Alexa

Devlet'in Resmi Dili Belli Oldu...

Anayasa'da devletin resmi diliyle ilgili madde şekillendi.

Devlet'in Resmi Dili Belli Oldu...
 AKP TBMM Anayasa Yazım Komisyonu’nda “resmi dil” ifadesinden vazgeçerek dil maddesinde üçlü uzlaşmayı sağladı.
TBMM Anayasa Yazım Komisyonu dün BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız başkanlığında toplandı. Komisyonda BDP toplantıda değiştirilmez hükümlerle ilgili ısrarını sürdürürken AKP resmi dilde geri adım attı ve CHP ve MHP’nin önerisine katılarak mevcut anayasadaki “Devletin dili Türkçe’dir” ifadesinin korunmasında uzlaştı.

Toplantıda anayasanın 3. maddesinde yer alan ve değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği fıkralar tartışıldı. “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir. Bayrağı, şekli, kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır” maddeleri müzakere edildi.“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” ifadesine de karşı çıkan BDP’li Yıldız “Çağdaş anayasalarda böyle bir ifade yer almıyor. Milletin, ülkesi ve devleti olur. Bu tanımlama anayasal ve dil anlamında sakat ve değiştirilmesi gereken bir fıkra. Bir devletin dili olmaz. ‘Devletin resmi dili’ yönünde bir ifade olması gerekiyor” dedi.

CHP’li komisyon üyesi Atilla Kart ise AKP’nin “resmi dil” önerisine vurgu yaparak “Bu düzenleme, 4. maddedeki değişmezlik konusunda mutabık kalınırsa yapılabilir. 4. maddede mutabık kalmayacaksak metinde herhangi bir oynama yapmayız” dedi.

Tartışmalar üzerine AKP ‘resmi dil’ ısrarından vazgeçti ve mevcut anayasanın korunmasını kabul etti. Üç partinin uzlaştığı metin “yeşil” renkte yazılırken, BDP’nin, “Devletin resmi dili, Türkçe’dir. Tüm vatandaşların resmi dili öğrenme görevi ve hakkı vardır. Türkiye halkının kullandığı diğer anadiller bölge meclislerinin kararıyla ikinci resmi dil olarak kullanılabilir. Herkes, özel yaşamında ve kamusal makamlarla olan ilişkilerinde resmi dilin yanı sıra kendi anadilini kullanma hakkına sahiptir. Devlet, bütün dillere saygı duymak, dilleri korumakla yükümlüdür” önerisi kırmızı yazıldı.


Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 18:20
YORUM EKLE

banner325