Yandex Metrika

Aydın Belediyesi’nde torpilli işe alım skandalı!

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, seçimlere 3 ay kala, alel acele, belediyeye, torpille ve yüksek ücretle, sınavsız sorgusuz, sözleşmeli 2 personel almak istedi.

 Aydın Belediyesi’nde torpilli işe alım skandalı!
21 Aralık 2013 Cumartesi 00:47

 Aydın Belediyesi’nde torpilli işe alım skandalı!

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, seçimlere 3 ay kala, alel acele, belediyeye, torpille ve yüksek ücretle, sınavsız sorgusuz, sözleşmeli 2 personel almak istedi.

Aydın Belediyesi Meclisi’nin 5 Aralık 2013 tarihli birleşiminde, Özlem Çerçioğlu’nun bu torpilli personel alım talebi, 14 kişilik MHP, Ak Parti ve bağımsız meclis üyeleri tarafından, “Aydın’lı binlerce kişi işe girmek için bekliyor. Herkese açık, adil ve eşit bir sınav yapılmalı. Diğer işsiz gençlerimizin hakkı yenmesin” gerekçesiyle reddedildi.

Torpil öyle ağır bastı ki, belediye meclisinde ret edilen haksız işe alım talebi, 3 gün sonraki belediye meclisi birleşiminde, oldu-bittiye getirilerek, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından usulsüz şekilde tekrar gündeme aldırıldı.

Aydın Belediye Meclisinin 8 Aralık’taki birleşiminde 24 üye hazır bulundu. Yapılan oylamada, MHP’li, Ak Parti ve bağımsız 14 Meclis üyesi yine ret oyu kullandı. CHP’li 10 Meclis üyesi ise torpilli alıma “kabul” oyu verdi. Böylelikle torpil talebi ikinci kez yine ret oldu.

Bu ret kararı, birleşimi yöneten meclis başkanı tarafından, “Talep ret edilmiştir” diye sözlü olarak kamera kayıtlarına yansıdı. Aydın Belediye meclisinin MHP, Ak Partili ve bağımsız üyeleri konunun kapandığını sanırken bir de ne görsünler? Daha sonradan hazırlanan Aydın Belediye Meclis Kararı’nda ise, hukuka aykırı bir şekilde, “yapılan oylama kabul edilmiştir” denilmesi dikkat çekti.

Hukuka aykırı Belediye Meclis kararı, bu kez elden dolaştırılıp, bir oldu-bittiye getirilerek, 5 kişilik divana imzalatılmak istendi. Ancak, MHP ve Ak partili 3 divan üyesi, “Mecliste görüşülen konuların kabul veya ret edilmesi yönünde, reddedilen bir konu meclisin aynı toplantısında yeniden gündeme alınıp görüşülemez. Bu sebepten gündeme getirilen konu usul ve yönetmeliklere aykırı olduğundan imzadan imtina ediyoruz” denilerek şerh konuldu. Böylelikle torpilli işe alım talebi 5 kişilik divanda 3’e karşı 2 oyla yine reddedildi.

Hukuksuz uygulamayla ilgili açıklama yapan, MHP Meclis Üyesi Ahmet Ertürk şunları söyledi:

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun iki kişiyi, torpille ve işe almak istemesini ve bu kadar ısrarcı olmasını bir türlü anlayabilmiş değiliz. İşe alınacak olan kişilerden birinin, İsmet Sezgin’in eski danışmanlığını yapan Haşmet Aysan’ın eşi olduğu iddia ediliyor. İddia edilen kişinin halen belediyede taşeron firma üzerinde çalıştığı söyleniyor. İddiaya göre, onu kadroya alması söz konusu imiş.

Meclis birleşimi bittikten sonra, Benimde üyesi olduğum 5 kişilik divana imzalatılmak istenen, Aydın Belediye Meclis Kararı’nda ise, hukuka aykırı. Çünkü birleşimde 14 ret 10 kabul oyu kullanıldı. Birleşimi yöneten belediye meclis başkanı Sümran Ünal tarafından, “Talep reddedildi” diye sözlü açıklama yapıldı. Bu sözlü açıklama kamera kayıtlarına geçti. Sonradan yazılı hale getirilen belediye meclisi kararında, “Yapılan oylama kabulüne” diye yazılması açıkça hukuk ihlalidir. Kanunlara aykırıdır.

5393 sayılı Belediye Kanuna dayanak olan 9 Ekim 2005 tarihli Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 4. maddesi tanımlar kısmı toplantıyı tarif ederken, “Toplantı: Meclisin 1 ay içinde yaptığı bileşimlerin tamamını ifade eder” diyor.

“Mecliste görüşülen konuların kabul veya reddedilmesi” başlıklı 14.Maddesi 3. Fıkrası ise: “ Reddedilen bir konu, meclisin aynı toplantısında yeniden gündeme alınıp görüşülemez” demektedir.

Bu yönetmeliğe istinaden, 5 Aralık 2013’te yapılan belediye meclisi toplantısı ile 3 gün sonra 8 Aralık’ta yapılan belediye meclisi toplantıları, aynı ay içinde yapılmış toplantıdır.


Ayrıca görüşülen konu ret edildiği ve oturumu yöneten meclis başkanı Sümran Ünal tarafından da reddine denmesine rağmen, 279 sayılı karar özetinde reddine ibaresinden sonra 5393 sayılı yasanın 23. maddesinin 2. Fıkrası gereğince ret hükmü taşımayıp kabulüne şeklinde tutanağa ilave yapılmıştır. Bu durum meclis iradesini yansıtmayan gerçeğe aykırı bir durumdur. Meclis görüşmelerine uygun olarak hazırlanması gereken tutanaklarda, gerçeğe aykırı sahte bir durum karar altına alınmıştır. Bir nevi resmi evrak olan meclis tutanaklarında sahtecilik yapılmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dnzfnri - 2 yıl önce
Halen daha universite bile kazanamamiz konuyla alakasi olmayan insanlari torpille ise aliyorlar. Ne icin aldiklarida cok belli. Yalanlar dönüyor ortalikta buna el atilmasi lazim. Gözümüzün onunde isle alakasi olmayan birini getirdiler.yaziklar olsun.hak etmedikleri paralari aliyorlar.