Yandex Metrika

Ankara'daki patlamada bütün gelişmeler

Ankara'da meydana gelen patlamaların bilançosu şu ana kadar gelen bilgiler doğrultusunda 86 ÖLÜ 186 YARALI...

Ankara'daki patlamada bütün gelişmeler
10 Ekim 2015 Cumartesi 16:55

Ankara'da meydana gelen patlamaların bilançosu 86 olarak açıklandı. Üç bakan düzenledikleri basın toplantısı ile Ankara patlamasında ölü ve yaralı sayısındaki son durumla ilgili bilgi verdi. Ankara'daki patlamayla ilgili tüm gelişmeler

AVRUPA KONSEYİ SALDIRIYI KINADI

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Ankara’da 30 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan patlamayı kınayan bir mesaj yayımladı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında Ankara’da meydana gelen saldırıyı kınadı. Jagland mesajında, “Bugün Ankara’daki barışçıl göstericilere yönelik barbar saldırıyı şiddetle kınıyorum. Toplantı özgürlüğü demokrasinin esas şartıdır” ifadelerini kullandı.

ÖLÜ VE YARALI SAYISINDA SON DURUM: 86 ÖLÜ 186 YARALI

Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanı patlamaya ilişkin açıklama yapıyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 86 kişinin hayatını kaybettiğini 186 kişinin de yaralandığını açıkladı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 86 kişinin hayatını kaybettiğini 186 kişinin de yaralandığını açıkladı.

ANKARA BAŞSAVCISI KODALAK: 47 ÖLÜ

Ankara'da tren garına giden köprünün altındaki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısını Başsavcı Harun Kodalak 47 olarak açıkladı. Bu arada Patlama sonrasıAnkara Numune Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alınan ve isimleri hastane yönetimi tarafından Acil girişine asılan 40 yaralının isimleri şöyle: Gülefer Akkaya, Mukadder Kardiyen, Bahar Gölalp, Hatun Berk, İdris Kılıçaslan, Hasan Tekin, Gamze Şuay, Şükran Elcik, Veysel Tunç, Sakine Şıral, Kamuran Tekin, Heval Burcu Talı, Seyfettin Sarı, Ahmet Özü, Fatih Kıyak, Selçuk Karasu, Cafer Altun, Mahsun Alpar, Arzu Özgülsüm, Ali Tuncel, Mehmet Alcu, Uğur Erman Karakoç, Mehmet Aydın, Ekin Osmanoğulları, Nazlıcan Çelik, Korkmaz Tetik, Halil karabulut, Melihe Önen, serhan Yıldırım, Döndü Hancı, Semaye Özbay, nezir Çiçek, Vedat karabulut, Oğuzhan Çırak, Seher Karataş, Gökhan Gökbönü, Uğur Mumcu Şahin, Bülent Köreği, Hasan Alkan, Süleyman Şener. 

İÇİŞLERİ BAKANI'NINDAN PATLAMA AÇIKLAMASI

Ankara'da tren garına giden köprü altında patlama meydana geldi. İlk resmi açıklama İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklaya göre 30 ölü, 126 yaralı var.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması, şöyle: "10.10.2015 tarihinde 12:00-16:00 saatleri arasında, Ankara Tren Garından Sıhhiye meydanına kadar toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacağı bildiriminde bulunulmuştur. KESK, DİSK, TMMOB ve Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 09:30 itibariyle Ankara Tren Garı önünde toplanmaların başladığı ve katılımın devam ettiği sırada, saat 10:04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda ilk belirlemelere göre 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 126 vatandaşımızın ise yaralandığı değerlendirilmektedir. Yaralıların tedavileri çeşitli hastanelerde devam etmektedir. Demokrasimizi ve Ülkemizin huzurunu hedef alan bu menfur saldırıyı lanetle kınıyoruz. Olayla ilgili bütün birimlerimiz çalışmalarını sürdürmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz" 

YA İSTİHBARAT ZAFİYETİ YA DA İSTİHBARAT EYLEMİ

Miliyetci Harekae Partisi (MHP) 24. Dönem Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan,Ankara Tren Garı Kavşağı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin, "Ankara'daki patlama ya istihbarat zafiyetidir, ya da istihbaratın eylemidir. Üçüncü yol yoktur." iddiasında bulundu.

Türkkan, konuyla ilişkin Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu: "Ankara'daki patlama ya istihbarat zafiyetidir, ya da istihbaratın eylemidir. Üçüncü yol yoktur. Tüm bu hesabın görüleceği yer sandıktır. Sandıklar kurulacak, fetret dönemi son bulacak. Türkiye uzun bir zamandan bu yana, bir çok devletin istihbarat elemanlarının rahatça cirit atabildiği bir istihbarat çöplüğüne dönüşmüştür."

TBB'DEN ACİL ÇAĞRI: TÜM DOKTORLAR GÖREV BAŞINA

Türk Tabipler Birliği Başkanı Beyazıt İlhan patlamanın gerçekleştiği Ankara Garı’na yakın hastanelerde bulunan hekimleri yaralılar için hastanelere çağırdı. ‘Emek, Barış ve Demokrasi’ mitinginin organizatörlerinden TTB Başkanı Beyazıt İlhan patlamada yaralılar olduğunu belirterek bölgedeki Hacattepe, İbni Sina, Numune, veAnkara Hastanesi gibi hastanelerde görev yapan hekimleri acilen nöbete çağırdı.

YARALILARIN TEDAVİLERİ SÜRÜYOR

Ankara Tren Garı'nda meydana gelen ve 30 vatandaşın hayatını kaybettiği, 126 vatandaşında yaralandığı bombalı saldırının ardından yaralıların tedavileri çeşitli hastanelerde devam ediyor. Bombalı saldırının ardından yaralıların ilk getirildiğiAnkara Numune Hastanesi'nde ilk müdahalenin ardından yaralılar diğer hastanelere sevk ediliyor.

Edinilen bilgiye göre Ankara Numune Hastanesinde 88, Ankara Hastanesinde 52 ve Hacettepe Hastanesinde ise 30 yaralı bulunuyor. Acil durumda Numune hastanesine getirilen yaralılar, ilk müdahalenin ardından ambulanslarla başka hastanelere sevk edilmeye başlandı. Hastaneye boş gelen ambulanslar, yaralıları aldıktan sonra başka hastanelere götürüyor.

Öte yandan acil kan ihtiyacı talepleri de sürüyor. Yetkililer, sürekli her gruptan kana ihtiyaç olduğuna dair çağrılarda bulunuyor. 

SAĞLIK BAKANLIĞI: 55 AMBULANS OLAY YERİNDE

Sağlık Bakanlığı, Ankara Tren Garı yakınlarında yaşana patlama sonrasında olay yerine şu ana kadar 55 tam donanımlı ambulansın sevk edildiğini ve 10 ambulansın olay yerinde hazır bekletildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ankara Tren Garı'nda yaşanan patlama sonrasında olay yerine şu ana kadar 55 tam donanımlı ambulansın sevk edildiği ve 10 ambulansın olay yerinde hazır bekletildiği bildirildi. Ankara merkezindeki bütün hastanelerde uzman doktorların görevinin başında olduğu belirtilen açıklamada, "Ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca, Kızılay Kan Merkezi koordinasyonunda tüm talepler karşılanmakta olup, kan ihtiyacı bulunmamaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmekte olup, lojistik ve insan kaynağı anlamında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır" denildi. 

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada patlamayla ilgili 5 savcının görevlendirildiği bildirildi.

CHP SÖZCÜSÜ KOÇ: SİVİL KATLİAM

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Ankara'daki saldırıyı "sivil katliam" olarak nitelendirerek, "Türkiye’nin kalbinde, Ankara’nın merkezinde, Türkiye’ye suikast düzenlenebiliyor olması, istihbarat ve güvenlik açığının ne boyutta olduğunu göstermektedir" dedi.

Koç, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi;

“Türkiye adım adım kaosa ve iç kavgaya sürüklenmek isteniyor. Bugün Ankara’da Tren Garı önünde meydana gelen patlamada çok sayıda insanımız katledildi. Bu olayın arkasındaki karanlık odakların temel hedefinin Türkiye’nin huzuruna ve barışına yönelik olduğu açıktır. Bu bir sivil katliamdır. Bu olayın arkasında kim varsa, kim terörden, kaostan ve çatışmadan medet umuyorsa hepsine lanet olsun. Türkiye’de barış ve huzur olsun, kardeşlik yeşersin taleplerini dile getiren masum ve sivil yurttaşlarımızı hedef alan bu vahim olayın failleri ve arkasındaki güçler bir an önce ortaya çıkarılmalıdır. Türkiye’nin kalbinde, Ankara’nın merkezinde, Türkiye’ye suikast düzenlenebiliyor olması, istihbarat ve güvenlik açığının ne boyutta olduğunu göstermektedir. Türkiye böyle bir tabloyu asla hak etmiyor. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’daki programlarını iptal ederek, Ankara’ya dönmek üzere yola çıkmıştır. Yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza rahmet diliyoruz. Ülkemizin başı sağolsun"

SURUÇ BENZERİ DÜZENEK

Ankara'daki patlama sırasında mitinge katılmak üzara orada olan CHP Milletvekili Musa Çam yaşadıklarını anlattı. Çam, çok kısa arayla iki patlama olduğunu, önüne bir bilye düştüğünü söyledi.

Çam şöyle konuştu; 

"Mitinge katılmak üzere oradaydım. Bizil kortejin yaklaşık 30-40 metre arkasında, çok kısa aralıklarla iki patlama gerçekleşti. Benim hemen önüme bir bilye düştü. Büyük bir panik yaşandı. Onganizasyon komitesi derhal mitingi iptal etti. Herkes yaralıların yardımına koştu." 

Patlamanın nedeninin bir canlı bomba olup olmadığını bilmediğini söyleyen Çam, "ancak önceden hazırlanmış bir düzenek bir plan olduğu belli. suruç benzeri bir olay yaşandı. Dedi. Çam, olayın çok hızlı şekilde aydınlatılması çağrısında bulundu.

FOTO MUHABİRİ GÖRDÜKLERİNİ ANLATTI

Zaman Gazetesi Foto Muhabiri Ali Ünal, dehşeti olay yerinde sıcağı sıcağına yaşadı. Mitingi izlemek için Ankara Garı'ndaki buluşma yerine giderken kısa aralıklarla iki patlama sesi duyduklarını belirten Ünal, önce ses bombası denildiğini, ancak hemen sonra büyük bir faciaya şahit ettiklerini aktardı. Ünal, şunları anlattı: “Olay yerine geldiğimizde etraf kan gölüydü. Kargaşa vardı. İnsanlar, sağa sola koşuşuyordu. Ambulansların sireni çığlıklara karışıyordu. Cansız bedenler etrafa yayılmış, yaralılar yardım bekliyordu. Hafif yaralılar şanslıydı. Telefonlarla yakınları arıyorlardı sanırım. Kısa süre sonra hadisenin korkunç boyutuyla karşılaştık. Ölü sayısı bir hayli fazla. 20-40 tahminleri yapılıyor. İki patlamanın art arda, 40-50 metre aralıklarla olduğu sanılıyor. Tablo kargaşa bittiğinde netleşecek.” 

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Ankara Tren Garı'nda düzenlenen bombalı saldırının ardından bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terörü lanetleme çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu ayrıca İstanbul'daki miting ve programlarını iptal etti.

Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yazık günah bu ülkeye, yazık bu millete. Hepimizin inancı, görüşü ne olursa olsun terörü ortak lanetlememiz lazım. Türkiye'nin hak etmediği bir tabloyu dayatmaya kimsenin gücü yetmez. Bütün inancımız ve kararlılığımızla mücadelemizi sürdüreceğiz. Hele AB üyesi olmayı isteyen Türkiye'nin acıya bulaştırılması hak etmediğimiz bir tablo.

Acılıyım, üzüntülüyüm bütün etkinliklerimizi iptal ediyoruz. Ankara'ya geçiyorum, yetkililerimizi toplayacağız. Tablonun netleşmesini bekliyoruz. Gelen rakamlar iç açıcı değil. 2 canlı bombadan söz ediliyor.

Bir gerçeğin de altını çizmek istiyorum. Özel bir suçlama getirmek istemiyorum ama bu ülke böyle mi yönetilecek. Ne derdimiz var bizim ne derdimiz var? Bunu hak etmiyoruz, huzur içinde bir ülke diyoruz. Dayatmayı terör noktasına taşımak hangi vicdanın kabul edeceği bir şeydir. Terörü bitirme konusunda açık çek veriyorum, kim ne istiyorsa açık çağrıda bulunuyorum.

Bizden bir şey mi istiyorsunuz bütün gücümüzle hazırız. Bütün siyasi partilerin amasız, lakinsiz terörü lanetlemesi lazım. Defalarca uyardık, Ortadoğu bataklığınaTürkiye’yi sürükleyenleri. Ben şimdi konuşmayayım da ne yapayım. Son deredece sıkıntılı bir vaziyetteyim. Ülkeyi yönetenler sabırlı olsun istiyoruz, istihbarat örgütleri var. Yazık günah bu ülkeye ya içim kan ağlıyor. 

DEMİRTAŞ'TAN İLK AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'da barış mitingi öncesi meydana gelen patlamayı 'vahşice bir katliam' olarak niteledi.

İstanbul'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Selahattin Demirtaş, "Diyarbakır’daki patlamanın aynısı oydu. Bilanço çok ağır. Daha Diyarbarkır ve Suruç ortaya çıkartılamadı." dedi. İstanbul'daki programını iptal eden Demirtaş, Ankara'ya hareket etti.

ERDOĞAN PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki patlama nedeniyle programlarını iptal etti.

DAVUTOĞLU'NDAN GÜVENLİK TOPLANTISI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki patlamaya ilişkin İçişleri Bakanı Selami Altınok ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan bilgi aldı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Davutoğlu, patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Altınok ile görüştü. Başbakan Davutoğlu, aynı zamanda Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'ndan da olayda hayatını kaybedenler ve yaralıların durumuyla ilgili bilgi aldı.

Öte yandan, Davutoğlu saat 12.00'de, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'ı, Resmi Konut'ta toplantıya çağırdı. 

PATLAMAMIŞ BİR BOMBA DAHA VAR

Ankara Tren Garı'nda yaşanan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği patlamaların ardından bir açıklama yapan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, bölgede patlamamış bir bomba daha tespit edildiğini söyledi.

Önder, polisin bölgede inceleme yaptığını ve kimsenin bölgeye yaklaştırılmadığını da ifade etti.

CHP'Lİ VEKİLLER DE KATILACAKTI

Bugün yapılmaıs planlanan "Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi" konulu toplantı ve gösteri yürüyüşüne CHP'li vekiller de katılacaktı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, başlamasından hemen önce bombalı saldırının gerçekleştiği mitinge destek vermek amacıyla CHP'li vekillerin de katılmasının planlandığını söyledi. Mitingin toplanma yeri Tren Garı olarak belirlenmişti, patlama da burada gerçekleşti.

PATLAMA İLE İLGİLİ KORKUNÇ İDDİA

Ankara'da tren garına giden köprü altında meydana gelen patlamaya canlı bombanın neden olduğu iddia edildi. Tren garının bulunduğu bölgede nedeni henüz belirlenemeyen büyük bir patlama meydana geldi. Olay yerinde ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Patlamanın olduğu bölgeye, sağlık ekipleri ve itfaiye gönderildi. Sıhhiye Meydanı'nda bugün "Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi" konulu toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenecekti. Mitingin toplanma yeri tren garı olarak belirlenmişti. Bölgede canlı bombanın patlatıldığı iddia ediliyor. Tarihi tren garının da büyük hasar aldığı öğrenildi.

ANKARA'DAKİ PATLAMA DÜNYA BASININDA

Ankara'da tren garı yakınında meydana gelen patlamayı dünya ajansları son dakika gelişmesi olarak duyurdu.

Reuters, "Türkiye'nin başkenti Ankara'nın merkezindeki bir kavşakta iki patlama yaşandı. Patlamanın sebebi henüz bilinmiyor" derken, AFP'nin son dakika olarak geçtiği haberde, "Ankara'da tren garı yakınında yaşanan patlamada çok sayıda ölü var" yazıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.