Alexa
banner314

Çok Kimlikli Bir Anayasa Hazırlığı Var

Türk Ocakları Samsun Şubesi, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi değerli büyüğümüz Sayın Nuri GÜRGÜR’ün konferansına ev sahipliği yaptı.

Çok Kimlikli Bir Anayasa Hazırlığı Var
kapsamhaber / Türk Ocakları Samsun Şubesi, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi değerli büyüğümüz Sayın Nuri GÜRGÜR’ün konferansına ev sahipliği yaptı. Konferans öncesi  Nuri GÜRGÜR ve beraberinde Samsun’a gelen Kerim ÜNAL, Samsun Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ile Samsun il Emniyet Müdürü Sayın İsmail TÜRKMENLİ’yi ziyaret etti. Misafirlerini büyük  ihtimamla ağırlayan Sayın Türkmenli ile derin bir sohbetten sonra konferans için Ocağa geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açış konuşmasını yapan Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN Hatay’daki vahim ve üzücü olaylar neticesinde üzüntülerini belirterek olayın aydınlatılması ve gereken tedbirlerin alınmasını beklediklerini ifade etti. Ayrıca Müslüman Türk’ün Anadolu’da varlığına son vermek isteyen Batı emperyalizmini engellemek amacıyla büyük bir mücadele başlatmak için Samsun’a 19 Mayıs 1919’da gelen Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü rahmet ve şükranla anıyor, Türk Gençlerinin bayramını kutluyorum” dedi.  Son olarak uzunca bir zamandır Samsun’a gelmesini bekledikleri Sayın Nuri GÜRGÜR’ü Samsun şubemizde gördüğümüz için çok mutlu olduklarını teşekkür etti.

Yeni Anayasa üzerinden Türkiye’nin Değiştirilme Girişimleri başlığı altında konuşan Sayın GÜRGÜR, Türkiye’nin tecrübe ettiği son zamanlardaki gelişmeleri tahlil etti. Konuşmasında yeni anayasa hazırlıklarının Türkiye’nin temel yapısını değiştirmeye dönük hamlelerin olduğunu, Türkiye’de 36 etnik grubun varlığından yola çıkılarak Türk kültürünü esas alan milli bir anayasa yerine çok kimlikli bir anayasa arzulandığını, bunun ise Türkiye’yi istikrarsızlaştırıp parçalanma zeminini hazırlayacağını söyledi. PKK’nın devletçe muhatap kabul edilmesi anlamına gelen açılım sürecinin son derece yanlış olduğunu altını çizen Sayın GÜRGÜR “ Kürt kimliği, eşitlik, adalet, asimilasyonun sona ermesi gibi tek yanlı etnikçi iddialarla olabildiğince yüceltilirken, Türk kimliğinin kozmopolitan bir anlayışla bastırılmaya çalışılması toplumun sinir uçlarını doğal olarak etkiliyor. Bu üslubu sorunun çözümü adına makul bulup benimseyenler çok büyük hata yapıyorlar. Bu tercihleriyle toplumun psikolojisini zorlayarak ayrışmaya zemin hazırlıyorlar. Medeniyetimizin, dinimizin, kültürümüzün, tarihimizin, irfanımızın sunduğu zemin üzerinde bin yıldır birlikte tam ve kâmil anlamda kardeşçe yaşamış olan bu toplumu etnik rekabete kışkırtmış oluyorlar. Masa başında siyasi hesaplarla, beklentilerle projeler üreterek, Türklük olgusunu yok sayarak, etnisiteye indirgeyerek, kurucu unsur olduğunu ihtar ederek hesaplar yapmak kolay görünse bile bu tahayyüllerle sorun çözülmez. Tam tersine gerçekler görmezlikten gelinerek, milletimizin sosyolojik yapısı bir kenara bırakılarak emrivakiler yapılmaya çalışıldıkça sorunun toplumsal boyutu daha da derinleşir; kangren haline gelmesi kaçınılmaz olur” diyerek tamamladı.

Konferansı büyük bir ilgi ile izleyen Türk Ocaklılar sorularla Sayın GÜRGÜR’ün değerlendirmelerini devamını istediler. Yaklaşık iki saat süren konferans sonunda değerli büyüğümüze Samsun Türk Ocağının geleneksel hediyeleri olan tabak ve kupasını vermek üzere OMÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüseyin AKAN ve İlkadım Belediyesi Başkanı Sayın Necaattin DEMİRTAŞ Şube Başkanı Prof. Dr. K. Tuncer ÇAĞLAYAN tarafından davet edildi.¢ 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2013, 23:46
YORUM EKLE

banner307

banner313