Alexa

AA Halep bürosuna baskın

Anadolu Ajansı Halep bürosuna baskın yapan Irak Şam İslam Devleti, teknik cihazlara el koydu.

 AA Halep bürosuna baskın
banner327

 Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye'nin Halep kentinde bulunan Anadolu Ajansı (AA) bürosuna baskın yaparak uydu cihazları başta olmak üzere bütün teknik ekipmana el koydu.


Halep'in Şeyh Neccar bölgesine saldırı düzenleyen IŞİD, aynı yerde bulunan AA bürosuna baskın yaptı.
Büroda bulunan uydu cihazları ile teknik malzemelere el koyan IŞİD üyeleri, ofisi dağıtarak olay yerinden ayrıldı.
IŞİD'in baskını öncesinde haber yapmak üzere başka bir bölgeye geçen AA ekibi ise olaydan etkilenmedi.
Bölgedeki yerel muhabirlere ait iki araca de el koyan İŞİD, daha önce de aralarında Milliyet fotomuhabiri Bünyamin Aygün'ün de bulunduğu birçok gazeteciyi kaçırmıştı.
AA KATLİAM FOTOĞRAFLARINI DÜNYAYA SERVİS ETMİŞTİ


Anadolu Ajansı, dün Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ulaşmış bunları dünyaya duyurmuştu.
Suriye ordusunda 13 yıl askeri polis olarak görev yapan bir kişi, ülkede yaşanan iç savaş boyunca, rejime bağlı askeri hastanelere ölü olarak getirilen kişilerin fotoğraflarını çekmekle görevlendirildi.
Hastaneye getirilen kişilerin tamamı gözaltındayken işkence, elle boğma ve aç bırakılarak öldürülen Suriyeli muhaliflerden oluşuyordu. Askeri polis her gün, ölü olarak getirilen bu kişilerin yüz ve beden fotoğraflarını çekerek, numaralandırıp üstlerine teslim etti.
Bu olaydan sonra IŞİD bugün AA bürsouna baskın yaptı. IŞİD gibi örgütlerin kime nasıl hizmet ettiğinin bir göstergesi oldu.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 16:09
YORUM EKLE