Alexa

Ankara'da 'OHAL' kalktı!

Ankara'da 'OHAL' uygulamasına itiraz üzerine Mahkeme "söz konusu arama kararının usul ve yasaya aykırı olarak karar verildiği kanaatine varılmış ve kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir" dedi.

Ankara'da 'OHAL' kalktı!

 Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi, CHP Ankara Levent Gök'ün, Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nin vermiş olduğu 12 Şubat 2014 tarihli "arama kararı"na yaptığı itirazı kabul etti. Mahkeme, Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 12 Şubat 2014 tarihli arama kararının iptaline karar verdi. Kararda, "söz konusu arama kararının usul ve yasaya aykırı olarak karar verildiği kanaatine varılmış ve kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir" denildi. Buna göre polis artık kişilerin üstlerini, özel araçlarını, özel kağıtlarını ve eşyalarını arayamayacak.

Ankara 10. Sulh Mahkemesi geçtiğimiz günlerde polisin talebi üzerine 6 merkez ilçede 15 gün süreyle kişilerin üstleri ve araçları ile özel kağıtları ve eşyalarının izinsiz arama yapılabilmesi için bir karar çıkarmıştı. Bu karar tartışmalara neden olmuştu. Ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü de yaptığı açıklamayla konuya açıklık getirmişti. Yapılan açıklamada 'Ankara İlçelerinde Ohal Araması' olmadığı uygulamanın 'Terör örgütlerinin faaliyetlerinin tespiti ve önlenmesi', 'Milli Güvenlik ve Kamu Düzenin', 'Genel Sağlık ve Genel Ahlakın veya başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması', 'Suç işlenmesinin önlenmesi' için her ay yapılan rutin uygulama olduğu belirtilmişti.

KARAR KALDIRILDI

Bu gelişmlerden sonra Ankara Barosu, arama izni verilen bölgelerde yaşayan 3 milyon Ankaralının olağan şüpheli durumuna düşürüldüğünü belirtmiş kararın temyizi için mahkemeye başvuracaklarını ifade etmişti. Ankara Barosu ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesinin kararına itirazı Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Mahkeme, kolluğa Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar ilçelerinde 15 gün süreyle kişilerin üstleri, özel araçları, özel kağıtları ve eşyalarının aranmasına ilişkin 12 Şubat 2014 tarihli Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesinin kararının kaldırılmasına hükmetti.“HAK VE HÜRRİYETLER KISITLANIYOR”

Kararda, sulh ceza mahkemesince verilen kararda, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, uluslararası sözleşmeler, Ceza Muhakemesi Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı olarak arama kapsamının, aramanın yapılacağı yerin, geçerli olacağı zaman diliminin çok geniş tutulduğu ve kolluğa çok geniş takdir hakkı tanındığı ifade edildi. Kararın, kamu yararına göre orantısız şekilde kişi hak ve hürriyetlerinin kısıtlanması sonucunu doğurduğu belirtilen kararda, bu sebeple itirazların kabulüyle Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi kararının kaldırıldığı bildirildi. Bu kararla; polis artık kişilerin üstlerini, özel araçlarını, özel kağıtlarını ve eşyalarını arayamayacak.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2014, 17:31
YORUM EKLE