Alexa

Ankara ve İstanbul'da eylemler artıyor...

Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesini protesto etmek için Ankara, İstanbul ve İzmir'de toplanan gruplara polis müdahale etti.

 Ankara ve İstanbul'da eylemler artıyor...
banner327
 İstanbul'daki Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için Kızılay'da toplanan ve meydanı trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti.

Kızılay Meydanı'nda toplanan grup, polis müdahalesinin ardından ara sokaklara dağıldı ve çevredeki iş yerlerine girdi.  

Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı ve Sıhhiye yönüne ara sokaklara kaçan ve gruplar halinde barikat oluşturan göstericiler, polise taş ve havai fişek attı. Güvenlik güçleri de göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahaleye devam etti. 

Müdahalelerin ardından göstericilerden bazıları zaman zaman Kızılay Meydanı'nda tekrar toplandı. Polis meydandaki göstericileri de TOMA ve akreplerle müdahale ederek dağıttı. Güvenlik güçleri bazı göstericileri gözaltına aldı. 

Bu sırada Güvenpark'taki anıtın önüne karanfil bırakıp slogan atan ve oturma eylemi yapan bir gruba polis tazyikli suyla müdahalede bulundu. Alkışlarla protestoyu sürdüren gruptan bazıları gözaltına alındı.

Atılan gazdan göstericilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş da etkilendi. Müdahale sırasında yaralanan bazı kişiler ambulanslarla çevredeki hastanelere götürüldü.

Kızılay Meydanı'na akan trafiği polisler, farklı yollara yönlendiriyor.

 

-İstanbul'da polis müdahalesi

 İstanbul'un farklı bölgelerinde toplanan gruplar Berkin Elvan'ın ölümünü protesto ediyor.

Polis, Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba, İstiklal Caddesi üzerinde müdahale etti.

Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba, İstiklal Caddesi üzerinde müdahale eden çevik kuvvet ekibinden bir polis memuru, göstericilerin attığı taşın bacağına isabet etmesi üzerine hafif şekilde yaralandı.

Göstericilerden bazıları polislere taş ve bilye atarken, bazı göstericilerin ve yoldan geçen bazı vatandaşlar da buna engel olmaya çalıştığı görüldü. Bu kişiler "hedefimiz polis olmamalı" şeklinde uyarılarda bulunarak, eylemcileri sakin olmaya davet etti.

Zaman zaman ara sokaklarda müdahaleler devam ederken, eylemciler İstiklal Caddesi üzerinde faklı noktalarda toplanarak slogan atmaya devam ediyor. Yaşanan olaylar nedeniyle İstiklal Caddesi'ndeki bir çok dükkanın kepenklerini kapattığı görüldü.

Beşiktaş'ta toplanan bir grup ise Teşvikiye ve Nişantaşı üzerinden Osmanbey'e çıkarak Taksim'e yürümek istedi. Grubun Taksim'e çıkmasına izin vermeyen polisin, eylemcilere Pangaltı'nda müdahale etmesi üzerine, gruptakiler Halaskargazi Caddesi üzerinden Şişli yönüne doğru geri çekildi. Geri çekilme sırasında eylemcilerin bir kaç dükkana zarar verdiği ve bazı siyasi partilerin seçim afişlerini yaktıkları görüldü.

Öte yandan Berkin Elvan'ın cenazesinin bulunduğu Okmeydanı Cemevi önünde bir araya gelen yakınlarının bekleyişi sürerken, Halıcıoğlu Yanyolu Caddesinde slogan atarak toplanan grup, caddeyi kısa süre trafiğe kapattı.

Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyesi oldukları belirtilen bir grup Elmadağ'da bir araya gelerek Taksim'e yürümek istedi. Polis, geçişine izin vermediği grubun önünü TOMA ile kapattı. Yaşananlar üzerine gruptan bazılarının ellerini havaya kaldırarak, üzerlerinde taş ve sopa olmadığını polis yetkilisine gösterdiği görüldü. Gruptakiler Taksim'e geçmek istediklerini, hiç bir şekilde polise ve çevreye zarar vermeyeceklerini söylediler. Grubun geçmesine izin vermeyen polis, eylemcilere müdahale etti.

Öte yandan Beşiktaş çarşı içerisinde toplanan bir grup da ateş yakarak protesto eylemi yaptı. Kadıköy Altıyol Meydanı'nda toplanarak eylem yapan gruba da polis müdahale etti.

 

-İzmir'de protestolar

İzmir'de Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek için Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüşe geçen gruba polis müdahale etti.

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan Berkin Elvan'ın, tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetmesi üzerine, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan ve aralarında bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin üyelerinin de bulunduğu grup, "Berkin Elvan ölümsüzdür", "Hükümet istifa" sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında caddede asılı AK Parti flamalarını söküp ateşe veren gruptakilere, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü önüne geldiklerinde Cumhuriyet Meydanı girişini tutan polis ekipleri, önce TOMA'lardan tazyikli su sıkarak ardından biber gazıyla müdahale etti. 

Müdahalenin ardından gruptakiler, polise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Reklam panolarına zarar veren bazı göstericiler, park halindeki otomobilleri cadde ortasında çekerek barikat kurdu.

Bir göstericinin karnına gaz fişeği kapsülünün isabet etmesi üzerine alana ambulans çağrıldı. Eyleme katılan bazı siyasi partilerin belediye başkan adaylarının da gazdan etkilendiği görüldü.

Polisin aralıklarla müdahale ettiği gruptakiler eylemlerini sürdürüyor.

 

-Diğer iller

Eskişehir'de protesto yapan ve yolu trafiğe kapatan gruba, polis müdahale etti.

Çankırı, Denizli, Zonguldak, Kocaeli, Samsun, Adana, Konya, Çanakkale, Aydın, Uşak, Elazığ, Mersin, Bilecik, Bartın, Edirne, Tunceli, Bolu, Kırklareli, Gaziantep, Muğla ve Batman'da da çeşitli protesto eylemleri yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 01:09
YORUM EKLE