Yandex Metrika

Bugünkü Tutuklamalar...

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında İTürkiye genelinde kapsamlı olarak başlayan operasyonlar, gözaltılar ve tutuklamalar devam ediyor.

Bugünkü Tutuklamalar...
18 Temmuz 2016 Pazartesi 12:05

17 Temmuz kalkışmasıyla ilgili Türkiye genelinde gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. İşte bugün (18 Temmuz 2016) tutuklanan isimler...

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında İstanbul’da gözaltına alınan 12 asker hakkında sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklama kararı verildi. 

Sulh CezaHakimliği’nin kararında, şüphelilerin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensubu oldukları ve fırsat bulduklarında yasal ve gayrı yasal yollarla yurtdışına kaçma şüphelerinin bulunduğu belirtildi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimine ilişkin iki ana soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında 2 bin 300 asker ile 132 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verilmiş ayrıca 13 general ve 1 amiral hakkında tutuklama kararı verilmişti.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen ve tutuklanan 13 şüpheli haricinde, bu sabah Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen 12 asker hakkında da tutuklama kararı verildi. Adalet Sarayına sevk edilen şüphelilerin hakimlik sorguları için, tüm sulh ceza hakimliklerinin görevlendirildiği de öğrenildi.

Hakimliğin tutuklama kararında, şüphelilerin “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “kasten öldürme”, “cumhurbaşkanına suikast”, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından tutuklanmalarının talep edildiği belirtildi. 

Kararda şüphelilerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hiyerarşik yapısı haricinde kamuoyunda FETÖ/PDY olarak bilinen ve hakkında birçok soruşturma dosyası bulunan silahlı terör örgütü ile bağlantılı olarak hareket eden “Yurtta Sulh Konseyi” isimli yasadışı örgütün içerisinde görev aldığı ve örgütün amaçları doğrultusunda faaliyette bulunduğunun tespit edildiği ifade edildi. 

Hakimliğin kararında şu ifadeler yer aldı:
“Adı geçen örgütün 15 Temmuz 2016 günü başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yurdun birçok yerinde örgütün emir ve talimatları doğrultusunda yasa dışı “Yurtta Sulh Konseyi” kurularak İstanbul ilinde Boğaz Köprüleri’nin Anadolu’dan Avrupa’ya geçişini Silivriistikametinden ise İstanbul iline Ispartakule mevkiinde yolu keserek İstanbul iline girişlerin engellendiği, bir kısım terör örgütü mensuplarının ise TRT binasını basarak yasa dışı bildiri okuttukları, FETÖ/PDY örgütü mensuplarının “Yurtta Sulh Konseyi” adına F-16 uçakları ve helikopterlerini uçurarak Ankara Gölbaşı’nda bulunan Emniyet Özel Harekat Binası’na, MİT Müsteşarlığı binasına, TBMM’ye, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, TürksatYerleşkesine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdroğan'ın kalmış olduğu otele veCumhurbaşkanlığı Sarayı'na silahlı ve bombalı saldırıda bulundukları olaylar sırasında birçok insanın öldüğü ve yaralandığı ayrıca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ve Çengelköy’de önlem alan polisler ile silahlı çatışmaya girdikleri, hava alanlarını işgal ederek bombalama eyleminde bulundukları, kendilerine engel olmaya çalışan Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarını silah zoruyla alıkoydukları, tüm bu eylemler sırasında görevli ya da sivil vatandaşların ölümüne ya da yaralanmalarına sebebiyet verdikleri, bu haliyle yasadışı FETÖ/PDY silahlı terör örgütü bünyesindeki “Yurtta Sulh Konseyi” yapılanmasının eylemlerine iştirak ettikleri ve bu şekilde üzerlerine atılı bulunan suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesine dayanan delillerin bulunduğu anlaşılmıştır.”

DİĞER FETÖ/PDY SORUŞTURMALARINA ATIF YAPILDI
Kararın sonuç kısmında hakimlik, şüphelilere isnat edilen suçlara ilişkin olarak yasada ön görülen yaptırım miktarı, mevcut delil durumu, şüphelilerin almaları muhtemel ceza göz önünde bulundurarak, kaçma şüphelerinin bulunduğu kaydedildi. Kararda, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının fırsat bulduklarında yasal ve gayrı yasal yollarla yurtdışına kaçtıklarının daha önceki soruşturma dosyalarında açıkça görüldüğü ifade edildi. Kararda, şüphelilerin delilleri yok etme, gizleme şüphesinin bulunduğu, isnat edilen suçlamalar ve delil durumuna göre adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yeterli olmayacağı anlaşıldığından şüphelilerin üzerlerine atılı suçlardan ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verildiği kaydedildi.

FETÖ/PDY BAĞLANTILARI SORULDU
Öte yandan şüphelilere hakimlik sorgusu sırasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü bağlantılarının olup olmadığı, örgüt lideri Fethullah Gülen’i tanıyıp tanımadıkları, darbe girişimine ilişkin talimatları nereden aldıkları ve nerede görevli olduklarının sorulduğu öğrenildi. Ayrıca gözaltına alınan erlerin girişim sırasında üstlerinin kendilerine eğitim ve tatbikat yapılacağı yönünde talimatlar vererek darbe girişimine dahil edildikleri şeklinde iddialarda bulundukları da kaydedildi.

EDİRNE GARNİZON KOMUTANI TUĞGENERAL ARI TUTUKLANDI
'Anayasal düzeni silah yoluyla değiştirmeye teşebbüs', 'Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı', 'Yasama organına karşı silahlı isyan', 'Silahlı örgüt kurmak' suçlamasıyla işlem yapılan 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, soruşturma kapsamında çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

IĞDIR'DA GÖZALTINA ALINAN HAKİM TUTUKLANDI
FETÖ'nün darbe girişimi sonrası Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, darbe girişiminde yer aldığı tespit edilen Iğdır’ın Aralık ilçesi Hakimi AdemCalay tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, dün gözaltına alınan hakim Calay, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Calay, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Emniyette gözaltında tutulan ve sorguları süren 5 subayın ifadeleri doğrultusunda olayla bağlantılı olanların gözaltına alınacağı belirtildi.

TUĞGENERAL AFŞAR TUTUKLANDI
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Bitlis'te gözaltına alınanTatvan 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar, tutuklandı.Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, darbe girişiminde yer aldığı belirlenen ve "Bitlis'in sıkı yönetim komutanı ilan edilme" ve "FETÖ üyesi olma" suçlarından adliyeye sevk edilen 10.Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. FETÖ mensuplarının darbe girişimi kapsamında, 16 Temmuz'da Tatvan 10. KomandoTugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar ile aynı birlikte görev yapan Kurmay Başkanı Ercüment Takır gözaltına alınmıştı.​

ERZİNCAN'DA 2 GENERAL, 6 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI
FETÖ-PDY mensubu askerlerin darbe girişiminde bulunmaya çalışma girişimlerinin sonuçsuz kalmasının ardından, askeri personel ile hakim ve savcılara yönelik yürütülen operasyonlar devam ediyor. Erzincan’da gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen 2 general ve 6 askeri hakim ve savcı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin askeri personele yönelik yürütülen operasyonda gözaltına alınan 59’uncu Topçu Er EğitimTugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Askeri Savcı Gültekin Özdemir, Askeri Hakim Mehmet Akif Karadaş, Askeri Hakim Fatih Gölcü, Askeri Hakim Süleyman Akgül, Askeri Savcı Metin Keskin ve Askeri Savcı Alper Özdemir, sorgularının ardından Erzincan Adliyesi'ne sevk edilmişlerdi. 

Çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından; generaller 59’uncu Topçu Er Eğitim TugayKomutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Askeri Savcı Gültekin Özdemir ve 6 askeri hakim ve savcı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan, sivil hakim Cahide Keskin adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

KAYSERİ'DE 29 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu askerlerin darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Kayseri’de 29 hakim ve savcı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İl Emniyet Müdürlüğü’nün yürüttüğü operasyonda yakalanan 29 hakim ve savcı, KayseriEğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilerek nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Hakim ve savcılar çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı. Tutuklanan 29 kişi Nevşehir Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 6 hakim ve savcının ise firari oldukları öğrenildi.

İSTANBUL'DA 13 GENERAL VE 1 AMİRAL TUTUKLANDI
15 Temmuz darbe girişimine karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 13 general ve 1 amiral hakkında tutuklama kararı verildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen generaller; Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fethi Alpay, Tümgeneral Mehmet Özlü, Tümgeneral Haluk Şahar, Tümgeneral Serdar Gülbaş, Tümgeneral Şaban Umut, Tuğgeneral İrfan Can, Tuğgeneral Erdal Akyıldız, Tuğgeneral İmdat Bahri Biber, Tuğgeneral Ahmet Biçer, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğamiral Ömer Mesut Ak, sorgularının ardından gönderildikleri 10. Sulh Ceza Mahkemesince tutuklandı. 

Tutuklanan generallerin, "silahlı terör örgütü kurmak", "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "darbeye teşebbüs" gibi suçlamalar nedeniyle tutuklandıkları öğrenildi.

ADANA'DA 23 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI
Darbe girişiminin ardından Adana’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik operasyonda gözaltına alınan 28 hakim ve savcıdan 23'ü tutuklandı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından Adana’da görevli şüpheli hakim/savcıların açığa alındığı hatırlatıldı. 

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Adana Adliyesi ile Adana Bölge İdare Mahkemesi’nde görevli FETÖ/PDY üyesi şüphelisi 28 hakim ve savcı, Cumhuriyet Savcılığıtarafından ifadelerinin alınmalarının ardından tutuklanmaları talebiyle Sulh CezaHakimliği’ne sevk edildiği belirtildi. Hakimlikçe sorguları tamamlanan şüpheli hakim ve savcılardan 23’ü tutuklanırken, 5 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verildiği ifade edildi.Tutuklanan hakim ve savcılar cezaevine götürüldü.

ÇANKIRI GARNİZON KOMUTANI BAYAZIT TUTUKLANDI
Eskişehir'de yakalandıktan sonra Çankırı’ya getirilen Çankırı Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi'ne kondu.

FETÖ darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ÇankırıGarnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, emniyetteki sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Adliye önünde bekleyen bir grup vatandaş, sloganlar atarak, Bayazıt'a tepki gösterdi. Polis ekiplerinin adliye önünden uzaklaştırmak isteği grup dağılmayınca, Bayazıt’ın cezaevine sevki yaklaşık 2 saat gecikti.

Öte yandan Kurmay Albay Yusuf Bayazıt adliyeden çıkarıldığı sırada vatandaşlar tarafından linç edilmek istendi. Polis, havaya uyarı ateşi açarak grubu sakinleştirdi. Yoğun güvenlik önlemi altında adliyeden çıkartılan Bayazıt, Çankırı E Tipi Cezaevi'ne götürüldü. 
Adliye önünde bekleyen grup, cezaevi önüne gelerek protestolarına devam etti.

BATMAN'DA BAŞKOMİSER TUTUKLANDI
Batman’da Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan bir baş komiser tutuklandı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, Batman’da 3 binbaşı, 1 üsteğmen ve bir başkomiser gözaltına alınmıştı.

İl Emniyet Müdürlüğü’nde sorgusunun ardından Beşiri İlçe Emniyet Amirliği’nde görev yapan başkomiser çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 binbaşı ve 1 üsteğmenin emniyetteki sorgularının devam ettiği öğrenildi.

İZMİR'DE ADLİYEYE SEVK EDİLEN 5 GENERAL TUTUKLANDI
Başarısız darbe girişiminin ardından İzmir'de gözaltına alınan 5 general, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. 15 Temmuz gecesi yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi sonrası İzmir'de gözaltına alınan askerler arasında 5 general de yer aldı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral M.H., NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral S.S., Amfibi Deniz PiyadeTugay Komutanı Tuğamiral H.İ.Y., Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Y.Ç. veBornova 57'nci Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral M.N.B., İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Adliyede savcılığa ifade veren 5 general, tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

ERZİNCAN'DA TUĞGENERAL TUTUKLANDI
Erzincan Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaşanan darbe teşebbüsünün ardından düzenledikleri operasyonlarda 59’ncu Topçu Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ ile 1 yarbay, 2 teğmen, 6 askeri hakim ve 4 savcıyı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan askeri personel sorgularının ardından ErzincanAdliyesine sevk edildi. 

Adliyeye sevk edilen Tuğgenerallerden 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar tutuklanırken, diğer Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ile hakim ve savcıların adliyedeki soruşturmaları devam ediyor. 

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, il genelinde gerçekleştirilen gözaltılar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gözaltına alınan 16 kişiden 1 tuğgeneralin tutuklandığını, 1 kişinin arandığını söyleyen Arslantaş; “Bu gün itibariyle 2 tuğgeneral, 1 albay ki kendisi il jandarma komutanı, 1 yarbay, 2 teğmen, 6 askeri hakim, 4 sivil savcı gözaltına alınmışlardır.” dedi. 

Bugünkü Tutuklamalar... başlıklı haber, gündem haberleri kategorisinde yayınlanmaktadır. Benzer nitelikteki güncel haberler için gündem haberleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.
 

Kaynak: CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.