Davutoğlu, Nikkei'ye konuştu...

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Japonya ziyareti öncesinde Nikkei’ye verdiği demeçte Ukrayna krizinden Rusya doğalgazına ve Suriye'deki iç savaşa kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

 Davutoğlu, Nikkei'ye konuştu...
10 Nisan 2014 Perşembe 14:51

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Japonya’ya yapacağı resmi ziyaret öncesinde ülkenin önde gelen gazetelerinden Nikkei’ye verdiği mülakatta, Ukrayna krizinden Rusya doğalgazına, Suriye'deki iç savaştan Türkiye-Japonya ilişkilerine kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Nikkei İstanbul Büro Şefi Ryosuke Hanafusa'nın Davutoğlu ile Ankara'da yaptığı mülakat, gazetenin 3 milyon tirajlı sabah baskısının dış haberler sayfasında bugün manşetten yayımlanırken, Nikkei'in internet sayfasında ise soru-cevapların detaylı şekilde yer aldığı daha geniş bir versiyona yer verildi. Gazetenin İngilizce internet sayfasında da konuya ilişkin bir haber ile mülakattan bazı parçalar yayımlandı.

- "Domino etkisi yapmasını arzu etmiyoruz" -

Nikkei'ye demecinde Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı Kırım yarımadasını ilhakını değerlendiren Davutoğlu, "Türkiye, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duymaktadır ve bu nedenle Kırım yarımadasının ilhakını tanımamaktadır" diye konuştu.

Rusya'nın önerdiği Ukrayna’da federasyon sistemine geçilmesi konusunun Ukrayna içinde tartışılması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, Rus kökenlilerin çoğunlukta olduğu ülkenin doğusundaki iki bölgenin "cumhuriyet ilanına" ilişkin değerlendirmesinde, "Bunlar olumlu sinyaller değil" ifadesini kullandı.

Ukrayna, Kırım yarımadası ve Rusya'yı Türkiye'nin "özel coğrafi yakınlığa" sahip olduğu bölgeler olarak nitelendiren Davutoğlu, Moldova, Gürcistan ve Azerbaycan'daki etnik çatışmalara atıfta bulunarak, "Transdinyester, Abhazya ve Karabağ gibi ihtilaflar var. Ukrayna krizinin, Karadeniz ve çevre bölgelerde domino etkisi yapmasını istemiyoruz" dedi.

NATO'nun pozisyonunu da değerlendiren Davutoğlu, Ukrayna'nın bir NATO ülkesi olmadığını belirterek, Ukrayna konusunda NATO üyesi üç Baltık ülkesi ve Polonya'dan farklı bir tutum izleneceğine işaret etti.

Türkiye'nin Ukrayna’daki durumu yakından takip ettiğini ve sorunun uluslararası hukuk, diplomasi ve müzakereler yoluyla çözülmesinin önem taşıdığını kaydeden Davutoğlu, "Soğuk savaş mantığına, dünyanın kutuplaşmasına yeniden dönülmesini istemiyoruz" şeklinde konuştu.

- "Çok daha önce enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmeye başladık" -

Türkiye'nin doğal gaz ithalatının yarısını Rusya’dan yaptığı ve 2009'da Rusya Ukrayna'ya gaz akışını kestiğinde Türkiye'nin de bu durumdan etkilendiğinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "Türkiye ve Rusya’nın enerji alanındaki anlaşmaları açık, kriz beklemiyoruz" dedi.

Enerjinin çatışma ve kutuplaşma değil, işbirliği için bir araç olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, "Ukrayna krizinden çok daha önce enerji kaynaklarımızın çeşitlendirilmesine yönelik faaliyetlerimizi başlattık. Japonya ve Rusya ile birlikte inşa ettiğimiz nükleer santraller de alternatif enerji kaynaklarıdır" ifadesini kullandı. 

Davutoğlu, Azerbaycan’dan doğal gaz ithalatının artmasını sağlayacak yeni boru hattı TANAP’ın inşa planlarının ilerletileceğini de kaydetti.

- "Suriye halkı desteklenmeli" -

Suriye konusundaki soruları da yanıtlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, muhalefete askeri yardımın artırılmasının gündemde olup olmadığına ilişkin soru üzerine, Suriye rejiminin askeri baskıyı artırdığına işaret ederek, "Suriye halkı desteklenmeli" yanıtını verdi.

Davutoğlu, Cenevre'deki barış görüşmelerinin durmasına ilişkin, "Cenevre-2 Konferansı'nda rejim, geçiş hükümetinin kurulmasına yönelik müzakere yürütmeye hazır değildi. Cenevre-2 süreci, rejimin askeri bir çözüm istediğini ispatladı" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin BM Sözleşmesi'nin 7. Maddesi'ne atıfta bulunan açık bir karar çıkarması gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, insani yardım malzemelerinin ulaştırılması ve savaş suçlarının takibinin de elzem olduğunu dile getirdi.

Türk askeri tarafından korunan Suriye’deki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin gelişmelere de değinen Davutoğlu, "Bu Türk toprağına yönelik bir saldırı olursa, Türkiye her türlü önlemi alacaktır" diye konuştu.

- Ekonomik İşbirliği Anlaşması müzakereleri -

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Nikkei'ye verdiği mülakatta Türkiye-Japonya ilişkilerini de değerlendirdi.

Japonya ziyareti kapsamında 11-12 Nisan'daHiroşima'da düzenlenecek Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi toplantısına katılacak ve Japon mevkidaşı ile bir araya gelecek olan Davutoğlu, Türkiye ve Japonya'nın stratejik ortak olduğunu vurguladı.

Türkiye ile Japonya arasındaki Ekonomik İşbirliği Anlaşması müzakerelerine de değinen Davutoğlu, "Anlaşmanın müzakerelerine haziran ayında başlamak istiyoruz. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde anlaşmayı sonlandırmayı hedefliyoruz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.