Yandex Metrika

Çağlayan: Yöneticilerimize Milli Basiret Diliyoruz

Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr, Kaya Tuncer Çağlayan, Irak ve Doğu Türkistan’da katledilen soydaşlarımız için duyarlılık çağrısında bulundu.

Çağlayan: Yöneticilerimize Milli Basiret Diliyoruz
02 Temmuz 2013 Salı 23:09

Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr, Kaya Tuncer Çağlayan, Irak ve Doğu Türkistan’da katledilen soydaşlarımız için duyarlılık çağrısında bulundu.

TÜRKİYE İÇE DÖNÜK GÜNDEMLERLE MEŞKUL EDİLİYOR

Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr, Kaya Tuncer Çağlayan, , Irak ve Doğu Türkistan’da katledilen soydaşlarımız için duyarlılık çağrısında bulunarak, “Türkiye bir aydır Gezi Parkı olayları etrafında meydana gelen olaylar ve  “çözüm/çözülme süreci” ile ilgili gelişmeler dolayısıyla fazlasıyla içe dönük bir gündemle meşgul edilirken etrafımızda ve Türk dünyasında önemli olaylar meydana gelmektedir.”dedi,

TÜRKMENELİ BÖLGESİNİ TÜRKSÜZLEŞTİRME SİYASETİ UYGULANIYOR

Irak’ta, Sünni, Şii, Kürt denklemi içerisinde özgün kimliklerinin inkâr edilmek istendiğini Türkmenlerin varlığına yönelik tehditlerin devam ettiğini söyleyen Çağlayan. “Türkmeneli bölgesini Türksüzleştirme siyaseti bütün sinsiliğiyle uygulanmaktadır. Yıllardır süregelen Irak’taki Kürt Yönetimi ile iyi ilişkiler sürdürme siyasetinin bir yansıması olarak Türkmenler adeta arka plana itilmiştir. 1055’te Tuğrul Bey’le, hatta daha önce Abbasi ordularındaki Türklerle başlayan Türk hakimiyetinin Irak’ta yaşayan temsilcileri olan Türkmenlere yönelik son saldırıda, “bayrağı indirtmemeye” yemin etmiş Irak Türkmen Cephesi Başkan yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ile Selahattin Vilayeti vali yardımcısı Ahmet Koca dahil 10 şehit verildi. Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun. Türkmenleri sindirmeye yönelik bu tip eylemlerin hedefine ulaşmayacağına eminiz. Ancak Türkiye bu konuda daha aktif davranmak durumundadır.”dedi.

DOĞU TÜRKİSTAN HIZLA ÇİNLİLEŞTİRİLİYOR

Öte yandan binlerce yıllık Türk yurdu olan Doğu Türkistan hızla Çinlileştirilmeye çalışıldığını ve  buna karşı faaliyet gösteren Uygur Türkleri’nin acımasız bir şiddete maruz kalmaya devam ettiğini ifade eder Çağlayan,  Sağlıklı haber alma kanallarının kapalı olduğunu Çin’de yaşanan bu olaylar da maalesef Türk kamuoyunda yeterli ilgiyi görmediğini belirtti.

TÜRK AYDINLARI TÜRKLER İÇİNDE DUYARLI OLMALI

Türk Aydınlarına da hatırlatmalarda bulunan çağlayan “Beynelmilelci ve kozmopolit “Türkiye Aydınları”nın dünyanın diğer yerlerinde yaşanan benzer olaylara karşı gösterdikleri hassasiyeti Türk toplulukları için de göstermeleri için kıyamet alameti gibi güneşin batıdan doğmasını beklememiz gerekiyor.”dedi.

 

Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof,Dr, Kaya Tuncer Çağlayan, “Başta Türk milliyetçileri olmak üzere ülkesini ve milletini seven bütün kesimlerin, Orta Doğu ve Balkanlardaki Osmanlı bakiyesi mazlum toplulukların davalarına olduğu kadar, Uygurların ve Irak-Suriye Türkmenlerinin davalarına da sahip çıkmayı tarihimizin ve imanımızın bir vecibesi olarak görmesi gerekir.” Diyerek, Türk Ocakları başta olmak üzere

Türk Ocakları olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet ve hükümet yetkililerini, siyasî partileri Irak Türkmenlerinin ve Doğu Türkistan Türklerinin davalarına sahip çıkmaya, ilgili milletlerarası platformlarda etkili bir şekilde savunmaya davet etti. ve devamla “Irak merkezi hükümetinin sorumluluklarını yerine getirmemeye devam etmesi halinde Türkiye tarihin ve uluslararası antlaşmaların verdiği haklarını kullanmalı ve Türkmen varlığına yönelik tehditleri bertaraf etmelidir.”dedi.

MİLLİ BASİRET EKSİKLİĞİ OLAN YÖNETİCİLERİMİZE MİLLİ BASİRET DİLİYORUZ

Çağlayan,”Başta “bayrak şehidi” Ali Haşim Muhtaroğlu olmak üzere bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz. Irak ve Doğu Türkistan’daki katliamların faillerini, destekçilerini, Türkmenlere ve Uygurlara karşı yürütülen bu saldırılara göz yumanları şiddetle kınıyoruz. Milli basiret eksikliği olan yöneticilerimize milli basiret diliyor, Türkmen ve Doğu Türkistanlı Uygurların da Müslüman olduğunu hatırlatıyoruz” diye konuştu.

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.