Yandex Metrika

Balyoz Davasında Mahkeme Kararını Verdi

Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına için ağırlaştırılmış müebbet verildi. Doğan, Örnek ve Fırtına'nın terörle mücadele kanunu gereğince cezaları iki kat arttırıldı.

Balyoz Davasında Mahkeme Kararını Verdi
21 Eylül 2012 Cuma 20:21

Balyoz davasında karar açıklandı.
- Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanlarından emekli Orgeneral Çetin Doğan'a ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Cezanın nedeni, "Türkiye Cumhuriyeti İcra vekili heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" olarak açıklandı. Ceza, "darbeye teşebbüsün yarıda kalması nedeniyle" 20 yıla indirildi.
- MHP Milletvekili Korgeneral Engin Alan'a 18 yıl hapis
- Orgeneral Bilgin Balanlı'ya 18 yıl hapis
- Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü'ye 18 yıl hapis
- Emekli Korgeneral Nejat Bek'e 18 yıl hapis
- Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'a 18 yıl hapis
- Emekli Orgeneral Ergin Saygun'a 18 yıl hapis
- Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye 18 yıl hapis
- Emekli Albay Cemal Temizöz'e 18 yıl hapis
- Emekli Koramiral Kadir Sağdıç'a 18 yıl hapis
- Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'na 18 yıl hapis
- Dursun Çiçek, Ahmet Zeki Üçok, Ömer Faruk Ağayarman'a 16 yıl hapis
- Cora ve Ilgar'a 18'er yıl hapis cezası verildi
- Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün dosyası, ifade vermediği için ayrıldı.
-34 sanık hakkında beraat kararı verildi.
Duruşmada bulunan tutuksuz sanıklar hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Diğer 250 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.
Doğan,Örnek ve Fırtına'nın ceza gerekçesi: Türkiye Cumhuriyeti İcra vekili heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs.
 
Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen'in sıcağı sıcağına ilk yorumu:
"Bu kararı asla tanımıyoruz. Bir defa en önemli olay bu karar verilirken savunma hakları ihlal edildi. Savunmanın bütün talepleri reddedildi ve avukatların dijital verilerle ilgili istemleri reddedildi. Etkin savunma yapan avukatlar hakkında suç duyurusu yapıldı.
Biz kararın bu şekilde verileceğini çok iyi biliyorduk. Günlerdir televizyonlarda bunu söylüyorduk
Ortada bağımsız bir mahkeme, bağımsız bir yargı yoktur. Tam tersi siyasi iktidarın arka bahçesi olan bir yargı var. Birkaç arkadaşla yaptığımız televizyon programında AKP’nin 2010 yılında muktedir olduğunu söyledi bu dava ile eşit zamanda. Bugün Türk yargı tarihinde kara bir gün, kara bir leke olarak alınacaktır. Böyle bir kararla meslekle hayatım içinde karşılaştığım için çok üzgünüm. Aynen burada gördüğümüz yaşadığımız şeyler ayarlanmıştır. Siyasi iktidarın arka bahçesi haline getirilmiş yargıda hakimler ve savcılar bağımsız değil. HSYK bağımsız değil. Hakimler ve savcıların atanması hükümete bağlıdır."
 

Ayrıntılar geliyor...

Balyoz davasında yargılanan generallerin listesi
Balyoz davasında yargılanan muvazzaf generaller: Orgeneral Bilgin Balanlı, Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, Korgeneraller Turgut Atman, Rıdvan Ulugüler, Tümgeneraller Gürbüz Kaya, Halil Helvacıoğlu, İsmail Taş, Bülent Kocababuç, Atilla Özler (tutuksuz), Ayhan Gümüş (tutuksuz), Tümamiraller Ali Semih Çetin, Ahmet Sinan Ertuğrul, Erdem Caner Bener, Tuğgeneraller Mustafa Erhan Pamuk, Bulut Ömer Mimiroğlu, Mehmet Eldem, Hakan Akkoç, Kubilay Baloğlu, Tuğamiraller Levent Görgeç, Abdullah Gavremoğlu, Fahri Can Yıldırım, Osman Kayalar, Şafak Yürekli, Ali Sadi Ünsal,
Emekli orgeneraller Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, Ergin Saygun, emekli oramiral Özden Örnek, Şükrü Sarıışık,
Emekli Korgeneraller: Nejat Bek, Mustafa Korkut Özarslan, Engin Alan, Ayhan Taş, Metin Yavuz Yalçın (28 Şubat’tan da tutuklu), Yurdaer Olcan, Doğan Temel, Hayri Günel, Lütfü Sancar, Korcan Pulatsü, Rasim Arslan, Taner Balkış, koramiraller Ahmet Feyyaz Öğütçü, Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç, Hasan Hoşgit, Hüseyin Hoşgit, Korcan Pulatsü, Rasim Arslan, Tevfik Özkılıç (Balyoz’dan tutuksuz, 28 Şubat’tan tutuklu) Ziya Güler.
Emekli Tümgeneraller: Nuri Ali Karababa, Mustafa Kemal Tutkun, Nurettin Işık, Behzat Balta, Halil Kalkanlı, Hasan Fehmi Canan, Salim Erkal Bektaş, Ahmet Yavuz, İhsan Balabanlı, Nedim Güngör Kurubaş, Beyazıt Karataş, Abdülkadir Eryılmaz (tutuksuz), Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Yalçın Ergül, Bekir Memiş, tümamiraller Cem Gürdeniz, Semih Çetin, Engin Baykal, Özer Karabulut, Ali Deniz Kutluk, Mustafa Aydın Gürül, Turgay Erdağ, Erdem Caner Bener, Fikret Güneş, Haydar Mücahit Şişlioğlu,

Emekli Tuğgeneraller: Faruk Oktay Memioğlu, Mehmet Kaya Varol, Kasım Erdem, Recep Rıfkı Durusoy, Levent Ersöz (tutuksuz, Ergenekon’dan tutuklu), İzzet Ocak, Süha Tanyeri, tuğamiraller Cem Aziz Çakmak, Serdar Okan Çiçek, Nadir Hakan Eraydın, Mustafa Karasabun, Hasan Hoşgit, Hüseyin Hoşgit, Fatih Ilgar, Ahmet Türkmen.

 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içinde bir cunta oluşturulduğu iddiası var. 367 sanık var davada. Bunların 250’si tutuklu.
Ergenekon davasından sonra kamuoyunu en çok meşgul eden, askeri ve siyaseti en çok geren dava Balyoz davası oldu.
Savcının 250’si tutuklu, 362 muvazzaf ve emekli subayın hepsi için 20 yıla kadar hapis istediği davada sanıklar hiçbir zaman iddiaları kabul etmedi.
Sanıklar ve sanık avukatları ısrarla eldeki delillerin sahte olduğunu söyledi ve çelişkileri gözlerr önüne serdi.
Peki neydi Balyoz Davasındaki çelişkiler?
DAVADAKİ 12 DİJİTAL ÇELİŞKİ
1- Kardak’a çıkmış SAT komandosu Albay Ali Türkşen’e, “Şu tarihte, şu saatte, sen bilgisayarında şu belgeyi kaydetmişsin!” diyorlar. Ama TRT, o gün, o saatte, albayla ‘Silahlı Kuvvetler Saati’ türünden bir televizyon programı yapıyor ve onu denizin altına dalış yaparken kameraya çekiyor. Albay, “İspatı burada. Beni bilgisayarda belge kaydetmekle suçladığınız saatte, ben denizin altında dalıştayım, TRT çekmiş. Denizin altında, hangi belgeyi kaydedebilirim?” diyor. Bir buçuk yıldır tutuklu.
2- 2003’te TCG Alanya gemisine bir görevlendirme yapıldığı söyleniyor. O tarihte gemi henüz inşa bile edilmemiş. İnşa tarihi 2005.
3- Sözde darbe planında, el konulacak ilaç şirketlerinin listesi var. Orada ‘Yeni Recordati’ diye bir firmanın adı geçiyor. Oysa o tarihte öyle bir firma yok. O firmanın 2003’teki adı ‘Yeni İlaç’. ‘Yeni Recordati’ oluşu 2009.
4- Jandarma planlarının içinde belirtilen bazı sokak adları, 2003’te o isimleri taşımıyor. Sonradan değiştirilip öyle yapılmış, 2004’de, 2005’de, 2006’da.
5- CD’lerdeki word belgeleri 2003 tarihli. Dolayısıyla, 2003’ün teknolojisine uygun olması gerekiyor. Ama belgelerde kullanılmış olan ‘calibri’ ve ‘cambria’ gibi bazı yazı fontları Microsoft tarafından ofis 2007 için geliştirildi. Bu da, darbe belgelerinin 2003’ten sonraki bir tarihte yazıldığının bir başka kanıtı.
6-Darbe belgeleri arasında toplantı tutanakları var ancak güya Aksaz’da yapılan toplantıya katılımcı olarak gösterilen subayların biri o tarihte Haifa’da, diğeri Gemlik’te, diğeri İzmir’de.
7- Belgelerin içinde, jandarma personelinin kriptolu cep telefonu kullandığı belirtiliyor. Oysa, o telefonların jandarmada kullanılmaya başlama tarihi 2008. 2003’te öyle bir telefon yok.
8- Balyoz Planı’nın kendisinde, ‘dost bir unsur’ olarak Türkiye Gençlik Birliği’nden söz ediliyor. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde kurulan bu topluluğun sitesine girdiğinizde, kuruluş tarihinin 19 Mayıs 2006 olduğunu görüyorsunuz. Ama Balyoz Darbe Planı’nın yapılma tarihi 2003.
9- Eskişehir’de çıkan flash diskte yine 2003 tarihli bir belge var. O belgede de bir kanun metnine atıf bulunuyor. Normalde o metinde, kanunun 2003 tarihli halinin olması gerekirken, metin 2005’te yapılmış bir değişikliği (hem de değişiklik kanununun tarihi ve numarasıyla) içeriyor.
10-11. ve 17. CD’lerin üzerinde Süha Tanyeri’ye ait olduğu iddia edilen el yazıları var. O harflerin Süha Tanyeri’nin el yazısı ajandasından kopyalandığını tespit ettik. Bununla ilgili ABD’den ve Türkiye’den iki rapor aldık. Birebir kopya olduğuna ilişkin.
11- Donanma Komutanlığı’nda ele geçirilen hard diskte bir makbuz var. Makbuzun bilgisayara taranma tarihi 2003 olarak görünüyor. Fakat makbuzun 2008’e ait bireysel emeklilik ödeme dekontu olduğu görülüyor.
12 -İstanbul’daki üç hastaneye ilişkin isim karışıklıkları var. İlaç firmasında olduğu gibi. Oysa o hastaneler, o isimleri 2005’ten sonra alıyorlar. 2003’te hazırlandığı iddia edilen belgelerde 2005’teki adlarıyla o hastanelerin nasıl var olduğu bir türlü açıklanamıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.