Alexa
banner314

Başbakan'ın , ABD'den ilk açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Kültür ve Toplum Merkezi temel atma törenine katıldı.

Başbakan'ın , ABD'den ilk açıklaması
 Merkezin, birlik ve beraberliğin merkezi olacağını vurgulayan, Başbakan Erdoğan, "Son dönemlerde İslamofobia gibi yanlış bir aktarımın yaşandığı şu dünyamızda, bunun ne kadar yanlış olduğununu da en güzel ifadesi olacaktır. Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, sevgi ve müsamaha ilkesine dayalı olarak birlikte yaşama anlayışının da bir ifadesi olacak" dedi.

MEDENİYETLER İTTİFAKININ OLUŞUMU NOKTASINDA BURASININ ÖNEMLİ BİR MERKEZ HALİNE GELECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Kültür ve Toplum Merkezi temel atma törenine katıldı. Törene, Doğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, YANDEX Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın yanısıra çok sayıda Türk ve Amerikalı iş adamı katıldı. Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, inşa edilecek toplum merkezinin medeniyetler ittifakının oluşumu noktasında önemli bir merkez haline geleceğine dikkat çekerek, "Burada Klasik Osmanlı mimarisinin çizgilerini görüyoruz. Medeniyetler ittifakının önemli bir aktörü durumunda olan Türkiye'nin de bu medeniyetler ittifakının oluşumu noktasında burasının önemli bir merkez haline gelmesi bizim için iftihar vesilesi olacaktır. Ben bu vesileyle başta ABD yönetimine, eyalet yönetimine şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Bu adımların atılmasında anlayış göstermeleri nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

MERKEZ, BİRLİKTE YAŞAMA ANLAYIŞININ DA BİR İFADESİ OLACAK

Türkiye'den ABD'ye gelenlerin faydalanacağı bir merkez oluşturduklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, merkezde kültürel etkinlikler, konferansların yapılacağını, Türk ve İslam sanatının eserlerinin de burada ortaya konacağını söyledi. Merkezin, bölgede birlikte yaşama anlayışının bir ifadesi olacağını ifade eden Başbakan Erdoğan şunları söyledi: "Spordan sanata bütün bu etkinliklerin oluşu adeta bu çevrede de birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın da burası buluşma yeri olacak. Bizim kültür ve medeniyet anlayışımızın simgesi olacak bir eser. Son dönemlerde İslamofobia gibi yanlış bir aktarımın yaşandığı şu dünyamızda, aslında dünyanın o kardeşlik sinyallerini, o kardeşlik yaklaşımını, inşallah burası vermek suretiyle, bunun ne kadar yanlış olduğununu da en güzel ifadesi olacaktır. Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi projesinin, toplumda aynı zamanda bir korku değil, sevgi ve müsamaha ilkesine dayalı olarak birlikte yaşama anlayışının da bir ifadesi olacak."

Konuşmanın ardından inşaat alanını gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, projenin temeline simgesel olarak mihrap kitabesini yerine koyup dua etti. Projenin 2014 yılının Ekim ayı içerisinde bitirilmesi öngörülüyor.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2013, 13:55
YORUM EKLE

banner307

banner313