Yandex Metrika

Çiçek:' AKPM'nin kararı kabul edilemez'

TBMM Başkanı Çiçek, AKPM'nin sünnet kararına ilişkin olarak Başkanı Mignon'a gönderdiği mektupta "Karar dinlerin sorgulanması, aşağılanması, Yahudi ve Müslümanların rencide edilmesi kuşkusunu doğurmaktadır" dedi.

Çiçek:' AKPM'nin kararı kabul edilemez'
10 Ekim 2013 Perşembe 17:24

 AKPM'nin kararı kabul edilemez
TBMM Başkanı Çiçek, AKPM'nin sünnet kararına ilişkin olarak Başkanı Mignon'a gönderdiği mektupta "Karar dinlerin sorgulanması, aşağılanması, Yahudi ve Müslümanların rencide edilmesi  kuşkusunu doğurmaktadır" dedi.

TBMM (AA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM)  Genel Kurulu’nun 30 Eylül-4 Ekim 2013 tarihlerinde Strazburg’daki oturumunda kabul edilen, "14 yaş altındaki erkek çocuklarına sünnet yapılamaz" ibaresinin de bulunduğu "Çocukların Vücut Bütünlüğü Hakkı" başlıklı karar konusunda AKPM Başkanı Jean Claude Mignon'a bir mektup gönderdi. 

Çiçek, mektupta şu ifadelere yer verdi:

"Size, AKPM Genel Kurulu’nun 30 Eylül - 4 Ekim 2013 tarihlerinde Strazburg’da yapılan oturumunda kabul edilen "Çocukların Vücut Bütünlüğü Hakkı" başlıklı karar konusundaki tepki ve taleplerimizi  bildirmek  amacıyla yazıyorum.

1 Ekim 2013 günü, AKPM Türk Heyeti üyelerinin tüm uyarı ve itirazlarına rağmen kabul edildiğini üzüntüyle öğrendiğim bu talihsiz karar, Müslüman ve Yahudiler bakımından dini inançların gereği olan uygulamaları sorgulama yaklaşımı sergilemekte ve kabul edilemez bir nitelik taşımaktadır.

Çocuğun vücut bütünlüğünün korunması kuşkusuz Avrupa ailesinin öncelikleri arasında yer almalıdır. Bununla birlikte, erkek çocuklarının sünnet edilmesi gibi bin yıllar boyunca dini inanışın gereği olarak sürdürülmüş ve kişilerin vücutsal bütünlüklerine zararlı değil, aksine yararlı olduğu saygın uluslararası mesleki ve bilim kuruluşlarınca da açıklanmış bulunan bir uygulamanın sorgulanmasının, evrensel insan haklarının ayrılmaz parçasını oluşturan din ve vicdan özgürlüğü ile bağdaşmadığı kuşkusuzdur. Bu girişimin dinlerin sorgulanması, aşağılanması, Yahudi ve Müslümanların rencide edilmesi amacıyla yapıldığı kuşkusunu doğurmaktadır.

Avrupa Konseyi ve AKPM’nin dinleri ve dini özgürlükleri sorgulamak şeklinde bir işlevi bulunmadığı gibi, insanların dini duygularını rencide eden, dini uygulamaları sorgulayan, toplumsal uyuma zarar verici çalışma ve raporların gündeme alınmasının tehlikeli tartışmalara yol açabilecek sonuçları olabilir veya  insan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesine katkı sağlaması beklenemez.

Dini özgürlüklerin bu şekilde tartışma konusu yapılmasının, AKPM’yi yalnızca Müslüman ve Yahudiler açısından değil, Hıristiyanlar ve diğer tüm dinlerin mensupları açısından da arzu edilmeyen bir mecraya sürükleyeceği ve üye ülke halklarının dini duygularını rencide edeceği hususunda sizleri uyarmak isterim. AKPM’nin üye ülkelerinin hiçbirinde ciddiye alınmayacak bir raporu kabul ederek Avrupa Konseyi’nin saygınlığına gölge düşürecek adımlardan kaçınması gerektiğini de dikkatinize getirmek isterim.

Bu çerçevede, AKPM tarafından atılmış olan bu yanlış adıma, bu konuda sorumluluk taşıdığına inandığım zat-ı alinizce de tepki verilmesi ve kararı hükümsüz kılan somut bir girişimde bulunacağınıza inanıyoruz. Bunun yanında içeriğine, Avrupa Konseyi belgesi olması hasebiyle hak etmediği bir değer atfedilmesinden imtina edilmesi ve Konsey’in tüm organları tarafından bu konuda yapılabilecek benzer çalışmaların bu belgenin başarısızlığı ve yarattığı tepkiden ders almasının sağlanması  konusunda girişim ve desteğinizi beklediğimi önemle belirtir, bu vesileyle sağlık ve esenlik dileklerimi sunarım."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.