Yandex Metrika

AKP BDP arasında Görüşme Yapıldı

Ankara’da, hükümetle BDP arasında sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

AKP BDP arasında Görüşme Yapıldı
11 Kasım 2012 Pazar 14:30

Cezaevlerinde 61. güne giren açlık grevlerine destek amacıyla BDP’den süresiz dönüşümsüz açlık grevine giden milletvekili sayısı 7’ye çıktı. Hükümeti çözüm için adım atmaya zorlamak amacıyla tabanına ve örgütünü kitlesel eylemlere çağıran BDP, TBMM’deki komisyon çalışmalarını da “askıya” aldı. Bu süreçte BDP’liler ile Adalet Bakanlığı dışında bir temasın gerçekleştiği ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile görüşme yaptığını açıkladı. Arınç, “Bakanlar Kurulu’ndan sonra yaptığım açıklamayı tekrarladım” diyerek görüşmenin içeriğine ilişkin detay vermezken, BDP Genel Başkanı Demirtaş Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışından dönüşünden sonra Kürtçe anadilde savunma tasarısının TBMM’ye sevk edileceği ve Öcalan’la avukat görüşünün yapılması konusunda adım atılabileceğini söyleyen yetkililere “Arkadaşlarımızın hayatı Başbakan’ın programına bağlı” sözleriyle tepki gösterdi.

 "İçeriğini söylemem"

Arınç, gazetecilerin açlık grevi ile ilgili sorusu üzerine “Bir görüşme yaptım. İçeriği konusunda bir şey söylemeyeceğim. İki arkadaşımız geldiler. Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş. Görüşme yaptık, gelişmeleri sonra açıklarız” dedi. “En azından milletvekillerinin açlık grevini sona erdirmesi konusunda bir şey söylediniz mi?” sorusuna Arınç, “Bakanlar Kurulu’ndan sonra yaptığım açıklamayı tekrarladım” karşılığını verdi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, sosyalist partiler ile BDP’nin ortak oluşturduğu “2. Halkların Demokratik Kongresi”nde yaptığı konuşmada hükümetin 2009’dan bu yana güvenlik konseptiyle sonuç almaya çalıştığını fakat açlık grevleri ile bu duruma müdahale edildiğini belirtti. Demirtaş, hükümetin açlık grevlerini güvenlik “konseptinin çökmesi” olarak gördüğünü savunduğu konuşmasında şunları söyledi:

“İçeride ve dışarıda sürdürülen mücadeleyle bu konsept çökmüştür, sürdürülemez hale getirilmiştir. AKP’yi çılgına çeviren de tam da budur işte. Açlık grevindeki arkadaşlarımız şunu ifade ettiler bize: ‘Son bir buçuk yılda binden fazla insan savaşta öldü. Biz artık bu savaşı, ölümleri durduracağız. İçeride birkaç yüz kişi ölebiliriz. Ama dışarıda birkaç bin kişinin daha ölümünü durdurmanın başka yolu yoksa, bu savaşta artık son ölen insanlar biz olmak istiyoruz.’

Arkadaşlarımız içeride ölecekse, biz buna seyirci kalmayacağız. Anayasa Uzlaşma Komisyonu dahil olmak üzere açlık grevi sonlanana kadar parlamentodaki komisyon çalışmalarını askıya alıyoruz.

Başbakan’a bağlı !

Açlık grevindeki arkadaşlarımızın talepleri bizim taleplerimizdir ama içeride adım adım, saat saat gerçekleşecek bir ölümün faturası ağır olacaktır, biz bunu durdurmaya çalışıyoruz. Belki 10 defa hükümet nezdinde görüşme yaptık. İkisini bizzat kendim yaptım. Miting, yürüyüş, basın toplantısı düzenledik, parlamentoda konuştuk, televizyonlara çıktık, imza topladık, her yerde haykırdık. Elimizden ne geliyor, ne imkan varsa sonuna kadar kullandık. Ama şimdi öyle bir noktadayız ki, arkadaşlarımızın hayatı Başbakan’ın programına bağlı. Bilmem ne imzalanacakmış da Başbakan’ın gelmesi bekleniyor. İmza bekler de canlar bekler mi? Bu kadar kritik bir meselede nasıl bu kadar ciddiyetsiz davranılıyor?”

7 vekil ve Baydemir eylemde

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise Diyarbakır Belediye Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında ”BDP blok milletvekillerinden ben, Aysel Tuğluk, Adil Kurt, Sırrı Süreyya Önder ve Sabahat Tuncel ile Belediye Başkanı Osman Baydemir açlık grevine başlıyoruz” dedi. Böylece önceki gün açlık grevine başlayan milletvekilleri Özdal Üçer ve Emine Ayna ile birlikte, BDP’den açlık grevine giden milletvekili sayısı 7’ye yükseldi.

Çözümsüz geçen her dakikanın cezaevlerindeki insanların yaşam hakkını ortadan kaldıracak kadar tehlike sınırına gelmiş durumda olduğunu belirten Kışanak “Endişeliyiz, kaygılıyız, çözümsüzlüğe tepkiliyiz. ’Çözüm olsun’ diye de kendi sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmeye kararlıyız. En kısa zamanda bir çözüm olmaz, olası ölümler engellenemezse Türkiye’nin siyasi tarihine çok büyük bir kara leke damgasını vurmuş olacak, hepimizin vicdanlarında büyük bir yara açılacak” dedi.


haber3


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
17 asker - 5 yıl önce
17 tane askerin suçu vatani görelerini yerine getirmek için asker olamakmı yoksa terör diye anlatılmak istenen üç beş çapulcumu