Alexa
banner314

Bakan Güler: Örgüt Bağlantısı Tespit Edildi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı'daki patlamayı gerçekleştiren kişilerin örgüt bağlantısının tespit edildiğini ve faillerin yurt içinden olduğun söyledi.

Bakan Güler: Örgüt Bağlantısı Tespit Edildi
banner327

 Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki hain saldırının ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bölgede buluştu. 4 bakan daha sonra basının karşısına çıktı.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Güler, Reyhanlı'daki patlamayı gerçekleştiren kişilerin örgüt bağlantısının tespit edildiğini ve faillerin yurt içinden olduğunu söyledi.

Güler, "Olayla ilgli ilk tespitlere göre olayı gerçekleştiren örgüt Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat la irtibatlı oldukları tespit edildi" diye konuştu.

 

SALDIRIYI DÜZENLEYENLER EL MUHABERAT ÖRGÜTÜ

"Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı 'El Muhaberat' örgütü ile irtibatlı oldukları belirlenmiştir"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Hatay Reyhanlı'da meydana gelen patlamalarla ilgili olarak yaptığı basın toplantısında "43 kişi hayatını kaybetmiştir. 100'ün üzerinde yaralımız ayakta tedavi edildi. Ama 53 yaralımız uygun sağlık merkezlerinde tedavi edilmektedir" dedi. Atalay, ayrıca saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı 'El Muhaberat' örgütü ile irtibatlı olduklarını kaydetti.


Başbakan Yardımcısı Atalay, "Reyhanlı'da çok hain bir saldırıya muatap olduk" diyerekaçıklamasına şöyle devam etti:

"Bugün öğleden sonra 13.40 sıralarında Reyhanlı ilçemizin Atatürk Meydanı'nda iki patlama 5 dakika arayla peş peşe meydana geldi. Maalesef çok fazla can kaybımız ve yaralımız var. Meydana gelen patlamalarda büyük çoğunluğu vatandaşlarımız olmak üzere 43 kişi hayatını kaybetmiştir. Halen yaralılarımız var. 100'ün üzerinde yaralımız ayakta tedavi edildi. Ama 53 yaralımız uygun sağlık merkezlerinde tedavi edilmektedir. Bunlardan bir kısmı civar illerdeAnkara'ya İstanbul'a göndirenler de olmuştur. İdari makamlar ve güvenlik güçleri tarafındangerekli tedbirler alınmış olup olayda hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmaları da devam ediyor. Şu ana kadar hayatını kaybedenlerden 18 kişinin kimliği tespit edildi. Olayla ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlanmıştır."


Saldırıyı düzenleyenlerin, Suriyeli sığınmacılar olmadığını belirten Atalay, "Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı 'El Muhaberat' örgütü ile irtibatlı oldukları belirlenmiştir. Örgüt de belli kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri yapılmıştır. Menfur hadisenin Suriye muhalefeti ve Hatay'daki Suriyeli sığınmacılarla bir ilgisinin olmadığı kesindir. İlgili birimler, faillerin yakalanması ile ilgili yoğun çalışmaları sürdürüyorlar. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2013, 00:46
YORUM EKLE

banner307

banner325