Begüm Khan Açtığı Davayı Kaybetti: Ava giderken avlandı!

Mahkeme “tasarımlarım çalındı” diye dava açan Begüm Khan hakkında asıl kendi tasarımlarının çalıntı olduğuna karar verdi.

Gündem 12.10.2020, 18:59 12.10.2020, 23:30
Begüm Khan Açtığı Davayı Kaybetti: Ava giderken avlandı!

Dünya çapında ürünlerini lüks mağazalarda satışa sunan Begüm Khan markasının sahibi Begüm Kıroğlu'nun tasarımları çalıntı çıktı!  tasarımlarının çalındığı iddiası ile Jour Du Nil markasına dava açarak ürünlerin imhasını ve kendisine tazminat ödenmesini talep etti. Dava sonucunda ise asıl kendi tasarımlarının orijinal olmadığı ortaya çıktı!

Begüm Khan, Ava giderken avlandı!

Begüm Khan'ın açtığı dava 2 yılı aşkın süredir devam ediyordu. Nihayet görülen ve geçtiğimiz hafta karara çıkan davada tasarımları inceleyen bilirkişi ekibi ve mahkeme; Begüm Khan’ın bahsi geçen tasarımları asıl kendisinin yabancı tasarımcılardan kopyaladığını tespit etti.

Binlerce liralık tasarımları ile İstanbul ve Londra gibi illerde ün kazanmış Begüm Khan hakkında karar şok etkisi yarattı.

Davayı  Jour Du Nil markası kazandı

Davayı kazanan Jour Du Nil markasının avukatının daha önce İngiliz devi Land Rover’a dava açıp kazanan “Av. Dr. Candaş Gürol” olması dikkat çekti. Av. Dr. Candaş Gürol, 2018 yılında Türkiye’de bir araç sahibini temsilen Land Rover’a açtığı davada da başarı kazanıp aracın iadesini sağlamıştı. Begüm Khan markasını ise boşanma davaları ile adını duyurmuş ünlü Avukat Altın Mimir üstlendi.

Daha önce tasarımlarının kopyalandığı ile ilgili davalar açıp kazandığı davalar da bilinen Begüm Khan bu defa mahkemeden istediği cevabı alamadı.

Begüm Khan’ın bu defa karşı tarafa açtığı dava ayağına dolandı ve markası itibar kaybına uğradı. Binlerce Liraya satılan minik ürünlerin değerinin neye göre belirleneceği artık bir muamma.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
19°
açık