Alexa
banner314

Ali Bülent Orkan Anıldı

Taş Medreseli Ülkücüler Platformu üyeleri, 12 Eylül darbesinde idam edilen Ali Bülent Orkan'ı, Ulucanlardaki darağacı başında törenle andı. Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ndeki tören, Orkan'ın idama götürülürken yaşadıklarını anlatan bir yazının okunmasıyla başladı.

Ali Bülent Orkan Anıldı
banner327
 Taş Medreseli Ülkücüler Platformu üyeleri, 12 Eylül darbesinde idam edilen Ali Bülent Orkan'ı, Ulucanlardaki darağacı başında törenle andı. 
Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ndeki tören, Orkan'ın idama götürülürken yaşadıklarını anlatan bir yazının okunmasıyla başladı. 

Platform üyeleri daha sonra Orkan'ın idam edildiği darağacının başında bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. 

Topluluk adına açıklamayı okuyan Taş Medreseli Ülkücüler Platformu Başkanı Hüseyin Kocabaş, arkadaşlarını asla unutmadıklarını belirterek, "Tehlikede olan vatan için bayrak için ezan için ecdadından aldığı sorumluluklarını ve vazifelerini idam sehpalarına yürüme pahasına yapan, Türk İslam ülküsü sevdalısı şehitlerimizi bir kez daha rahmetle minnetle anıyoruz" dedi. 

Ulucanlar Cezaevi'nin taş duvarları arasında birçok arkadaşının yıllarının geçtiğini vurgulayan Kocabaş, şunları söyledi:

"Yakup'un sabrı, Yusuf'un çilesi buralarda bizlere arkadaşlık etmiştir. Buralarda tırnaklarımızı kanatan duvarlara, 'ülkümüz göklerde dalgalanan bir sancak, Allah yolunda eğiliriz ancak' yazdık. Haksızlıklara uğradık, zulümler gördük, acıları katık eyledik. Yine de eğilmedik, bükülmedik, çökmedik, çömelmedik. Baş verdik, baş eğmedik. Ocağımız bozkurt flamalı Ülkü Ocaklarıdır. Partimiz üç hilalli bayrağımızın dalgalandığı Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Tek merkez, genel merkezdir. Liderimiz Devlet Bahçeli'dir. Kim nerelerde dolaşıyorsa dolaşsın, kimlerle neyi tezgahlarsa tezgahlasın davasına inananlar ve yolundan sapmayanlar buradadır."

Açıklamanın ardından platform üyeleri, darbe döneminde kaldıkları cezaevi içindeki 1. ve 2. koğuşları gezdi. 

MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çiftçi, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski günlere döndüklerini, duygusal anlar yaşadıklarını söyledi. 

12 Eylül'de 7 kez idam cezası aldığını anlatan Çiftçi, "Ülkü Ocakları yönetiminde görev yaparken cezaevine girdim. Ben sadece 11 yıla yakın Mamak Cezaevi'nde hücrede yattım. Toplarsak 16 yılı bulur cezaevi. 7 kere idam cezası aldım sıkıyönetim mahkemelerinde. Türkiye'de ilk idam cezası alan ülkücüyüm, dünyada en çok idam cezası alan insanım" diye konuştu. 

Ulucanlar Cezaevi'nde de 4,5 yıl kaldığını ifade eden Çiftçi, burada duygulanmamanın mümkün olmadığını belirtti.

Çiftçi, idam edilen arkadaşlarının tamamının Mamak Cezaevi'nde yanından alınarak asıldığını ve o idamların hepsini bugün tekrar yaşadığını sözlerine ekledi. 

Törene, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz ve o dönem Ulucanlar Cezaevi'nde yatan platform üyeleri katıldı
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 00:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
orkan
orkan - 6 yıl Önce

rahmetlinin resminin yanındaki soyisim yanlış yazılmış

banner307

banner325