Alexa
banner314

Çukurova Medyaya El Koyuldu

TMSF'nin bir süredir zorda olan Show TV'ye el koyduğu iddia ediliyor.

Çukurova Medyaya El Koyuldu
 Çukurova Medya’nın Ayazağa Cendere Yolu'ndaki binasına beraberlerinde polisler olduğu halde gelen 22 kişilik TMSF ekibi kanalın Finans Servisinde inceleme başlattı. TMSF'nin yönetime el koyduğu çalışanlara da resmen duyuruldu.


Show TV ve Skytürk 360 çalışanları aylardır maaş alamıyordu. Bugün haciz görevlileri binaya gelmişti. Bir süredir büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olan ve ne personeline ne de iş yaptığı yapım şirketlerine ödeme yapamıyordu.

Saat 18.00'de servislerinin hareket edilmesine izin verilmedi. Çalışanlar binada bekletildi.

KARAMEHMET BORCUNU ÖDEYEMEDİ

Bu el koymaya grubun patronu Karamehmet’in Interbank’tan kalma 450 milyon dolarlık borcu neden oldu. Karamehmet taksitlendirilen borcunun geçtiğimiz Cuma günkü taksidini ödeyemeyince TMSF yetkilileri düğmeye bastı. Ve bugün 1 haftalık bekleyişin ardından grubun en gözd şirketi sayılan Show TV’ye el koydu.

TMSF AÇIKLAMA YAPTI

TMSF'den yapılan açıklama şöyle: "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik San. Tic. Aş ve BMC San. ve Tic. Aş’ nin yönetimini devralmıştır.

Daha önce de çeşitli zamanlarda yönetim ve denetimi TMSF’ye devrolunan şirketler, Çukurova Grubu ile yapılan protokoller çerçevesinde Gruba iade edilmişti. Ancak gelinen aşamada, Çukurova Grubu, protokol kapsamında ödemekle yükümlü bulunduğu borcunu zamanında ödememiş ve Ekim 2012 tarihinden bugüne kadar Fon tarafından kendilerine verilen makul sürede de temerrüt halini ortadan kaldırıcı ödeme yapmamıştır.

Bu durumda, ileride telafisi mümkün olmayacak kamu zararına yol açılmaması için ilgili borçlu grup hakkında temerrüt hükümlerinin uygulanmasına ve ilgili şirketlerin yönetim ve denetiminin Fon’a devri zorunluluğu doğmuştur.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kamu alacaklarını en kısa sürede ve en yüksek bedelle tahsil edebilmek amacıyla, hakim ortakların doğrudan veya dolaylı sahip oldukları varlıklarla ilgili inceleme ve araştırmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

TMSF kendisine kanunlarla verilen görev ve yetkiler çerçevesinde, kamu alacaklarının en yüksek değerle tahsili ve Fona devredilen bankaların kamuya maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi prensibiyle çalışmalarını etkin ve kararlı bir şekilde sürdürecektir."


KARAMEHMET SÖZ VERMİŞTİ

Mehmet Emin Karamehmet, Pamukbank davasında aldığı mahkumiyet kararının ertesinde iki kanalın kurmaylarını toplayarak bir durum değerlendirmesi yapmıştı. Toplantıya Show TV anchormani Ali Kırca ve Show TV Haber Dairesi Başkanı Tuba Atav katılmıştı. Kahvaltılı toplantıda Karamehmet çalışanların bu durumuna çok üzüldüğünü belirterek içeride biriken iki aylık maaşın en geç ayın 13’ünde yatırılacağını söylemişti. Ancak bu sözün üzerinden günler geçtiği halde hala maaşların yatırılmaması çalışanları çileden çıkartmıştı.

"KARAMEHMET PARAMI VERMİYOR" ÇIKIŞI

Bir süre önce bir TV kanalında konuşan gazeteci Nagehan Alçı, Akşam gazetesinde çalıştığı süreçten kalan parasını üzerinden aylar geçmesine rağmen hala alamadığını söylemişti. Alçı'nın bu çıkışı internet basınında çokça yer bulmuştu.

7 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Pamukbank'tan kullandırılan bazı kredilerle  ilgili, aralarında iş adamları Mehmet Emin Karamehmet ve Dinç Bilgin'in de bulunduğu 5 sanıklı davaya ilişkin kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden yapılan yargılamada, Karamehmet "zimmet" suçundan 7 yıl 1 ay 16 gün, Bilgin de aynı suçtan 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.


Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2013, 01:44
YORUM EKLE

banner307

banner313