Alexa

' Baskın hoş olmadı'

- İHH İnsanı Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Yılmaz, "Sabahın erken saatlerinde ve avukatların gelmesine müsaade edilmeden böylesine bir baskın yapılması kesinlikle hoş bir davranış olmamıştır" dedi.

' Baskın hoş olmadı'
banner327

  İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, Vakfın Kilis Şubesinde yapılan aramayla ilgili, Valilik ve Emniyet Müdürlüğünün bilgisi dışında bir sabah baskını yaşadıklarını belirterek, "Bu baskına katılan ekipler, aramayla ilgili ellerindeki izinleri göstermediler. Ofiste bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı personelini dışarı çıkardılar ve avukatlarımızın gelmesine müsaade etmediler" dedi.

Yılmaz, Konya programı çerçevesinde ziyaret ettiği İHH-Ayder yardım derneği binasında düzenlenen basın toplantısında, sabah saatlerinde Vakfın Kilis ofisine terörle mücadele ekipleri tarafından baskın yapıldığını söyledi.

Ofiste arama yapanların başlangıçta nereden geldiklerinin bilinmediğini, bir süre sonra bu kişilerin Van'dan gönderildiğini öğrendiklerini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Yani Kilis Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğinin bilgisi dışında bir sabah baskını yaşadık. Bu baskına katılan ekipler, aramayla ilgili ellerindeki izinleri göstermediler. Ofiste bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı personelini dışarı çıkardılar ve avukatlarımızın gelmesine müsaade etmediler. Bu şekilde aynı ofisi paylaştığımız Katar Kızılayı'na ait bilgisayarlar ve İHH İnsani Yardım Vakfına ait tüm bilgisayarlara el koydular. Aslında bir kişi ile ilişkili bir baskın olduğunu daha sonra öğrendik. Bir kişiyle ilişkilendirilen baskının o kişinin evi yerine İHH İnsani Yardım Vakfına ait ofis aranarak yapılmasını çok manidar bulduk."

Yılmaz, yaşananların, yakın bir zaman önce İHH İnsani Yardım Vakfı'na yönelik bir karalama operasyonu olduğunu ileri sürerek, "15-20 gün önce İsrail Dışişleri Bakanı Liberman'ın İsrail radyosunda İHH İnsani Yardım Vakfının İsrail için zararlı bir örgüt olarak gördüğünü belirten açıklamasının akabinde, 1 Ocak'ta Suriye sınırında, içinde silah olduğu söylenen bir tırla vakfımız ilişkilendirilmeye çalışılmış fakat bunun yalan olduğu birkaç saat içinde ortaya çıkmıştı" diye konuştu.

İHH İnsani Yardım Vakfının Kilis ofisine yapılan baskının bu operasyonun bir parçası olduğunu savunan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İHH İnsani Yardım Vakfı ofisi, 24 saat açıktır zaten. Gündüz personelimizin bulunduğu bir zamanda avukatlarımızın nezaretinde bu arama yapılabilirdi. Fakat bunun yerine, sabahın erken saatlerinde ve avukatların gelmesine müsaade edilmeden böylesine bir baskın yapılması kesinlikle hoş bir davranış olmamıştır. İHH İnsani Yardım Vakfı, gerek Suriye içinde gerek dünyanın 140'tan fazla ülkesinde mazlumlar için, muhacirler için, insanı yardıma muhtaç olanlar için, savaş ve afet bölgeleri için yoksullukların hüküm sürdüğü coğrafyalar için büyük çalışmalar yapan ülkenin yüz akı bir kuruluştur. İHH İnsani Yardım Vakfının TBMM Üstün Hizmet Madalyası vardır, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesidir. Uluslararası manada hayra hizmet eden bir kuruluştur. Tüm bu yapılanları anlamlandıramıyoruz, abes buluyoruz. İnşallah bu yanlış uygulamaların da yakın zamanda biteceğini ümit ediyoruz."

Yapılanları "beyhude hareketler" olarak niteleyen Yılmaz, İHH İnsani Yardım Vakfının El-Kaide ile ilişkilendirilme çabası olduğunu, bugün yapılan baskını, bu çabanın bir devamı olarak gördüklerini dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 16:59
YORUM EKLE