Yandex Metrika

Dershane Kapatılmasına Ortak Tepki

Yozgat Akdağmadeni MHP, CHP, BBP ve SP ilçe başkanları dershanelerin kapatılmasıyla ilgili ortak tepki gösterdi.

Dershane Kapatılmasına Ortak Tepki
29 Kasım 2013 Cuma 23:35

Yozgat Akdağmadeni MHP, CHP, BBP ve SP ilçe başkanları dershanelerin kapatılmasıyla ilgili ortak tepki gösterdi.
MHP İlçe Başkanı M.Kürşat Belen, dershanelerin kapatılmasına yönelik başlatılan çalışmaların eğitime büyük bir darbe vuracağını belirterek, "Dershanelerin toplumun büyük çoğunluğu tarafından benimsenmiş her kesim tarafından yoğun ilgi gören kurumlardır. Bu kurumlar Türk eğitim sistemindeki açığı kapatarak eğitim başarısının artırılmasına bu yönüyle de katkı sağlamaktadır." dedi.
"DERSHANE KAPATILMASI FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARACAKTIR" 
Yakınlarından ve çevresinde de dershaneye giden pek çok öğrenci olduğunu ifade eden Belen, "Lise öğrencilerinin yüzde 45’i sigara, yüzde 32’si alkol ve yüzde 9’u uyuşturucu kullanıyorsa o zaman bir yerde bir hata var demektir. Bu ülkeyi yönetenlere sormak lazım. Eğitimde neyi halettiniz de dersaneler kaldı? Bugün dershane ihtiyacı asla ortadan kalkmamıştır. Gençler dershaneye gidiyorsa demek ki, buna ihtiyaç vardır. Dershanelerin kapatılması, eğitimde inanılmaz fırsat eşitsizliği ortaya çıkaracaktır. Biri çıksın, niye kapattıklarını bize anlatsın, ikna etsin. Toplumu ikna etmeden "Ben yaptım oldu." anlayışını biz kabul etmiyoruz. Dershanelerin niye kapatıldığının çok net bir şekilde anlatılması lazım. Bununla ilgili hiçbir hükümet yetkilisi makul bir sebep ortaya koyamamıştır, koyamaz da. Çünkü makul bir tarafı yok. Bu tür düzenlemeler çözüm yerine, eğitime telafisi olmayan büyük darbeler vurur." diye konuştu.
"BU EĞİTİM SİSTEMİ İLE DERSHANE İHTİYACI HİÇ BİR ZAMAN ORTADAN KALKMAZ"
CHP İlçe Başkanı Kemal Önder Turan’da Türk eğitim sistemi yapısının dershanelerin kapanmasına asla uygun olmadığını belirterek, bu eğitim sistemi ile dershane ihtiyacının hiçbir zaman ortadan kalkmayacağını söyledi.
Eğitimde fırsat eşitliğinin yapılan düzenlemeyle baltalandığını kaydeden Turan, "Dershaneleri kapatma, dönüştürme girişimleri mevcut sistemde eğitime vurulmuş büyük bir darbe olacaktır. Şimdilerde dönüşüm lafını diline dolayan hükümet bu dönüşümün gerekçesine fiziki, teknik alt yapısına dair ikna edici bir açıklama yapamamıştır. Hatta kendileri dahi ikna olmamışlardır. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi de mümkün değil. Asıl bu kurumlarda fakir ve orta gelirli ailelerin çocukları faydalanmaktadır. Özel okullar için öğrenci garantisi veren iktidar, şu anda yarıdan fazla boş kontenjanını dolduramamıştır. Hükümet bu şekliyle mevcut özel okulları görmezden geliyor. Eğitimde var olan birçok çözülmez probleme, dershanelerin kapatılmasıyla yenileri eklenecektir. Bu durumun eğitimi iyice içinden çıkılmaz bir hale getirecektir. Biz bu kararı siyasi olarak görüyoruz ve eğitimin siyasete, şahsi duygulara kurban edilmemesi gerektiğini söylüyoruz." diye tepki gösterdi.

"DERSHANELERİ KAPATMAK DEMEK BEN İLME KARŞIYIM DEMEKTİR"

Büyük Birlik Partisi (BBP) İlçe Başkanı ve Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Aydoğmuş ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasa taslağının öğrenci, veli ve toplumun her kesimini üzeceğini belirtti. 
Dershanelerin sadece eğitim alanı değil, topluma faydalı insan yetişmesine vesile olan önemli kurumlar olduğunu söyleyen Aydoğmuş, "İnsan yetiştirmek çok zordur. İnsan yetiştirmede hizmet eden kurumlara bu şekilde muamele edilmesi bana çok garip geliyor. Dershaneleri kapatmak demek, 'ben ilme karşıyım' demektir. Başka bir izahı olamaz. Dershaneler ilim, irfan yuvalarıdır. İlim, irfan ise ibadettir, halka ve Hakk'a hizmettir. Allah'ın bir sıfatı ise Alim'dir. İlimi öğrenmek ve öğretmek de Sünnettullah'tır. Dershaneleri kapatmak milletimize büyük düşmanlık olur." şeklinde konuştu.

"DERSHANE İLE İLGİLİ KARARLAR 28 ŞUBAT’I HATIRLATTI"

SP İlçe Başkanı Şükrü Deniz, iktidar partisi tarafından başlatılan çalışmalarda dershanelere yönelik uygulamaların toplumda 28 Şubat etkisi yarattığını söyledi.
Dershaneler ile ilgi yapılması planlanan düzenlemenin beklenin aksine eğitimde olmayan fırsat eşitliğini daha da derinleştireceğini söyleyen Deniz, alınan kararın milletin vicdanını yaralayacağını belirtti.
Dershanelerle ilgili alınan kararların kendilerinde 28 Şubat'ları hatırlattığını kaydeden Deniz, "İnanıyorum ki eğitimde kalite arttıkça dershanelere olan ihtiyaçta kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bu kurumlara salt öğrenim yerleri olarak bakmamak lazım, eğitim olarak da bu kurumlar önemli vazifeler ifa ediyor. Bu kurumlardan vatanına milletine bağlı, ahlaklı gençler yetişiyor. Bu yönüyle bile büyük hizmetler ifa ediyor. Kaldı ki halkın büyük bir kısmı yapılan düzenlemeye karşı, halka rağmen bir düzenleme yapılmaması lazım. Umuyorum hükümet bu yanlıştan döner." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.