Alexa
banner314

Başbakanlık'tan Uluslararsı 'Mısır' Çağrısı...

Başabakanlık'tan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik müdahaleye ilişkin yapılan açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi ve Arab Ligi başta olmak üzere uluslararası topluluk, bu katliamın durdurulması için derhal harekete geçmelidir" denildi.

Başbakanlık'tan Uluslararsı 'Mısır' Çağrısı...
banner327
 Başbakanlıktan yapılan açıklama şu ifadeler kullanıldı:
"Mısır güvenlik güçlerinin sivil ve barışçıl göstericilere yönelik bu kanlı müdahalesi, kardeş Mısır'ın kapsayıcı bir geçiş süreci sonucunda demokrasiye yeniden dönüşü yönündeki ümitlere ciddi bir darbe vurmuştur.

Bu müdahale, mevcut yönetimin bütün tarafların katılımıyla demokrasiye geçiş sağlanması konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu durumu, kardeş Mısır halkının barış ve huzuru için son derece endişe verici buluyoruz.

Mısır'daki geçici yönetimi kendi halkına karşı kanlı eylemlerde bulunmaya son vermeye, 30 Haziran 2013 tarihinden bu yana yaşanan katliamları gerçekleştirenler hakkında inandırıcı ve şeffaf adli soruşturma yürütmeye, başta Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya ve gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş süreci başlatmaya davet ediyoruz."

Davutoğlu: "Kabul edilemez"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, "Mısır'da günlerdir şiddet eylemine karışmadan demokratik tepkilerini gösteren kitlelere yapılan müdahale hiç bir şekilde kabul edilemez. Kahire yönetiminden bir an önce bu müdahaleye son vermesini bekliyoruz" dedi.

Hüseyin Çelik: "Nefretle kınıyoruz"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ise darbecilerin Mısır halkına uyguladığı katliamı şiddetle ve nefretle kınadıklarını belirterek, "AK Parti olarak başta BM olmak üzere ,etkili ve yetkili tüm uluslararası kuruluşları ve camiaları, Mısır'daki bu vahşeti, bu katliamı, bu insanlık dramını sona erdirmek için acilen müdahil olmaya, Mısır'ın gayrimeşru yönetimine gereken tavrı takınmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Çiçek'ten sağduyu çağrısı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise, katliamı şiddetle kınadığını belirterek, "Sağduyunun ve sükunetin bir an evvel gerçekleşmesini diliyorum. Artık Müslüman halklar üzerinde emperyalist oyunların oynanmasına son verilmelidir. Akan kan ve vahşet karşısında medeni dünya bir şey yapacaksa, uluslararası kuruluşlar gayret içinde olacaksa tam da
zamanıdır" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 16:11
YORUM EKLE

banner307

banner325