Alexa

Başbakan'dan 'RABİA' İşareti

Erdoğan, Mısır ile ilgili değerlendirmeleri sırasında, gerek Kahire'de gerek dünyanın dört bir yanında darbe karşıtlarının simgesi haline gelen "rabia" işareti yaptı.

Başbakan'dan 'RABİA' İşareti
 Marmara depreminin 14. yıl dönümünde Başbakan Erdoğan’ın Bursa’dan
başlattığı kentsel dönüşüm projelerinin 3. dönemi kapsamında, İstanbul’da
332 daireden oluşan sitenin yıkımına başlandı
Kentsel dönüşümün bu aşamasında, 46 ilde 335 riskli kamu binası ile 87 bin 628 bina yıkılacak.
“DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR”
Bizim ülkemiz deprem kuşakları üzerinde bulunan bir ülke. Bilim insanlarımız deprem konusunda önemli çalışmalar yaptılar. Hangi bölgede hangi fay hattında deprem beklenildiğini biliyoruz.Hedefimiz yara sarmaktan önce yara almamak olmalı.Bizim enkaz altından nasıl insan çıkarırız değil enkaz altında nasıl insan kalmaz buna yönelmemiz lazım. Deprem değil bina öldürür. Hükümet olarak kentsel dönüşüm projelerini bu amaçla başlattık. Sağlıksız, çürük binaları tek tek tespit ediyor bunları sahipleri ile anlaşarak yıkıyor yerlerine sağlam binalar inşa ediyoruz. Benim vatandaşıma insanca yaşabileceği binalar yapıyoruz. Niçin benim vatandaşım çürük binalarda yaşasın?
“SAĞLIKSIZ TEK BİR BİNA KALMAYACAK”
Türkiye genelindeki sağlıksız tek bir ev bina kalmayıncaya kadar bu projeyi sürdüreceğiz. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Ranta, yapmaya izin vermeyiz. Binaları yıkacağız. Buralarda yapacağımız binalar kibrit kutusu gibi binalar olmayacak. Osmanlı, Selçuklu mimarisi ile olacak. Öyle gökdelende olmayacak. Bursa’nın yerel mimarisine uygun düşecek. Buralarda oturanlar ‘oh be özlediğim evime kavuştum’ diyecek.
MISIR’DAKİ OLAYLAR
Bir süredir kardeş ülke Mısır’da hepimizi üzern gelişmeler yaşanıyor. Mısır’da önce bir halk devrimi gerçekleşti. Mısır Demokrasiye ilk adımını attı. Bu bir uyanıştı.
Kardeşlerim 70 yıl otokratik rejime sabredenler veya o rejimi destekleyehnler yüzde 52 oyla devletin başına gelen Mursi’yetahammül edemediler. Aslında bunlar demokrat değildi. Çünkü bunlar kendi ellerine kukla olacak rejimler istiyordu. Biliyorlardı ki Mursi rejimi yolsuzlulara karşı gelecekti. Ama buna gelemediler, darbe yaptılar. herkesi kucaklamadı dediler. Tabi bunların arkasında olanalr var. Ve bu darbeyi yapanlar halkın oyunu yok saydılar. Bununla yetinmediler ve kendi vatandaşlarını hunharca katletmeye başladılar. şu anda binlerce Mısır’lı ne yazık ki askeri güçlerin müdahalesiyle şehit oluyorlar.
Bir Mısırlı tankın karşısına çıkıyor, elinde molotof yok, silah yok, taş yok ve kendisine ateş ediliyor. O kardeşimiz orada şehadet şerbetini içiyor. Çocuklar şehadet şerbetini içiyor.
Dünya Bankası IMF destek vermedi seçimden sonra dediler. Bu iki yüzlülük niye? Darbecilere 16 milyar dolar destek geldi. Şimdi soruyorum darbe yönetimine 16 milyar doları verenler eğer bana sorarsanız onlar darbe yönetiminin ortaklarıdır. Çünkü kişi arkadaşlarıyla beraberdir. Söyle bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu.
BAŞBAKAN’DAN RABİA İŞARETİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan, dört parmakla “rabia” işareti yaptı. Başbakan Erdoğan, Mısır ile ilgili değerlendirmeleri sırasında, gerek Kahire’de gerek dünyanın dört bir yanında darbe karşıtlarının simgesi haline gelen “rabia” işareti yaptı. Erdoğan’ın elini kaldırarak, 4 parmağıyla bu işareti yapması üzerine, törene katılan vatandaşlar da üzerinde “rabia” simgesi bulunan dövizleri kaldırarak destek verdi. “Rabia” işareti, Mursi yandaşlarının toplandığı Rabiatul Adeviye Meydanı’ndan geliyor. Rabia, Arapça’da 4′üncü anlamını taşıyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2013, 09:23
YORUM EKLE