Yandex Metrika

Artık şiddet son bulsun !

Toplu halde Bir Araya Gelen Sağlık Personeli'nin Sesini 1.Nolu Şube Başkanı Hacı Düzgün Bir Basın Açıklaması yaptı.

Artık şiddet son bulsun !
31 Ocak 2013 Perşembe 00:43

 İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçesi'nde Bir araya gelen Sağlık Çalışanları Artık Şiddet Son Bulsun Diye Seslendiler.Toplu halde Bir Araya Gelen Sağlık Personeli'nin Sesini 1.Nolu Şube Başkanı Hacı Düzgün Bir Basın Açıklaması yaptı.


İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçesi'nde Bir araya gelen Sağlık Çalışanları Artık Şiddet Son Bulsun Diye Seslendiler.Toplu halde Bir Araya Gelen Sağlık Personeli'nin Sesini 1.Nolu Şube Başkanı Hacı Düzgün Bir Basın Açıklaması yaptı.

İstanbul Bağcılar Eğitim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçesi'nde Bir araya gelen Sağlık Çalışanları toplu halde Basın Açıklaması yaptılar.


Hastahane çalışanlarının da iştirak ettiği Eyleme 5.Nolu Şube Başkanı Oğuz Toy da katıldı.
Sağlık Çalışanlarının da destek verdiği basın açıklamasını İstanbul Türk Sağlık Sen 1.Nolu Şube Başkanı Hacı Düzgün Yaptı.

Şube Başkanı Hacı Düzgün Açıklamasını şöyle tamamladı :
                                      ARTIK ŞİDDET SON BULSUN

Değerli Basın Mensupları kıymetli arkadaşlarım;

Sağlık çalışanları olarak sağlıkta yaşanan şiddet olayları artık tahammül sınırını aşmıştır. 
14 Mayıs – 1 Ekim 2012 tarihleri arasında 2 bin 94 sözel şiddet, 990 fiziksel şiddet olmak üzere toplam 3 bin 84 şiddet olayının rapor edildiğini, bakanlığın hukuk birimlerine 2 bin 106, adli mercilere de bin 982 olayın intikal ettirildiği bizzat Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. 

Söz konusu resmi beyan hastanelerde şiddetin tespitine yönelik ilk resmi veri olması ve durumun vahametini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Ortaya çıkan rakamlara bakıldığında sadece adli sürecin işletildiği şiddet olayların bile ne kadar yoğun yaşandığı ortaya çıkmaktadır. 

Her geçen gün İstanbul’un bir yerinde sağlık çalışanları şiddete uğramakta, dayak ve darp adeta sağlık kurumlarında sağlık hizmeti sunulması gibi normal bir olay olarak yaşanmaya başlanmıştır. Şiddetin yaşanmadığı kurum şiddete uğramayan sağlık çalışanı kalmamıştır. 
Son olarak Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde bir hemşire arkadaşımız daha şiddete uğramıştır.  Kendisine geçmiş olsun diyoruz.

 Şifa bekleyen insanlara yardım eden çalışanlara şiddet uygulayanlar herşeyden önce tüm milletin sağlığının da bir numaralı düşmanlarıdırlar. İnsanlıktan nasibini almamış, milletin sağlık hakkını engelleyen ve bir sağlık çalışanını darp etme gibi çirkin bir davranışta bulananların yaptığının yanını kalmaması lazım. Yoksa şiddet sağlık hizmetini alma yolu gibi algılanmaya ve yapanın yanına kar kalmaya devam ederse sağlıkta şiddet son bulmaz. 

Sağlık çalışanına şiddet, kamu görevlisine darp olarak algılanıyor ve cezai yaptırımı az. Cezaların caydırıcı olması için TCK’da bir düzenleme yapılmalıdır. Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçlarının da cezası olmalı. 

Tutuklu yargılama gibi şiddette caydırıcılığı arttıracak unsurlar hayata geçirilmelidir. Bu konuda da Yeni Sağlık Bakanından sağlık çalışanlarının memnuniyetini dikkate alma anlamında çalışmalar bekliyoruz. Bu konuda ciddi adımlar atılmalıdır.  Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır. 

Türk Sağlık-Sen olarak şiddetin en aza indirilmesi için gerekli ve ciddi çalışmaları bekliyoruz, artık sağlıkta şiddetin son bulmasını istiyoruz. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.