. Bu arada bedelli askerlik bir kez daha uygulandı. Pakistan’daki okul baskını ve son günlerde yaşanan uçak kazaları yılın son ayının önemli haberleri olarak gündeme geldi. İşte Aralık ayında yaşananlar:

1 Aralık: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'ya günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

2 Aralık : Bedelli askerlik, beşinci kez Meclis'ten geçti. Konuyla ilgili açıklamayı Başbakan Davutoğlu yaptı. Davutoğlu, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle geçerli olan bedelli askerlikten 27 yaşını doldurmamış mükelleflerin 18 bin lira ödeyerek yararlanabileceğini açıkladı.

8 Aralık: CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, AK Partili bakan ve milletvekillerinin bizzat yakınlarının torpil yapılarak yüksek maaşlı makamlara getirildiğini belgeleriyle açıkladı. Tartışma yılsonuna kadar sürdü.

13 Aralık: Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e alınan 1 milyonluk makam aracı büyük tartışmalara sebep oldu. Görmez’e Diyanet Vakfı’nın bütçesinden 1 milyon TL’ye son model bir makam aracı alındığı iddia edilirken, Diyanet’ten yapılan açıklamada aracın vakfın değil devletin parasıyla alındığı ifade edildi.

14 Aralık: Polisin medyaya düzenlediği ve önceden sosyal medyada yayılan operasyon kapsamında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın da aralarında bulunduğu 31 isim gözaltına alındı.

15 Aralık: Medyaya yönelik operasyonla birlikte dış ülkelerdeki krizin de etkisiyle dolar rekor üstüne rekor kırarak artışa geçti. Dolar 2,41 seviyelerini gördü.

17 Aralık: 2013 yılının son günlerinde yaşanan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yıldönümünde yurdun çeşitli yerlerinde 17/25 protestoları yapıldı. Protestolara polis tarafından zaman zaman müdahale edildi.

19 Aralık: Özgür medyaya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı serbest bırakılırken, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile birlikte 3 polis müdürünün tutuklanmasına karar verildi. Karaca ve diğer tutuklu isimler Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

23 Aralık: Türkiye Büyük Millet Meclisi Soruşturma Komisyonu 4 eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylamasını 5 Ocak 2015 Pazartesi gününe erteledi. Komisyon başkanı Köylü, bilirkişinin teknik incelemeyi 5 Ocak'a kadar yapabileceğini söylemesi üzerine erteleme kararı aldıklarını ifade etti.

23 Aralık: Geçen yıl yaşanan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda kilit isim olan İranlı Reza Zarrab’ın yardımcısının işyerinde ele geçirilen para ve altınlar iade edildi. Paralar, 55 bin TL’lik yasal faiziyle birlikte Habbani’ye teslim edildi. Bu arada Barış Güler de paralarını faiziyle geri aldı.

28 Aralık: 2015’in son haftasına girilirken üç önemli facia yaşandı. Yunanistan’dan İtalya’ya giden feribotta yangın çıktı. İçinde 54’ü Türk 478 kişi bulunan feribotta iki kişi hayatını kaybetti. Aynı saatlerde İtalya’ya bir Türk kargo gemisi battı ve yine aynı gün Malezya Havayolları’na ait bir uçak 155 mürettebatıyla kayboldu.

31 Aralık: Özgür basını hedef alan 14 Aralık operasyonu kapsamında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın serbest kalmasına savcının yaptığı itiraz reddedildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.