Yandex Metrika

Çalışma şartları zorlaştırılan sağlık çalışanları yağmur altında eylem yaptı

Adana Tabip Odası, SES, Dev Sağlık İş, Genel Sağlık İş ve Türk Ebeler Derneği Adana İl Temsilciliği yönetici ve üyeleri Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde bir araya gelerek aile sağlığı merkezi çalışanlarına yönelik politikaları protesto etti.

Çalışma şartları zorlaştırılan sağlık çalışanları yağmur altında eylem yaptı
12 Aralık 2014 Cuma 16:15

 Adana Tabip Odası (ATO) Aile Hekimlik Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanlarının dinlenme hakkını elinden alan, istismara açık ceza puanlarıyla, para kesintileriyle kendine has özel ‘çağdaş kölelik çalışma düzeni’ dayatmalarına karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Adana Tabip Odası, SES, Dev Sağlık İş, Genel Sağlık İş ve Türk Ebeler Derneği Adana İl Temsilciliği yönetici ve üyeleri Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde bir araya gelerek aile sağlığı merkezi çalışanlarına yönelik politikaları protesto etti. Gruptakiler, bir günlük iş bırakma eyleminin ardından Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığı’nı uyarmak için eylem yapacaklarını belirtti. Grup adına bir açıklama yapan Dr. Yaşar Ulutaş, Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği ile birlikte çalışanlara uygulanan geçici görevlendirmeleri ortadan kaldırdığını iddia ettiğini hatırlatarak, “Şimdi artık ASM sağlık çalışanlarını hastane acillerinde, 112 istasyonlarında zorla görevlendirerek geçici görevleri sistematik hale getirmiş oldu. Sağlık Bakanlığı, ASM çalışanlarına daha iyi çalışma koşulları sağladığını iddia ediyordu, hafta içi 40 saat çalışmaya ek olarak geç saatlere dek esnek, cumartesi günleri fazladan çalıştırmayı düzenleyen genelgeyi yayınladı. Sağlık Bakanlığı, aile hekiminin kendisine kayıtlı kişiye bakmanın kolaylığını her seferinde dile getirirken, hafta içi esnek ve hafta sonu çalışma dayatmasıyla kayıtlı olsun olmasın başvuran herkese ‘acil’ sağlık hizmeti sunulacağını ilan ederek, kendi belirlediği ilkeyi çiğneme noktasına gelmiş oldu.” dedi.

Performansa, cezaya dayalı sistemin mesleki doyumu ve mesleki bağımsızlığı ortadan kaldırdığını ifade eden Ulutaş, “Halkı tüketim nesnesine dönüştüren, ülke çapında sağlık hizmetlerine başvuru sayısını yılda ortalama 10’lara çıkaran, acilleri tıka basa dolduran, niteliği düşük sağlık hizmet anlayışı çökmüştür; oluşan tahribatın ASM’leri gece gündüz açık tutarak giderilemeyeceği ortadadır. Böylelikle birinci basamağa verilecek zararın da daha büyük olacağı açıktır.” ifadelerini kullandı.

‘DAYATMALARDAN VAZGEÇİN!’
Çalışanların dinlenme hakkının kısıtlandığının altını çizen Ulutaş, “Alt yapısı, güvenliği ve donanımı uygun olmayan ASM’lerde, meslek içi eğitimi ve deneyimden yoksun birinci basamak sağlık çalışanı eliyle ‘acil sağlık hizmeti’ sunarak, halk sağlığının tehlikeye atılmasına, sağlık çalışanının ölümcül olabilecek şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalmasına sebep olmayacak mı? Sağlık Bakanlığı’nı uyarıyoruz, ASM sağlık çalışanlarının yitirilmiş temel hakları üzerine yenilerini ekleyerek, haftada 40 saat çalışma üzerine, hafta sonları ve hafta içleri esnek çalışma dayatmalarından vazgeçin. Yarın 13 Aralık Cumartesi günü de bir kez daha sesimizi duyurabilmek için Ankara’da olacağız, sonuç alamazsak başta ASM’lerimizde olmak üzere her yerde hak alma mücadelemizi sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğiz.” diye konuştu.

'EBELERİN HAKKI İHLAL EDİLİYOR'
Ebelerin nöbet sorununun da ciddi boyutlara taşındığını anlatan Türk Ebeler Derneği Adana Temsilciliği’nde Uzman Ebe Filiz Yarıca Atış ise “Fazla çalıştırılmalar bir an önce durdurulmalıdır. Gerek sağlık profesyonellerinin gerekse halkın sağlık hakkının ticarileşmesine karşı olduğumuzu belirtmek istiyorum. Birinci basamak sağlık kurumlarında yaşanan bu antidemokratik uygulamalara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.” dedi. 
Açıklamaların ardından ASM çalışanları taleplerini içeren dilekçelerini imzalayarak Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne verdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.